Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
cnm
Membru
Postări: 49
Înregistrat: ‎06-02-2013
0

Atentie ! Perioada minima contractuala de 1 an!

Perioada minima contractuala conform normelor europene si ANCOM este de 1 an! Deci daca nu doriti telfoane la oferte si alte prostii Vodafone este obligata  sa va faca pe 1 an! Desi contractele lor [cica pretiparite in defavoarea clientilor] este pe 24luni, ii puneti sa taie 24 cu 12 stampila si semntura. 

Atentie mai nou ca sunt abonamente care induc in eroare facand o confuzie intre fixe nationale si retele nationale.

Deci daca nu vreti sa va luati bazaconii [cica la oferta] mergeti pe 12 luni. Eu tot asa fac cu ei !

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Atentie ! Perioada minima contractuala de 1 an!

[ Editat ]

Asta cu perioada contractuala de 1 an este informatie veche.Site-ul prezinta ofertele atat pe o perioada de 2 ani,cat si de 1 an.  Emoticon fericit

De exemplu: 

Vodafone
cnm
Membru
0

Am deschis un topic si anul trecut [2013], prin februarie, dar am zis sa il readuc in vedere cu un nou topic. Stiu ca nu va place pe 1 an, si va DOOARE tare, ca altfel tipareati pe contractele standard 12 luni, nu 24 luni.

Mai cad in plasa unii care dau pe telefon [daca isi inmultesc 24 luni xu costul abonamentului] de vreo 2 ori valaoare telefonului liber de contract + abonamentul cu aceeleasi optiuni.

Eu doar am readus si o sa imi fac timp sapatamanal sa aduc topicul in front sa stie lumea, poate cine stie le scapa fiind indusi in eroare.

Membru VIP
0

@cnm a scris:

Am deschis un topic si anul trecut [2013], prin februarie, dar am zis sa il readuc in vedere cu un nou topic. Stiu ca nu va place pe 1 an, si va DOOARE tare, ca altfel tipareati pe contractele standard 12 luni, nu 24 luni.

Mai cad in plasa unii care dau pe telefon [daca isi inmultesc 24 luni xu costul abonamentului] de vreo 2 ori valaoare telefonului liber de contract + abonamentul cu aceeleasi optiuni.

Eu doar am readus si o sa imi fac timp sapatamanal sa aduc topicul in front sa stie lumea, poate cine stie le scapa fiind indusi in eroare.

Ce am insemnat cu roșu,in ce ma priveste nu se justificaEmoticon fericit

In plus,cei care doresc un abonament(nou sau reinnoire) daca se informeaza,mai intreaba in stanga,in dreapta nu au cum sa cada in plasa.Cu atat mai mult daca intreaba pe acest forum,unde sunt utilizatori cu experienta in ce priveste serviciile Vodafone.

Iti doresc succes cu intentia ta.  (y)

Vodafone
cnm
Membru
0

Anul trecut [cand pe site] se facea referire la 12 luni doar la DATE, la fel te-ai luat de mine [ here ] . Daca as avea un dram de incredere ca nu iei nici un banutz/facilitae de la VDF, as zice ca esti bine intentionat, dar sunt convins ca este o clona a unui moderator angajat VDF. 

Si acum intrebarea la care nu stiu ce raspuns ai: de ce atunci cand solicit semnarea pe 12 luni este nevoie de acordul VDF Bucuresti [care dureaza aprox. 3 zile], daca zici ca totul e la vedere?????? De ce nu se face pe loc, ca e normal si la vedere doar, nu???? La 24 luni se face pe loc si la 12 vine doar cu aprobare? Why???

Nici un magazin, reprezentanta VDF nu pot fara aprobare superioara din VDF Bucuresti.

Membru VIP
0

[ Editat ]

Nu am un raspuns pentru intrebarea ta,caci eu fac contracte doar pe 2 ani.Abonamentele doar pe 1 an nu-mi faciliteaza artificiile ,privind achizitia de servicii si terminale.In plus,tot ceeace conteaza este ca-i posibila achizitia/reinnoirea de servicii pe o perioada de 1 an.Ca dureaza mai mult,ori mai puțin este alta mancare de pește.Informatia este la vedere. 

Ieri am preluat un abonament in magazinul din Rosiori de Vede.Pana s-a finalizat procedura am purtat o discutie cu domnisoara Cristina.Interesant este ca discutia privind achizitia de contracte pe o perioada de 1 an a fost lejera,fara vreo ezitaren din partea ei,ceea ce mi-a lasat sa inteleg ca exista aceeasi disponibilitate de a oferi clientului un serviciu,indiferent de durata dorita.

Nu stiu cum este in alte parti,dar asta este impresia in magazinul Vodafone Rosiori de Vede.

Vodafone
cnm
Membru
0

" Nu am un raspuns pentru intrebarea ta,caci eu fac contracte doar pe 2 ani.Abonamentele doar pe 1 an nu-mi faciliteaza artificiile ,privind achizitia de servicii si terminale.In plus,tot ceeace conteaza este ca-i posibila achizitia/reinnoirea de servicii pe o perioada de 1 an.Ca dureaza mai mult,ori mai puțin este alta mancare de pește.Informatia este la vedere. "

Aha, mult putin da e OK, normal ar fi sa fie pe loc, nu? Ca doar e conform legislatiei. De ce nu se fece si reclama, MAAARE, abonamente pe 1 an, daca s-ar putea ar scrie cu font de 4 si probabil un gri sters Emoticon fericit Chestia cu terminale si abonamente, e asa cum ti-am zis, dezavantajoasa clientului, dar merge la cine nu are cash sa il cumpere pe loc, prefenad sa plateassca in 2 ani de 2 ori valoarea aparatului, cu facilitatea doar de a-l plati in rate. La corporate, pe grup de mii de numere, e alta poveste, ca venea-ti cu portbagajul de aparate 'ultimate generation" inainte se reinnoire abonament.

"Ieri am preluat un abonament in magazinul din Rosiori de Vede.Pana s-a finalizat procedura am purtat o discutie cu domnisoara Cristina.Interesant este ca discutia privind achizitia de contracte pe o perioada de 1 an a fost lejera,fara vreo ezitaren din partea ei,ceea ce mi-a lasat sa inteleg ca exista aceeasi disponibilitate de a oferi clientului un serviciu,indiferent de durata dorita"

OK, stiam ca o sa cauti sa contracarezi cu ceva pueril, fara sa imi raspunzi la intrebare cu privire la tiparirea lor pe 24luni si procedura aprobarii scrise.

As putea atasa mailul venit de la pricingtool cu aprobarea ptr mine, si crede-ma ca VDF TM nu e din "Las Fierbinti" sa nu stie ce fac, dar nu o sa imping flame-ul atat de mult.

Apropo, tot mai mult imi confirmi faptul ca esti pe statul de plata la Vodafone. Emoticon fericit

Membru VIP
0

Pentru mine,este foarte la indemana informatia cu privire la achizitii pe o perioada contractuala obligatorie de 1 an.Asta asa,un feedback din partea unui client ca si tine,al carui job nu are nicio tangenta cu ce inseamna Vodafone.

Vodafone
Consultant
Postări: 77
Înregistrat: ‎15-04-2012

Salutare!

@cnm spui ca daca iti iei telefon la abonament, ajungi sa il platesti de 2 ori mai scump. Asta ar fi adevarat daca banii aia pe care ii dai lunar la Vodafone ar fi doar rata pentru telefon. Ce omiti tu (intentionat mai mult ca sigur) este ca pentru banii aia primesti si niste minute, internet, etc.  Iar daca faci un calcul, o sa vezi ca nu e diferenta mare intre a-ti lua telefonul cu cartela si a ti-l lua cu abonament (doar ca platesti mai putin pe telefon in momentul in care il iei). Uite si un exemplu : Nokia 925 este 179 Eu cu abonament de 15 Eu - in 2 ani platesti 539 Eu. Fara abonament costa 319 Eu plus o extraoptiune lunara- eu am calculat la 7 Eu (8.68 cu TVA) ca sa fie cam acelasi trafic de net inclus - ajungi la 527 Eu.  Dezavantajul la cartela este ca trebuie platit integral telefonul.

Cat despre partea cu aprobarea "de la Bucuresti", eu cred ca cel care ti-a facut contractul ori a cerut o exceptie pentru tine (alta decat contract pe 1 an), sau ti-a gresit perioada contractuala si a facut o modificare pe contract. Plus ca Vodafone are mai mult ca sigur manageri zonali care nu trebuie "sa sune la Bucuresti" pentru aprobari.

O zi buna.

cnm
Membru
0

[ Editat ]

@raszvan

In cazul meu vorbesc de telefoane premium [nu imi pierd timpul sa iti fac un calcul la Red TOP pentru un S4 sau 5S, dar probabil ca daca stau bine si analizez poate e valabil si la aparatele ieftine], si prefer sa le iau cash doar ca sa fiu pe 1 an, iar in cazul in care nu apare nimic favorabil, ca abonament nou in acea perioda, raman fara reinnoire [pe abonamentul expirat care merge mai departe de la sine]. 

Mi s-a explicat ca ptr 1 an aprobarile se cer pentru modificarea aceea pe contract [unde se taie peste 24 luni cat e tiparit si se scrie 12 luni cu manutza, semnat si stampilat langa pe contract], ca eu nu merg decat pe contract scris [evit orice in caz de divergente, preungiri sau negocieri pe telefon]. 

Si in 2015 va fi si mai nice, deoarece cf. directivelor UE, adio costuri ROAMING !