Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎30-01-2012
0
Soluţie acceptată

Detin un abonament iPhone 39 si am cost suplimentar..

Cum spune si topicul, detin un abonament iPhone 39 si la Cost Control imi apare ca am de plata 0.24Eur.

Am verificat cu ajutorul contului myVodafone si pe data de 22 la ora 15 si respectiv ora 16 am trimis cate un mesaj international in Anglia Emoticon fericit  Daca nu ma insel in ziua aceea am dormit pana la 15:15.

Exista posibilitatea sa mi se scada acesti 0.24 eurocenti ? Consider ca am un abonament destul de mare ca Vodafone sa se incurce cu maruntisuri d-astea.. si stiu ca nu sunt oameni seriosi, dar chiar asa ..

Moderator
Postări: 2.554
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Detin un abonament iPhone 39 si am cost suplimentar..

[ Editat ]

Salut MIKEs,

Tind sa cred ca numarul catre care s-a trimis mesajul este 00447786205094.

Acesta este numarul catre care se trimite sms in momentul in care se activeaza serviciul de FaceTime.

El este gratuit, dar inregistrarea pe server se face trimitandu-se SMS catre acel numar. Situatia aceasta este pentru toti cei ce isi activeaza serviciul, independent de tara sau operatorul la care are contract. Esti notificat ca este posibil sa se trimita un SMS si sa fii tarifat corespunzator. Detaliile functiei de FaceTime si statusul acesteia(activat/dezactivat) le gasesti in meniul telefonului la Settings - FaceTime. 

Sper sa te ajute Emoticon fericit

Tudor.

PS: Am gasit si o poza cu notificarea ce se primeste pe ecran.

Te rog sa revii cu un raspuns si sa ne confirmi lucrul acesta.

Vodafone
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎30-01-2012
0

Ms frumos Tudor. Atentionarea aceea o vezi o singura data, atunci cand activezi telefonul. FaceTimeul meu este OFF.. Telefonul nu ar trebui sa trimita mesaje fara sa ma anunte iar Vodafone ar trebui sa faca ceva in privinta asta.
Am rezolvat cu cei 24 Eurocenti, un operator amabil a spus ca ii voi avea redusi din factura.
Moderator
Postări: 2.554
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Bine te-am regasit MIKEs.

Implementarea aceea tine de Apple, ei fac softul si implementeaza notificari in el.

Ti s-ar fi intamplat acest lucru daca ai fi folosit orice cartela ar fi putut trimite mesaj international.

Recomandarea mea ar fi sa activezi functia o singura data si mai apoi sa o lasi activa.

Ca o paranteza, din ce am gasit pe internet, Apple arata uneori notificarea, uneori nu, asa ca o reclamatie o poti indrepta inspre ei prin Departamentul lor de Suport.

Din intamplare am avut nevoie sa reactivez functia si mi-a reaparut notificarea. Bineinteles ca am fost taxat, insa de acum inainte va ramane activa,

Tudor.

IMG_1056[1].PNG

Vodafone
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎28-07-2012
0

buna, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie numai ca aveam cost 0.12 centi.eu abia imi activasem abonamentul si mi-a aparut cost suplimentar.M-am interesar si tot in anglia dadusem mesaj Emoticon fericit).....deci super retea Emoticon fericit)
Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut Dana si bine-ai venit pe forumul Vodafone!

Inteleg ca situatia a fost rezolvata, iar informatiile aduse au fost prezentate intr-un mod cat mai clar? Te rog sa-mi spui daca te pot ajuta cu ceva legat de abonamentul tau!

Multumesc,

Claudiu

Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎13-09-2012
0

Eu va recomand sa nu va mai cumparati telefoane care va depasesc... ca tot voi tipati ca va fura reteaua, ca aveti voi cost suplimentar. Va furati singuri poate...la fel si cu datele mobile care le lasati mereu activate si telefonul isi face singur actualizari. Nici pe asta nu o stiati!

Nou venit
Înregistrat: ‎27-06-2017
0

Re: Detin un abonament iPhone Red 17 si am cost suplimentar foarte mare in ultimele 2 luni

Din martie de cand am vazut ca am un cost de 0.12 centi, am dezactivat Facetime, ca asa mi-au sugerat cei de la Vodafone! Luna urmatoare s-a dublat si am ajuns sa platesc 4 euro in mai, si acum in iunie deja am 2 euro din acele mesaje care se trimit in Anglia pe 004477862055094, inclusiv noaptea, cand eu nu am netul activat! Am iphone din totdeauna, si nu am patit niciodata asa ceva! Mi s-a spus ca telefonul meu este de vina: Boss daca telefonul era de vina, pateam de cand l-am luat,  nu dupa 5 luni! Deci Facetime si iMessage te taxeaza odata, am fost acum 5 ani, si de atunci nu am mai patit asa ceva pana in martie! La fiecare telefon am avut aceeasi adresa si parola, aceleasi setari, de ce acum ,,s-a schimbat modificarea"? Si am schimbat 3 generatii de telefon, noi toate! Rezolvati situatia ca ne-am saturat! 

Highlighted
Nou venit
Înregistrat: ‎12-08-2017
0

Buna seara!
Si eu am aceasta problema cu acest nr de tel 00447786205094,doar ca la mine s-au trimis 9 mesaje :8 intr-o zi,pe 19 iulie si 1 pe data de 21 iulie...Inteleg sa fii taxat o singura data dar nu de 9 ori!!!...Ce fac in situatia asta?