Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 6
Înregistrat: ‎25-01-2012

Mai are rost sa stam pe abonament?

Tinand cont ca ofertele la cartele sunt cu mult mai bune pentru abonament, mai are rost sa mergem pe sistemul de abonament in loc de prepay?

Eu, personal, ma gandesc serios sa trec pe cartela. Voi ce parere aveti?

Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Re: Mai are rost sa stam pe abonament?

mai  este si  diferenta de oferta  pt  abonatii  vechi  si  contracte   noi.la  reanoire  contract  ma  refer.

Vizitator
0

Buna ziua,

Abonamentele Vodafone sunt variate, iar clientul isi alege tipul de abonamnet care i se potriveste. Intr-adevar la cartela sunt multe minute, dar...in realitate chiar se consuma de catre client toate acele minute? Consider ca fiecare isi poate alege ceea ce il avantajeaza ca nevoie de comunicare si ca pret.

Nu mai vorbim despre neplacutele momente in care avem nevoie sa sunam si nu avem credit (la cartela prepay).

Avantajul la abonament este ca putem beneficia de telefoane la preturi speciale. La cartela nu exista asa ceva.

O zi frumoasa!

Highlighted
Oz
Sfătuitor
Postări: 37

@Loredana: Gresit! Gresit! Gresit! La toate punctele...

Si la cartela sunt diferite optiuni, la diferite preturi, fiecare in functie de nevoile clientului. DIFERENTA este ca la cartela poti sa treci la alta extraoptiune oricand, nu esti obligat sa o mentii 24 de luni! Deci daca doua luni am nevoie de mai multe minute, dar dupa aceea revin in localitate si nu mai vorbesc atat de mult, nu ma opreste nimeni sa trec la o extraoptiune mai ieftina. Daca intr-o alta luna nu am bani sau plec in strainatate si am alt telefon acolo, pot chiar sa NU INCARC! Nu patesc nimic! Raman in perioada de gratie! Deci doar avantaje la cartela fata de abonament.

Momentele neplacute cu creditul nu se intampla decat daca depasesti minutele incluse (despre care tocmai tu spuneai ca nu ai cum sa le consumi in realitate pe toate), si daca nu incarci. Daca uiti sa reincarci, la fel de bine poti sa uiti sa platesti factura la abonament, si ti se suspenda serviciul, si in plus mai primesti si penalizari de 0,05% pe zi. Deci din nou doar avantaje la prepaid.

Ultimul avantaj pe care il mentionezi este pe zi ce trece tot mai mult praf in ochi si atat:

1. nu mai poti beneficia de telefon o data pe an, cum era inainte, ci doar dupa cele 24 de luni de perioada contractuala.

2. PRETURILE sunt enorme! Daca vrei de exemplu un smartphone, ori alegi un abonament cu extraoptiune dedicata smartphone, care ajunge sa coste mai mult in final (deci inmultind diferenta cu 24 observi ca platesti telefonul in rate...), ori iti mentii abonamentul actual, si observi ca telefonul respectiv costa mai mult decat in orice alt magazin, unde ai garantie mai mare si nu te obliga nimeni sa semnezi nimic pe 2 ani.

Deci e mai avantajos sa cumperi telefonul din alta parte!

Concluzia: Daca Vodafone nu da doi bani pe anii in care ati platit ca si mine abonament luna de luna, mai bine faceti ce voi face eu peste 4 luni, cand imi expira prelungirea: treceti la alta retea!

Vizitator
0

[ Editat ]

ln cazul in care esti anti abonament, foloseste o cartela reincarcabila. Exact cum spuneam : fiecare client cu nevoia lui! Eu personal nu folosesc cartela, nu imi place, mi-am ales tipul de abonament care se pliaza perfect pe nevoia mea de comunicare, mi-am luat un telefon bun la un pret special de la Vodafone.

in cazul in care esti anti Vodafone, treci in alta retea!

Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎17-01-2012
0

[ Editat ]

Sa fim serioasi...este mult mai bun abonamentul...

La cartela azi raman fara optiune, azi nu mai pot suna..in schimb la abonament am 14 zile scadente sa l platesc ...plus ca nu se pune limitare dupa alea 14 zile...se pune muult mai tarziu...

Si Cum ziceai tu cu telefonul in rate....

Gandeste te...da platesti pe optiunea aia de smartphone cu trafic de net dar AI TRAFIC DE NET....asa daca ai prepaid ..cumperi telu la pret maxim....plus ca trebuie sa iti activezi optiuni lunare cu trafic de net...ptr ca un smartphone fara trafic de net e degeaba(parerea mea) ...si uite asa tot ajungi sa platesti ratele alea

Deci clar aleg abonamentul!...Plus ca mai faci si puncte care le folosesti sa mai scazi din pretul telefonului...

Începător
Postări: 24
0

Oz, la abonament, telefonul la prelungire se poate lua cu 3 luni inainte sa expire perioada contractuala.Adica dupa 9 luni daca contractul este pe 1 an sau dupa 1 an si 9 luni daca contractul este pe 2 ani.
Oz
Sfătuitor
Postări: 37

@Loredana: nu sunt anti-abonament, am abonament la Vodafone de 9 ani.

Nu sunt anti-Vodafone, vezi randul de mai sus... Sunt anti-discriminare: e dreptul lor sa faca ce oferte vor, dar e la fel de mult dreptul meu sa ii consider nesimtiti pentru faptul ca mie(care platesc de atata timp abonament lunar) imi ofera ceva mai slab decat unui client nou pe cartela. Si nu sunt singurul, uita-te pe forum cati sunt nemultumiti de acest lucru!

@GabrielT: 1. Gresit! La abonament ai la dispozitie 14 zile pana cand trebuie sa platesti factura aferenta abonamentului pe LUNA VIITOARE IN AVANS! Deci banii trebuie sa ii dai tot inainte, ca la prepay! La prepay ai 30 de zile pana la urmatoarea activare a optiunii, deci avantaj prepay. La abonament singurul lucru pe care il platesti retroactiv sunt convorbirile care intra la depasiri. Atat!

In plus, nu te baza niciodata ca "se pune limitare muuuult mai tarziu" pentru ca eu am patit-o. NU sunt rau-platnic, in 9 ani de zile cred ca sunt 3-4 luni cand am depasit cele 14 zile pana la scadenta. Si in 2 dintre ele m-au suspendat.  O data mi s-a suspendat serviciul dupa aproximativ o saptamana (adica prin ziua 22), pentru ca nu am platit deoarece nu imi intrase salariul pe luna respectiva, iar a doua oara am fost suspendat dupa doar 2 ZILE (adica in ziua a 16-a), desi PLATISEM cu 4-5 ore inainte, la ei pe site!!! Adica in MyVodafone!!! Desi a fost urat, nu am avut ce comenta, pentru ca datoria mea era sa platesc pana in ziua a 14-a, nu in a 16-a... Dar ziceam doar sa nu te bazezi ca nu iti taie telefonul, ca s-ar putea sa ai si tu surprize!

2. Gresit din nou! Extraoptiunea aia "de smartphone cu trafic de net" imi ofera 500 MB de net la 7 EURO, in timp ce eu am activata optiunea de acum 2 ani cu 500 MB la 4 EURO! Cea actuala "de smartphone" la 4 EURO mi-ar oferi doar 250 MB de net. In ce tara din lumea asta ti se pare tie normal ca in 2 ani de evolutie a tehnologiei si a acoperirii retelei, (asociata cu reclame la TV in care Vodafone se lauda cu viteza, acoperirea si serviciile), sa ajunga sa se injumatateasca traficul inclus la acelasi pret, doar pentru ca cei de la marketing au adaugat 3 cuvinte: "compatibila cu smartphone". Ca in rest nu face nimic in plus.

Ca sa vezi ca nu zic prostii, si chiar ajungi sa cumperi telefonul in rate, sa iti dau un exemplu concret: acum cateva luni (chiar inainte de a baga noile abonamente MEGA), telefonul Vodafone Smart costa 109 Euro daca faceam prelungire la abonamentul meu: Complet 500 + net pe mobil 500MB (5 + 4 = 9 Euro). Iar pt abonatii noi, EXACT ACELASI ABONAMENT, Complet500 + net500MB (dar la 15 EURO / luna!!! ), telefonul costa 9 Euro! Si cica puteam si eu sa il cumpar cu 9 Euro, daca treceam la "noul abonament". E aberant! EXACT acelasi abonament, aceleasi servicii incluse, nici macar UN MINUT in retea sau UN MEGABYTE in plus, dar 6 euro pe luna in plus la factura! Inmulteste cu 24, si ajungi la 144 de EURO pentru EXACT aceleasi servicii! RATE plus DOBANDA!

M-am interesat de acest telefon pentru ca la vremea respectiva inca nu stiam ca nu mai e valabila chestia aia din vechiul program de loialitate care te lasa sa cumperi telefon o data pe an, si credeam ca am dreptul sa prelungesc.

Cat despre puncte de loialitate, ma faci sa rad Emoticon fericit Acum cativa ani, intr-un an intreg cu facturi "studentesti" de 20-25 de lei pe luna strangeam cam 1000-1500 de puncte (deci 10-15 euro... sau dolari inainte). Acum, am facturi mult mai mari, intre 50 si 120 de lei / luna, am vechime mai mare, cica sunt client Gold, dar strang cam 200-250 de puncte (2-2,5 Euro) intr-un an. Inainte puteai folosi punctele o data pe an pentru telefon, sau chiar la plata facturii. Acum nu!

Sfătuitor
Postări: 106
Înregistrat: ‎27-01-2012

sincer,NU,in iun. imi expira ab. si voi trece pe cartela deoarece am nevoiede nr. vod.ca sa fiu apelat din strainatate in conditii avantajoase.....

sa luam de exemlu  1)reinoire contract 2 ani mega 8 tel samsung galaxy:99E tel.,ab24lunix8E=192...total291E

2)reinoire contract 2 ani mega6tel samsung galaxy:109E tel,24lunix6E=144E,total253E

3)cartela tel samsung galaxy:139E,24lunix4E=96E,total235E,iar daca nu reincarci citeva luni pe an aceasta suma scade

4)cartela tel samsung galaxy:139E,24lunix5E=120E,total259,si ai aceleasi avantaje ca la ab. mega8 si iti ramin si cca 40 euro in buzunar,iar in cazul in care nu esti multumit ai decolat in alta retea

Vizitator
Postări: 9
Înregistrat: ‎28-01-2012
0

situatie interesanta: am abonament de 1 an. In decembrie am plecat peste hotare. Dupa 70km mi am deschis telefonul. Semnal pauza, nu aveam roaming. Nici prin cap nu mi-a trecut ca avand abonament nu am si roaming implicit (la fel ca la cartele). Am incercat sa intru pe net dintr-un icafe. Am uitat parola ca sa intru in cont... deci nici o sansa. In final am sunat direct la vodafone, dar fiind 24 dec cam pauza la rel cu clientii la numarul de fix. S-a rezolvat peste trei zile.

Ce facem cu sms-urile. Chiar nu exista o varianta avantajoasa pentru cei care au de exemplu un abonament de 20eur? Extraoptiunile? Va invit sa faceti un calcul sa-mi spuneti care este castigul... clientului. Sincer, m-as bucura sa gresesc.