Abonamente

Răspuns
Membru VIP
Ionuţ
Postări: 5.290
Înregistrat: ‎31-01-2012
Soluţie acceptată

Noua oferta de abonamente-Vodafone RED

[ Editat ]

Salutare!

Astazi,Vodafone a lansat(dupa cum bine se cunoaste), pentru o experienta mai buna a clientilor Vodafone,abonamentele RED. Trasatura comuna a acestora este posibilitatea nelimitata de a efectua convorbiri si a trimite SMS-uri in orice retea nationala si retele fixe europene.Se mai adauga accesul nelimitat gratuit la muzica prin Zonga si protectie antivirus gratuita.

Diferentele intre cele trei abonamente se resimt la... traficul de date.

RED 25  cu  500 MB

RED 35  cu  2 GB

RED 50  cu  4 GB

...cantitatea de stocare online prin Vodafone Cloud(aplicatia de primeste la activarea abonamentului)

RED 25  cu 15 GB

RED 35  cu 25 GB

RED 50  cu 50 GB

In cazul ultimelor doua se mai beneficiaza de minute catre retele mobile europene

RED 45 cu 100 minute internationale in retele mobile europene

RED 65 cu 250 minute internationale in retele mobile europene

...si asigurare inclusa.

Costurile abonamentelor fara achizitie de telefon.

In cazul in care se doreste achizitie de telefon subventionat la pachet cu unul dintre abonamente costurile acestora sunt ceva mai mari.

Mai multe detalii ,atat despre abonamentele RED Consumer ,dar si despre cele Business,a postat Tudor  aici.

Ionut

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Media Ionut :smileyhappy:

Sfătuitor
bungadudu
Postări: 33
Înregistrat: ‎23-05-2012
0

Re: Noua oferta de abonamente-Vodafone RED

https://www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/abonamente/smartphone-nou-in-fiecare-an/index.ht...

Eu nu am inteles ceva.
1) Care este cel mai ieftin abonament RED pentru care peste un an sa pot alege orice smartphone din oferta Vodafone si sa platesc doar 1 E ?
2) Pentru a putea alege un smartphone nou in fiecare an se palteste ceva in plus fata de costul abonamentului (afara de 1 E - costul de achizitie)? - (Optiunea de 10-15 E peste abonament!?)
3) Ce se intampla cu telefonul vech (achizitionat la 1 E) atunci cand peste 1 an il schimb cu altul. Imi ramane mie, sau trebuie sa vi-l dau voua ca ~buyback pentru a putea din nou sa achizitionez alt telefon la 1 E.

Va rog, fara limbaj de lemn, sau raspunsuri prin care sa evitati esenta intrebarii.

Moderator
Claudiu
Postări: 1.371
Înregistrat: ‎02-02-2012

Salut,

1. Cel mai ieftin abonament RED este Red 29, peste care poti adauga optiunea de 10 Euro pentru a-ti putea achizitiona un smartphone in anul urmator de contract, chiar daca perioada initiala este de 24 de luni. Din asta rezulta ca abonamentul total (cu extraoptiune) este 39 Euro (29 Euro abonamentul de baza+10 Euro optiunea). 

2. Raspunsul il gasesti si la punctul precedent. Daca doresti sa-ti achizitionezi un smartphone in fiecare an, va trebui sa ai activa optiunea "Smartphone nou in fiecare an" de 10 Euro, respectiv 15 Euro. 

3. Telefonul pe care il achizitionezi iti va ramane tie chiar si dupa achizitionarea altuia nou. Programul buy-back nu are legatura cu aceasta promotie. 

Sper ca am reusit sa ma fac destul de bine inteles si am fost de ajutor. 

Multumesc,

Claudiu

Vizitator
ariciusonic
Postări: 8
Înregistrat: ‎10-12-2012
0

[ Editat ]

eu cu national 15 si optiunea smartphone 600mb.. pot migra catre vodafone red 25/29euro si optiune suplimentara smartphone 500mb ? :smileytongue:

Membru VIP
Ionuţ

Salutare!

Iti raspunde Alina-Elena,aici.

"Vodafone ofera posibilitatea tuturor clientilor de a face trecerea catre noile abonamente in anumite conditii ce depind de situatia fiecarui cont in parte. Daca doresti mai multe detalii, lasa-ne numarul tau de telefon intr-un mesaj privat pentru a verifica situatia acestuia."

Începător
LV_23
Postări: 27
Înregistrat: ‎19-03-2013

[ Editat ]

Mda, foarte buna oferta :smileyhappy:

Toate aceste beneficii (minute + SMS-uri nelimitate + putin internet) si cateva in plus cum ar fi 2GB trafic gratuit la viteze 3G+/4G (iar dupa terminarea acestora nelimitat la o viteza de 256kbs) + MMS gratuite national la un pret de 20 euroAsta este in Franta.

Dar lista poate continua cu oferte bune si in Germania, UK si probabil in alte tari in care nu m-am interesat eu de oferte.

Ideea principala e ca nu toata lumea are nevoie de minute nelimitate... Nu gasesti o oferta buna pe site-ul Vodafone pentru cineva care si-ar dori un smartphone de ultima generatie la un pret subventionat (0 - 200 euro) cu un abonament care sa contina suficient trafic pentru internetul mobil. Si un pret al abonamentului rezonabil.

Astfel de oferte exista in schimb in Germania. Trafic 2GB date + minute nationale incluse + telefon HTC One la pretul de 99 euro (in acest pret fiind incluse casti Beats destul de scumpe). Si toate acestea la un pret de 28 euro lunar timp de 2 ani

Curios daca asa ceva va exista vreodata la Vodafone Romania.

Membru VIP
Ionuţ
0

Traficul inclus in abonamentele RED Consumer nu au acces VoIP inclus.

Începător
AndreiD
Postări: 26
Înregistrat: ‎10-03-2012
0

[ Editat ]

Cel mai mic abonament la:

- pers fizice este 25 euro cu TVA, fara telefon, cu 500 mb., vit max 43.2, fara voip, dar cu zonga...

- pers juridice este 23.8 euro cu TVA, fara telefon, cu 500 mb. vit max 14.4 mbps, cu voip

proportia se pastreaza si la abonamentele superioare.

De curiozitate: de ce e mai ieftin "dincolo" la juridici?... Pt ca e viteza mai mare?...

undeva prin decembrie cand aveam probleme cu viteza mi s-a explicat de cateva ori ca nu exista limitari de viteza. Acum chiar apar abonamente care zic clar ca au limitare (Red business - cele mici fata de cele mari - 25euro-14; 35euro14; 50euro-21; 85euro-43)...

Moderator
Claudiu
Postări: 1.371
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut Andrei,

Cele doua comparatii nu pot fi facute intrucat discutam de portofolii diferite. Contractele persoanelor fizice implica aspecte diferite fata de cele ale persoanelor juridice, iar cele doua portofolii nu au legatura intre ele. Printre altele, diferenta de pret este influentata si de aceste aspecte. 

Claudiu

Începător
AndreiD
Postări: 26
Înregistrat: ‎10-03-2012
0

N-am inteles nimic.

:smileyhappy:

Ca pentru ... : 1. de ce inca insista unii sa zica ca nu sunt limitari cand CLAR am vazut ca sunt.
2. Care sunt aspectele alea pt care de la un fizic se cer mai multi bani ca la juridic?... acele "aceste aspecte"...

Daca e secret, se poate zice "e secret bai fratilor".