Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Numar dual - descriere completa

[ Editat ]

Salutare MariusL,

Doresc, in primul rand, sa iti urez bun venit pe forumul nostru. Sper ca experienta ta in comunitatea noastra sa fie una cat mai placuta. 

Vrea sa te atentionez ca serviciul de sim dual inca nu este recomandat a fi folosit pe un iPhone, datorita functionarii defectuoase. Este posibil sa folosesti serviciul, insa nu poti intampina probleme la comutarea de pe un numar pe altul.

Permite-mi sa te ajut cu raspunsurile la intrebarile pe care le ai:

1. Se va afisa tipul profilului selectat in primul rand din ecran?

Atunci cand te hotarasti sa folosesti serviciul de sim dual, trebuie sa te decizi care dintre numere va fi marcat ca Business si care ca Personal. Din momentul in care folosesti serviciul, pe ecranul telefonului nu va mai aparea Vodafone RO, ci numele profilului (numarului) pe care il ai activ, implicit Business sau Personal. In felul acesta tu esti constient permanent de numarul de pe care tu apelezi.

2.  Se poate genera un sms pe numarul activ cand se primeste un sms pe numarul inactiv?

Din nefericire lucrul acesta nu este posibil, numai apelurile fiind redirectionate. In momentul in care comuti pe celalalt numar, atunci vei primi si SMS-urile care ti-au fost trimise.

3.  Este nevoie de restart la telefon sau doar apelarea unei aplicatii/setari dedicate?

Comutarea intre numere se face din meniul telefonului, din aplicatia de Servicii SIM. De regula, aceasta icoana poarta numele Vodafone si este aplicatia de unde te poti abona la diferite servicii de divertisment, horoscop, stiri s.a. Comutarea intre numere se face fara a mai fi necesara restartarea telefonului, insa sunt cateva modele de telefoane care impun acest lucru pentru modificare.

4.  Pot opri unul din numere si sa il las pe celalalt activ (casi cum unul din telefoane ar fi inchis) ?

Atunci cand alegi sa comuti pe celalalt numar ai posibilitatea sa alegi daca vrei sa activezi redirectionarea de pe celalalt numar sau nu, iar daca alegi sa nu activezi redirectionarea atunci numarul inactiv se considera a fi inchis.

5.  Am abonamnt de date doar pentru unul din numere, ce se va intampla cand voi comuta pe numarul ce nu are abonament de date? Nu va mai fi acces la internet sau se poate face un split?

Faptul ca tu folosesti un telefon, pentru doua abonamente, nu inseamna ca se vor comasa serviciile de pe cele doua numere. Ele sunt tratate ca doua abonamente separate, cu serviciile si extraoptiunile lor individuale. Serviciul de sim dual nu face nimic altceva decat sa iti ofere posibilitatea de a folosi doua abonamente intr-un singur telefon si de a putea primi apeluri indiferent de numarul care este activ.

Multumesc,

Paul

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎30-01-2013
0

Salut,

O scurta intrebare: telefonul Samsung Galaxy S2 este compatibil cu serviciul numar dual?

Mersi,
Marius
Membru de onoare
Postări: 1.749
0

Buna MariusAdrian si bine ai venit in comunitate!

Am cerut mai multe detalii departamentului implicat, voi reveni cu raspunsul imediat ce il primesc.

O seara frumoasa!

Irina

Membru de onoare
0

Buna MariusAdrian,

Samsung Galaxy S II este compatibil cu serviciul Numar Dual. Daca te pot ajuta si cu alte solicitari, te rog sa imi lasi un mesaj privat care sa contina mai multe detalii.

Pentru a imi lasa mesaj privat, da click pe numele meu de utilizator si ti se va deschide o fereastra precum cea din imagine unde vei avea posibilitatea aceasta.

Irina - mesaj.JPG

Multumesc,

Irina

Nou venit
Înregistrat: ‎18-07-2013
0

Buna ziua,

telefonul LG Nexus 4 este compatibil cu optiunea de numar dual?

Multumesc,

Cristi

Membru de onoare

Buna CristiG si bine ai venit pe forum!

Telefonul tau este compatibil cu serviciul Numar dual.

Daca ai nevoie de informatii suplimentare, nu ezita sa ne spui.

O zi frumoasa iti doresc!
Irina

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎03-10-2013
0

Buna seara,

Este prima data cand scriu pe forum desi sunt abonat VDF de foarte multi ani.

Asta in urma unor anomalii foarte deranjante referitoare la abonamenul NUMAR DUAL.

Incercand sa ma informez am dat peste forum si m-am decis sa impratasesc experienta mea (trec peste faptul ca in acest topic sunt destule informatii eronate, grav fiind ca apartin unor (aparent) angajati VDF - exemplu: abonament numar dual incompatibil cu microsim - fals. Aceeasi informatie falsa apare chiar si azi inclusiv pe site-ul oficial VDF la sectiunea asistenta dedicata acestei optiuni)

Revenind: detin doua numere in retea, unul privat si unul business. Cel privat este de mai mult de 16 ani in retea si este motivul principal pentru care nu am vrut sa renunt la el.

Ambele numere au si optiune de Internet pe Mobil. Pe cel privat doar 15 MB (Ab Easy 6) ptr ca nu il folosesc pe date decat din greseala si asta se intampla rarisim.

Intamplator ma uit ieri pe Contul Meu VDF si vad cost suplimentar pe numarul privat de 3.xx EUR. Am crezut ca nu vad bine. Verific ''ultimele apeluri'' si vad trafic de internet de 10k, 20k majoritatea cu cateva de 2000-3000k. In plus...ore imposibile, 1, 3, 6 dimineata, 22, etc (cand in general sunt acasa pe wireless).

Ce-mi spune initial *222? Ca sunt eu imbecil si ca imi iau Iphone 4S cu doar 15 MB de internet. Schimb tonul, il rog pe nenea respectiv sa mai verifice, vede ca am ''nelimitat'' internet pe abonamentul business. Ii inchid gura cand ii il pun sa verifice ca in momentul in care eu chipurile faceam trafic de date pe ab personal eram logat pe ab business..

Dupa indelungi verificari cu colegii lui imi transmite ca ''este o problema cunoscuta la ei Emoticon fericit "' si ca nu au ce sa faca. Eventual sa-mi restrictioneze accesul la internet din centrala Emoticon LOL. In plus, problema ''se va rezolva''.

Ideea este ca mi-au fost "'furati" vreo 4 EUR luna trecuta (cu ocazia asta am verificat si factura lunii trecute si asa am observat) si deja sunt incarcat cu vreo 3.xx EUR in aceasta luna.

Deja vreo 30 lei pana acum. Reamintesc VDF ca ptr orice intarziere peste data scadentei eu platesc penalitati. Nu cumva ar trebui sa plateasca si VDF penalitati pentru sume necuvenite facturate si incasate?

Toate cele bune!

P.S. Ca sfat general ptr utilizatorii VDF - nu acceptati NU SE POATE ca un raspuns ptr solicitarile voastre (cele logice si legitime). Apropae orice se poate rezolva dar cu ceva insistenta si NU la magazine/reprezentante (unde oamenii sunt destul de slab ca sa nu zic foarte slab pregatiti/nu sunt la curent cu ceea ce se poate si ce nu/nu au autoritatea necesara sa rezolve anumite probleme si le e lene sa intrebe la ''superiori''). Ca exemplu - mi s-a spus de vreo 3-4 persoane din VDF ca nu se poate transfera un Internet Combo de pe un numar pe altul, in cadrul aceluiasi cont de client. Realitatea este ca se poate.

Membru de onoare
Postări: 1.125
Înregistrat: ‎29-10-2012
0

[ Editat ]

Salutare!

Intr-adevar, avem acum in magazinele Vodafone microSIM-uri si nanoSIM-uri care suporta serviciul de numar dual. Iti multumim frumos pentru atentionare si te asigur de faptul am directionat sesizarea catre departamentului implicat in vederea actualizarii informatiilor de pe site-ul www.vodafone.ro.

In ceea ce priveste costul suplimentar inregistrat in urma accesarii internetului, am rugamintea sa-mi trimiti un mesaj privat care sa contina numarul de telefon in cauza pentru a putea verifica situatia descrisa.

Multumesc,

Roxana

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎03-10-2013
0

Buna Roxana,

Multumesc ptr raspuns.

Disponibilitate micro/nano-sim ptr numar dual - eu am in Iphone 4S numarul dual din Mai 2012 (cu micro-sim normal). Deci acestea sunt disponibile de la cel putin acea data. Dureaza mult prea mult actualizarea anumitor info specifice pe siteul oficial. Vezxi deasemenea lista de telefoane compatibile cu ab numar dual - este fffff veche.

Ref trafic aiurea pe numarul meu personal - ti-am trimis deja mesaj privat. Aseara am avut o convorbire lunga cu un consultant VDF (*222). M-a sfatuit sa fac switch pe numarul personal, sa initiez o sesiune de date (am sincronizat casuta postala), apoi sa deconectez Cellular Data (ca sa fiu sigur ca am inchis sesiunea de date) si sa fac switch back la numarul pe care sunt in mod obisnuit logat (cel de business). El era convins ca asa se va rezolva problema si nu va mai aparea un trafic suplimentar. Din pacate s-a inselat (se pooate vedea din loguri, ultimele apeluri - sesiune de data initiata la 18.41, apoi am deconectat traficul de date si cu toate acestea apare deja trafic la 21.27.

Inclin sa cred ca este o problema tehnica nerezolvabila de catre VDF. Sper sa ma insel si poata fi rezolvata dar am deja mari indoieli. In acest caz m-ar interesa sa stiu ce am eu de facut (ca si utilizator/abonat) Ptr ca nu am de gand sa reamintesc VDF in fiecare luna sa-mi crediteze contul cu suma facturata in plus.

Toate cele bune!

Vizitator
Înregistrat: ‎09-04-2013
0

Buna,

Blackberry Z10 si Z30 sunt compatibile cu Numar Dual?

Ma gandesc ca BB are Profile - Business si Personal, se pot seta si numerele (Business si Personal) pe fiecare profil, pentru comutare usoara?

Multumesc.