Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎05-09-2013
0

Oferta mincinoasa marca Vodafone

Buna ziua,

Sa va povestesc ultima patanie marca Vodafone si care mi-a lasat cel mai amar gust de cand sunt clientul lor (peste 15 ani).

In jurul datei de 23 iulie m-a sunat un angajat de la departamentul ofertare date (512 ultimele 3 cifre ale nr de telefon) care mi-a spus ca are o oferta senzationala pentru mine ca sunt de atatia ani in retea.

Am zis initial sa nu stau sa ascult dar totusi (la insistentele lui ) am decis sa-l ascult.

Oferta consta intr-un abonament de date si o tableta gratuit. Mi-a zis ce tip de tableta imi place , i-am zis ca am un Samsung si ca aceasta este brand-ul care-mi place si mi-a oferit urmatoarele:

Abonament 19 Euro cu internet 4G nelimitat cu 3GB la viteza 4G restul la o viteza mult mai mica.

Tableta Samsung Galaxy Tab 4 10.5 cu WIFI si 4G gratuit

Contract pe o durata de 12 luni

Am intrat repede pe emag sa vad pretul tabletei (undeva la 1300 ) si facand un calcul simplu , oferta VDF (19Euro * 4.5* 12 luni = 1026 RON) zic...chiar sunt tari imi ofera net moca timp de 12 luni si pretul tabletei mai mic decat pretul la liber.

In momentul acela iau decizia de a accepta oferta si de a astepta tableta.

Dupa cateva zile ma suna de la depozitul VDF si-mi confirma ca in 2 zile ajunge.

Zic...ce rost mai are sa-mi tin vechea tableta ca acum primesc una noua , mai bine o vand . Zis si facut .

Trec cele 2 zile si cand vine curierul cu contractul stupoare, contractul era pe 24 luni nu pe 12.

Refuz coletul (era sambata ) si luni sun la ei sa verific ce s-a intamplat (poate au gresit contractul).

La telefon , baiatul care m-a sunat imi spune ca verifica sa vada si revine. Cand revine imi spune ca nu am inteles bine ca e vorba de 24 luni nu 12. Ii spun sa verifice ca apelurile sunt inregistrate si sa revina dupa.

Dupa vreo 3 zile (vazand ca nu mai revine) revin eu sa vad ce s-a intamplat , imi spune ca a verificat ca asa este mi-a zis 12 luni (de vreo 5 ori adaug eu) si intr-un final isi cere scuze ca este vorba de 12 luni .

II spun ca nu e normal ce s-a intamplat , eu am avut o asteptare , mi-a spus ca acele conditii se regasesc in contract de aceea si apelul se inregistreaza dar ca nu poate sa-mi ofere ca poate doar pe 24 luni .

Imi spune ca legea nu-i lasa sa ofere tablete si telefoane pe 12 luni ca trebuie doar pe 24.

As vrea sa vad si eu aceasta lege , eu va arat ce spune ANCOM-ul despre acest lucru.

http://www.ancom.org.ro/perioada-minima-contractuala-sau-ct-costa-un-telefon-gratuit_5223

Dar...chiar daca nu-mi poate oferi pe 12 luni o sa gaseasca o varianta sa-mi ofere pe 24 luni dar cu un pret mai mic pentru a ajunge la aceeasi valoare.

Sunt de acord si cu acest lucru insa dupa cateva saptamani revin la ei si-mi spun ca nu au tableta aia ...ca nu mai au niciun samsung in oferta (desi pe site-ul vodafone scria in stoc).

Zic...asta...e , o sa revina.

In data de 21.08 vad factura VDF emisa. Ma uit la suma (mult mai mare fata de aveam eu) , ma uit sa vad de unde.

Observ abonament internet 9 Euro , rata tableta 10 Euro + abonament internet 3 Euro , rata tableta 4 Euro.

Ei ce au facut...mi-au facturat acest abonament pe 1 luna si jumatate si ma pun sa platesc un serviciu de care eu nu am beneficiat  + o rata la o tableta pe care eu nu am avut-o.

Revin cu telefon....explic si altora situatia ...in cele din urma imi spun asa:

1. Eu trebuie sa platesc factura si ulterior mi se va face storno pe suma platita in plus.

2. Nu-mi pot da nici un samsung pe 12 luni cu 19 Euro sau pe 24 luni cu 10 Euro ...

3. E alegerea mea ce fac ..daca mai stau sa nu in retea.

Pai domnilor Vodafone ...eu o sa renut la abonamentul de voce si nu o sa mai am de a face niciodata cu voi , in plus o sa vorbesc cu toti cunoascutii mei care au vodafone sa se porteze si cu toate persoanele care incheie abonamente la firma sa nu aleaga Vodafone. Practic , nu eu o sa fiu cel care pierde, voi o sa fiti.

Aceastea fiind spuse vreau sa vada toata lumea cum semneaza ei contracte ,poate nu sunt singurul caruia i s-a intamplat si poate aceasta este o practica a lor dar va spun sa aveti grija.

Cred cu tarie ca Vodafone in relatia cu clientul (in septa eu) s-a facut de ras si l-a tratat ca pe o carpa cu atat mai mult cu cat acel client avea o vechime de peste 15 ani in reteaua lor.

Ca si idee , atunci cand intarzii cu o zi plata mi se percepe un comision de 0.5%/ zi si ei ma pun sa platesc in avans. Nu mai bine imi dau 0.5% / fiecare zi ce trece de cand s-a emis o factura ilegal??????

Si apropo cu contractele pe 12 luni vedeti ca la altii se poate inclusiv la tablete:

https://www.orange.ro/magazin-online/tablete/huawei-mediapad-t1-8.0-pro-4g-white/pret-huawei-mediapa...

https://www.telekom.ro/basket/?journeyStep=basket&_requestid=1215195

Membru cu acte în regulă
Postări: 371
Înregistrat: ‎09-10-2012
0

Re: Oferta mincinoasa marca Vodafone

Salut, gaby_stone1!

Imi pare rau pentru situatia neplacuta prin care ai trecut si imi cer scuze in numele colegilor mei pentru problemele create.

Cel mai probabil este vorba despre faptul ca abonamentele de internet impreuna cu tableta, le aveau spre vanzare doar pe 2 ani de zile. La fel si ofertele de internet cu tableta in rate, din magazin sau de pe site, sunt disponibile doar pe 2 ani de zile. In momentul de fata nu avem oferte cu plata in rate doar pe 1 an de zile.

Practic, acest tip de abonament inseamna ca daca achizitionezi un abonament de internet poti achizitiona si o tableta in rate. Totalul ratelor este aproape la fel cu pretul standard al tabletei. Probabil ca din aceasta cauza nu au putut colegii mei sa iti ofere una din cele 2 variante.

Poti opta pentru un abonament de internet cu tableta pe 1 an de zile, insa cu achitarea pretului tabletei in momentul in care se activeaza abonamentul.
De exemplu, tableta Samsung Galaxy Tab 4 10.1 inch, cumparata impreuna cu un abonament Smart Net 10 pe 1 an de zile, te-ar costa 214 Euro pe loc.

Sa inteleg ca reducerea pentru costul abonamentului urmeaza sa iti fie scazuta din factura urmatoare?

Multumesc,
Ana

Membru de bază
Postări: 188
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Pai daca cautai pe net vedeai de la inceput ca cea mai mare problema a celor de la Vodafone sunt relatiile cu clientii. Nu serviciile, nu preturile, ci banalul suport.
Daca suni la relatii cu clientii cu o problema, din 3 apeluri , cu 3 consultaniti, capeti 3 opinii diferite.
Ti se fac intentionat oferte eronate, cum a patit-o si initiatorul, doar pentru ca tinerii de acolo au niste tinte de atins altfel sunt penalizati/concediati.
Din zicala "Clientul nostru, stapanul nostru" n-a mai ramas nimic, toti, absolut toti, cauta sa te jupoaie, sa faca profit pe termen scurt.
Toti sefii de la CEO la ultimul sef de magazin nu fac prea multi purici in post, maxim cativa ani, de aia toti vor profit imediat, nu se gandesc pe termen mediu sa faca profit urmatorii.
De aia trebuie sa fii mereu in garda, sa pleci de la premiza ca orice oferta e avantajoasa doar pentru cel ce o face in primul rand, si tu esti doar inca unul ce trebuie sa fie manipulat, tras in teapa si convins ca sa fie la numar.
Din calculul tau trebuia sa-ti dai seama ca e ceva suspect, Vodafone nu da nimanui nimic pe gratis, nu face pomeni ca esti tu client vechi.
Vorba celor de la Discovery de la o emisiune: "If it seems too good to be true, it probably is."
Accidentele au loc atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan.
Highlighted
Vizitator
0

[ Editat ]

Sub nici o forma nu o sa accept sa-mi scada luna viitoare din factura.

Eu am facut plata doar pe suma mea de plata (abonamentul de voce). Suma de plata de pe urma abonamentului de date si a tabletei o sa ramana in cont iar daca cumva o sa apara penalitati pe ea o sa apelez la ANPC pentru a rezolva aceasta situatie.

Oricum ar trebui sa apelez pentru ca o amenda ar fi mai mult decat meritata pentru faptul ca pe mine ca si client m-ati minitit.

Acestea fiind spuse cred ca va dati seama ca dupa mai bine de 15 ani cu dumneavoastra o sa-mi inchei toate socotelile (abonamente personale cat si firmele cu care mai colaborez).

Vizitator
0

Partea cu plata s-a rezolvat.

M-a sunat o colega sa-mi spuna ca s-a rezolvat cu plata . E bine si asa , primul lucru bun , un lucru normal care trebuia facut de la inceput , nu sa spun eu ca nu platesc ...

Referitor la partea cu tableta sunt sigur ca nu o sa se rezolve nimic, este prea mult chiar si pentru ei sa satisfaca un client vechi.

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎21-03-2016
0

Buna Ana-M,

Problema nu este ca a inteles clientul gresit oferta, problema este ca un "sefutz" de Romania, probabil cineva mai in varsta, s-a gandit ca ar fi o idee buna sa minta clientii ca sa ii atraga in abonamente noi, si care pica pica, care nu primeste scuze. Problema este ca in anul 2017 exista internet, si aceste lucruri circula, si nu fac decat sa murdareasca renumele companiei cu care m-am inteles ok pana acum.

Am primit si eu oferta cu marire abonament pe 12 luni, ca sa vad in contul meu MyVodafone ca este pe 24 de luni. Acum este conversatia inregistrata, si de mine si de Vodafone. 

Nu o sa validez abonamentul din MyVodafone, fiindca orice contract devine nul daca nu se respecta prevederile lui de una din parti, cum ar fi 24 de luni in loc de 12.

Aprob ca la Suport, din 5 oameni primesti 5 raspunsuri diferite, spuse pe un ton imperativ, care nu se potriveste cu asteptarea in telefon de pana la 60 de minute.

Sper ca aceasta problema sa fie rezolvata, inainte sa faca mai mult rau companiei, dar totusi ma simt obligat sa postez aceste informatii pe retelele de socializare, ca sa se fereasta cunostintele mele de genul asta de "trucuri comerciale"

Spor,

Daniel