Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru
Postări: 49
Înregistrat: ‎03-02-2012

Re: Oferta pentru vechii abonati

Mda,un exemplu de fidelizare ales la nimereala,daca pentru un abonat nou oferta la Sonny Ericsson X8 e abonament Mega 8 + abonament internet cu trafic de net 500 MB la pretul telefonului de 39 E,pentru un client vechi in retea daca vrea prelungire de contract,e abonament Mega 8 + abonament internet  cu trafic de net 1000 MB la un pret al telefonului de 119 E Emoticon surprins

Membru
Postări: 32
Înregistrat: ‎16-02-2012

Abonatii vechi au fost uitati de mult la VDF! Conteaza aia noi nu aia vechi. VDF uita faptul ca pe baza clientilor vechi in primul rand au ajuns unde sunt acum.

Membru de bază
Postări: 187
Înregistrat: ‎24-01-2012

Nu stiu daca mai renteaza sa faci abonament...atat timp cat la cartela esti mult mai avantajat.
Pai la 5 euro iti ofera pe abonament 250 minute in retea, si 25 de minute nationale...asta la Mega5 daca nu ma insel.
Tot la 5 euro pe cartela ai...3000 de minute in retea,75 minute nationale si 10-15MB navigare pe net.
Acum daca tragem linia...ce este mai renatbil?Abonament sau cartela?
Rog in acest caz opinia unui moderator/angajat Vodafone.....asta daca au curajul sa comenteze ce am scris mai sus.
De ce cartelarii au mai multe drepturi decat noi abonatii?

Multumesc anticipat pt raspuns...daca voi primii....
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎20-02-2012

eu sunt abonat la vodafone de 10 ani de zile,am trei abonamente(mobil,fix si internet)........sunt niste oferte foarte slabe pt. vechii abonati,e o aiureala totala!vrei sa mai tii inca 10 ani un abonat,ofera-i tata un terminal adevarat sau cel putin macar la un pret modic.ultima solutieEmoticon cu limbă scoasăORTAREA!...........sau si mai bine,TELEPORTAREA.......in Europa Occidentala,acolo unde un smartphone costa infim!

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut feribalint,

Abonamentul pe care il mentionezi tu nu este din gama Mega. Singurul abonament asemanator ca pret este Mega6 (care este mai ieftin decat cartela reincarcabila) si are 500 minute si sms-uri in retea, 50 minute si sms-uri nationale si 15 Mb trafic pentru internet pe mobil.

Precum spuneam si in postari anterioare, avantajul este privit strict de client punand in balanta mai multe detalii legate de ambele servicii.

In primul rand trebuie sa vedem daca nevoia de comunicare este cu adevarat macar apropiata de 3000 de minute cate sunt la cartela pentru ca degeaba avem la acelasi pret mai multe minute, daca nici macar nu s-ar depasi pragul minutelor din abonament. In acelasi timp, la cartela se poate ramane fara posibilitatea de a efectua vreun apel, in cazul in care optiunea expira. In plus, la abonament se pot achizitiona telefoane la preturi promotionale pe baza duratei contractului platit pentru folosirea serviciilor incluse in abonament.

Nu in ultimul rand doresc sa mentionez si faptul ca acei clienti cu vechime, clienti fideli, pot personaliza ofertele de abonament in cadrul departamentelor noastre, in functie de nevoia lor stricta de comunicare.

Membru de bază

[ Editat ]

@Claudiu

Scuze ca m-am incurcat...este Complet 250...mea culpa.

In privinta telefoanelor la preturi promotionale....prefer sa ma abtin.

Iata ce am gasit pe un forum...unde activati si voi.

Comentariile cred ca sunt de prisos.Deoarece nu se vede foarte bine este vorba de un SGS 2 la oferta in UK ,care este FREE cu abonament de 36 lire,pe cand la noi...

untitled.JPG

Începător
Postări: 14

Din pacate aici citez : "Nu in ultimul rand doresc sa mentionez si faptul ca acei clienti cu vechime, clienti fideli, pot personaliza ofertele de abonament in cadrul departamentelor noastre, in functie de nevoia lor stricta de comunicare" nu este nici un fel de personalizare.

Din experienta proprie in incercarea de a-mi personaliza abonamentul (in limita bunului simt ) cit si a unor firme pe care le consiliez in materie de IT .

A-si putea scrie un roman cu  ofertele penibile si nu mai spun ca persoanele care au sunat/scris nu aveau informatii actualizate cu privire la serviciile (contractuale) care sunt folosite in acel moment.   

Membru
Postări: 30

Deci moderatorul Claudiu e constient ca nevoile de comunicare rar se apropie de 3000 min.drept urmare Vodafone scoate pe piata 5000 minute,adica vreo 4 zile pe luna sa stai cu telefonul la ureche,pentru a satsface nevoile utilizatorului

De ce nu a facut o cartela decenta de  25/250, sau 50/500,ori 100/1000 la niste preturi de 2,3,5 euro.Eu cred ca era mai bine daca strangeati de la multi cate putin,si nu invers.Avarismul asta o sa va coste scump,marketingul vostru este contra naturii,presteaza servicii concurentei.Si ca sa va demonstrez ca am dreptate,v-as aminti de cozile la Cosmote cand au scos ei o cartela de vreo 2 euro cu 1000 min,in urma cu vreo cativa ani.

Membru de bază

Ehe...Cosmote.

Daca nu intra Cosmote pe piata....si acum am fi fost la niste tarifeeee.....

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎24-02-2012

Ma bucur sincer sa aud asta, daca e real! In oferta on-line apar doar variante rigide si, de multe ori, neadaptate unei anumite categorii de consumatori ( destul de larga, de altfel) - a abonatilor care NU AU NEVOIE DE INTERNET PE MOBIL. De exemplu, un abonat "gold" de 9 ani, cu 2 - 3 contracte, ar vrea sa modifice un abonament Vodafone simplu de 3 euro ( bani de care nu primeste, practic, nimic; aproape toate convorbirile sunt taxate usturator!) intr - un abonament de 6 euro, care are 500 de minute in retea. Dar pt. asta trebuie, obligat, sa ia si 15 MB de internet, cu care se poate spala, efectiv, pe cap, ca nici nu stie sa - si configureze telefonul ( destul de minimalist) pt. internet, daramite sa - l mai si foloseasca. E un om cu 40 de ani vechime in telefonie, care considera, in mod conservatorist, ca telefonul serveste ca sa... vorbesti la telefon.

Pe timpul lui Ceau, dupa ce ne luptam cateva ore la vreo coada, rupandu - ne hainele si imbrancindu - ne, cand ajungeam la rand, eram obligati ca, pentru a putea cumpara vreo conserva indiana ( ulterior am aflat ca erau pentru caini si pisici!)  sau o ciocolata ungureasca, sa platim si o consreva de peste in ulei cu 9 lei. Asa a ajuns acuma si optiunea de internet: - se da obligat, ca si conserva galbena, ovala, de pe timpul lui Ceau!

O alta problema ar fi cu ofertele telefonice. Probabil din cauza training - ului prea rapid si/sau generalist la care sunt supusi, agentii comerciali care fac aceste oferte tind sa fie agresivi, creind puternice reactii adverse si obtinand exact efectul contrar. Ti se turuie ceva cu o viteza ametitoare, ca sa nu mai ai timp sa faci niste calcule comparative, absolut necesare cand iei o decizie majora si de durata, cum e schimbarea abonamentului, si, dupa ce - ti expune pe nerasuflate oferta, agentul navaleste impetuos: " nu - i asa ca - i rentabil? Nu - i asa?....." E singura fraza pe care o intelegi citet, cuvant cu cuvant, mai ales ca iti este repetata sfredelitor, doar - doar cedezi moale:"...ba...e rentabil"

Luati asa tare, cei mai multi oameni se simt agresati, inselati, pacaliti, chiar daca oferta, in sine e destul de "inofensiva" si nu ascunde ce stiu eu ce capcane "cu litere marunte". E vorba de modul de adresare!....