Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012

Re: Oferta pentru vechii abonati

[ Editat ]

Pe langa mesajul vadit jignitor, poate nimeni nu s-a gandit ca intr-adevar ne-am putea permite un abonament mai scump, dar comparativ cu oferta de pe piata, inclusiv din occident, la noi ea este tipic... romaneasca. Adica scumpa si proasta.

Ce fac eu cu banii mei nu priveste absolut pe nimeni. Nici pe Vodafone. Eu vreau o oferta asa si asa. Dar te costa atat. Dar de ce sa ma coste atat cand eu pe aceeasi oferta platesc mai putin? Pentru ca... asa vrem noi. Inteleg ca asa vrea Vodafone, dar exact azi am gasit exact aceeasi oferta cu cea facuta de ei la... 40% din cat mi-au oferit la telefon. Desigur, la concurenta.

In rest, eu m-am legat de lipsa unei politici eficiente de apreciere a clientilor vechi, valabila in toata lumea civilizata, dar care la noi e cum e. Adica la fel ca si cealalta oferta: scumpa si proasta.

Dupa cum am zis, eu imi permit sa cumpar telefonul cu banii jos, nu ma aranjeaza insa oferta ulterioara, care e la fel, ba chiar mai scumpa comparativ cu cea a clientilor nou veniti in retea. Acest lucru mi se pare inacceptabil.

Daca dvs. va luati un telefon de 6-700 de euro, un Samsung Note de exemplu, v-ar conveni sa platiti un abonament ca in vest pentru serviciile in est si pretul de pe piata (fara nicio reducere) al telefonului la compania care cica face fidelizare? Probabil ca da, altfel nu vad rostul mesajului de mai sus. Asa am patit eu. Imi luam telefonul la pretul normal, de pe piata libera, si mi se oferea un abonament exagerat de scump, comparativ cu exact ce am la momentul de fata, adica cu mult mai putine minute si etc. Adica preturi ca in vest, pentru servicii ca in est. Pai daca e asa, sa fie pentru toti!

A compara politica companiilor care sunt monopol cu cele care sunt pe o piata cu concurenta nu-mi spune absolut nimic. Cu ce compari regia autonoma X  care e monopol in oras? Cu ea insasi?

Si in plus, de ce sa nu cerem? Nu va convine? Nu cititi mesajele. Cand compania s-a angajat la o politica de fidelizare, inteleg sa si-o respecte. Aceasta este teoretic politica ei. Daca nu este aceasta politica, sa ni se spuna clar si raspicat, nu prin diversi intrusi pe forum care iau peste picior solicitarile pe drept intemeiate, de a avea parte de un respect minim ca si client vechi. Nu exista acest respect? Fie. Dar sa se spuna clar.

Si ... Samsung Galaxy S2 nu e 2300 de ron. Si nu trebuie sa justific nimanui nimic. Eu mi-am exprimat parerea, nu oblig pe nimeni sa ma creada pe cuvant sau sa fie de acord cu mine.

Daca nu ar fi si oameni nemultumiti care sa se dea cu parerea asupra serviciilor prestate de un operator sau altul, am avea parte, cu siguranta de un monopol pe piata sau ne-am intoarce la dictatura. Daca asta doriti, elimininati-va concurenta, nu jignind pe altii.

Ador atunci cand cineva continua sa ne considere tara de mana a 3a. Pentru ca atata timp cat noi insine ne vom considera astfel, si altii ne vor considera la fel.

Eu am inteles oferta companiei. Si am actionat in consecinta. Nu ma vait, doar prezint o stare de fapt. Si da, nu mi se pare normal ca la aceeasi oferta de telefon, unul cu mai putina vechime sa poata achizitiona cu mult mai putini bani decat mine, care beneficiez sa program de fidelitate (cica!). In mod normal echitatea este esentiala. Fie toti la fel, fie se face un program clar de fidelizare. Sau nu. Cum e in prezent.

Oz
Sfătuitor
Postări: 37
Înregistrat: ‎24-01-2012

[ Editat ]

@Aleksandra88: pe zi ce trece si eu ma minunez tot mai tare de prostiile pe care le poti debita tu... Avand in vedere ca scrii foarte corect dpdv gramatical, in comparatie cu alti internauti, imi vine greu sa cred ca tu chiar gandesti ceea ce spui aici, pe forum. Deci, mai degraba te suspectez a fi angajata Vodafone sau ceva de genul asta. In orice caz, hai sa lamurim cateva chestii pe care le-ai spus:

Spune-mi si mie, ginel, cat castiga un salariat nativ in Germania? Sau poate stii cat castiga in UK? Sigur nu 160 de Euro pe luna - in lei 700 ca sa iti dai seama despre ce vorbesc - cat castiga un roman in medie. Sau poate tu ai salariul celor din tarile mai sus mentionate.

Pai TOCMAI! Pe o piata cu putere de cumparare de 10 ori mai mare (salariul minim in UK e de 9-10 ori mai mare decat cel din RO), acelasi telefon, la acelasi cost al abonamentului, e GRATIS, iar la noi e 300 de EURO! Ar trebui sa fie fix INVERS pentru a incuraja vanzarile in functie de posibilitati... Dar la noi operatorii mari fac intelegeri intre ei, ca sa jupoaie clientii prin abuz de pozitie dominanta. Daca tie ti se pare normal si corect, inseamna ca te poti angaja linistita la Consiliul Concurentei sau ANCOM, ca sa faci si tu parte dintr-o echipa de oameni care nu fac nimic... Sau, si mai bine, daca mergem pe linia asta, te poti muta in Coreea de Nord, ca acolo o mana de oameni "stiu mai bine ce e bine" pentru tot poporul.

Dar nu cred ca ai avea cum, pentru ca pledezi in favoarea populatiei care "s-a saturat de Mega+Giga ,bagate pe gat cu forta fiindca romanul e sarac si nu-si poate lua un telefon bun la liber".

Stai putin sa inteleg ce vrei sa spui: romanul e sarac; romanul vrea un telefon bun; ginel considera un telefon bun Samsung Galaxy S2 (ma mira ca nu a ales IPhone 4S cum aleg mai toti cunoscatorii:smileywink:).

Ai inteles PROST. In primul rand, se referea la total altceva. Poate vreau smartphone pe care sa il folosesc fara o optiune de net. Poate folosesc Wi-Fi de exemplu. La mine in oras am un provider WiFi cu acoperire cam 70% din zone, si abonamente de 1-2 EURO la 2Mbps trafic NELIMITAT. Dar trebuie sa iau neaparat optiune de net de la Vodafone. In plus, sa iti mai dau un exemplu de smecherie si "calicie" (ca vad ca iti place cuvantul asta) marca Vodafone: daca iti iei abonamentul Mega 8  + optiunea de 1 GB de net (pe 1 an), platesti 8 + 9 = 17 EURO. Dar telefonul costa cu 100 de EURO mai mult decat la "pachet" Mega, care include EXACT aceleasi servicii, dar la 20 de EURO. Asta pe 2 ANI!!!  Adica 3 EURO in plus pentru ABSOLUT NIMIC! Adica 72 de EURO in 2 ani; telefonul "ieftin" pe hartie, dar de fapt platit in rate!

In al doilea rand, de ce te incurca pe tine atat de mult ce telefon si-a ales ginel? Iti da el tie de mancare? E treaba lui ce considera el important pentru nevoile lui! Te-ai gandit cu capsorul ala al tau ca - in era asta - poate unii vor mai mult de la un telefon decat Facebook, bluetooth si sms? Poate ca unii dintre noi suntem developeri si ne trebuie telefoane moderne ca sa putem testa aplicatiile pe care le facem. Dar nu, pentru tine situatia e simpla: romanul e sarac, deci el nu are dreptul sa ceara sa fie tratat ca un client din UK, care primeste telefon gratis. Romanul ar trebui sa plateasca la fel de mult abonamentul ca si britanicul (ca doar are de unde...), dar sa fie multumit ca pentru prelungirea de contract primeste... telefon cu ecran monocrom la "doar" 59 de euro, nu!?

Prin urmare ajungem la concluzia: orice roman sarac, (inclusiv ginel al nostru si calusinro, care ii canta in struna) vrea un Samsung Galaxy S2, care e un telefon bun.

Intrebarea cea mai arzatoare este: ce face romanul nostru sarac cu telefonul asta? Ii face de mancare? Are vreo aplicatie pe Android Market care ii plateste facturile? Dar de ce sa nu aiba si el un telefon "bun"? Ce daca nu stie decat sa sune si sa dea mesaje (cel mult) de pe el? Lasa-l ca are si el un telefon bun si merge cu troleul pana in centrul orasului natal.

Saraca esti tu... cu duhul... Nu mai judeca oamenii fara sa le cunosti situatia! Ceea ce zici tu e aberant: adica englezul are dreptul la telefon gratis, dar romanul sa nu mai faca gura ca il costa 300 de Euro, pt ca "si-asa nu i-l trebe, ca doar ce face cu el?". Cum am scris mai sus, poate e developer si are nevoie de un asemenea telefon, pe care tot Vodafone il da gratis in alte tari. Cat despre sunat si dat mesaje, probabil ca tu esti cea care se limiteaza la asa ceva. Iar daca merge cu troleul prin oras, bravo lui! In toate tarile civilizate este promovat transportul in comun.

In plus, crezi ca daca ar face economie si nu si-ar lua un telefon, ar avea bani de masina + taxe + combustibil + altele?

Pentru cine nu isi aduce aminte din postarile mele anterioare, revin la invocarea motivelor adevarate: calicia si fala. Motivele adevarate pentru care romanul vrea un telefon "bun".

Stim cu totii postarile tale aberante si inutile. Motivele pe care le expui pot fi aplicate mult mai degraba operatorilor decat clientilor. Operatorii sunt "calici", pt ca iti cer tarife absurde pt servicii limitate, pt ca au profit nesimtit (21 de centi/min in alte retele, cand tariful de interconectare e acum 4), pt ca iti restrictioneaza abuziv anumite porturi si protocoale, pt ca te obliga sa te abonezi la aceleasi servicii, dar mai scumpe - doar ca sa iti iei telefon la pret cat de cat normal, etc.

Si tot operatorii sunt si "falosi" pt ca investesc in campanii si reclame cu care te mint ca au cea mai buna acoperire, cea mai mare viteza, cel mai bun Internet, cand in realitate ai: cea mai buna viteza doar la anumite abonamente, ai restrictionate servicii, acoperirea 3G lasa de dorit, iar EDGE le-a fost lene sa il implementeze.

Acum, vreau sa atrag atentia asupra unui mic detaliu: cu ce se ocupa mai toate firmele de telefonie mobila? Cu furnizarea de servicii pentru telefonie mobila, cel mult internet. Unde scrie ca ele sunt producatoare sau comercializeaza in mod direct telefoane.

Cine a zis... vreodata... ca Vodafone produce telefoane!??? Asta poate ai visat tu azi-noapte! Nu le produce Vodafone, doar le ia en-gros la pret de dumping, iar in Romania ni le vinde la suprapret.

Cat despre comercializat, cred ca glumesti! Asta chiar ca scrie in multe locuri: pe site, la TV, in ziare&reviste, in contracte, in oferte, in fluturasi, in codurile CAEN cu care e inregistrata marea companie, in magazine,.... sa mai continui? Comercializeaza inclusiv telefoane produse de altii, dar rebrand-uite astfel incat se vand direct sub marca "Vodafone" in loc de Sagem, Huawei, etc.

Orice tampenie ai scrie, nu suntem prosti! N-o sa ne convingi ca daca noi suntem romani, nu ne trebuie telefoane, sau ca "saracii Vodafone" ar iesi in pierdere daca ar face oferte macar un pic mai bune. Nu convingi nici macar UN utilizator de aici... Asta cel putin atata timp cat exista firme precum RDS, care si-au construit mult mai recent reteaua de la zero, au acoperire 3G mai buna in MULTE locatii testate de mine, ofera abonament de 2 EURO pe luna cu convorbiri nelimitate in retea si pe fix, plus tarife de 6 centi / minut in alte retele mobile. Ah, si inca ceva: Internet GRATIS sau cu maxim 2 Euro, cu trafic nelimitat, si primii 5GB / luna la aceeasi viteza ca optiunea de 2 Euro de la Vodafone, care iti da de 100 de ori mai putin trafic (adica 50 MB), iar la depasire te taxeaza cu nesimtire. 

Iar in ultimul rand, ma mira ca poti sa scoti asemenea aberatii pe gura (ma rog, din tastatura):

De cate ori, la reinnoirea abonamentului lunar, v-a dat RAT o reducere?

1. De fiecare data, pentru ca in orasul meu rezidentii au reducere 20% din pretul normal al abonamentului.

2. INSUSI abonamentul este o reducere fata de calatoria cu bilete. Tocmai pe asta se bazeaza, ca daca esti fidel, cu abonament iesi muuult mai ieftin!

V-a dat vanzatoarea vreodata o paine in plus pentru "fidelitate"?

1. gresesti! nu mi-a dat niciodata o paine in plus pt fidelitate (vezi punctul 2 de ce), DAR tot pentru fidelitate mi-a dat o paine de 1.7 lei daca n-am avut la mine decat 1.5... In schimb, am in oras o brutarie mare, care le ofera tuturor pensionarilor care doresc, cate o paine pe zi la jumatate de pret.

Ai vazut oferta "Vodafone senior"? Iti sugerez sa le compari.

2. painea e o marfa, minutele si traficul de Internet sunt servicii. Pe Vodafone nu i-ar fi costat practic nimic daca n-ar fi injumatatit traficul de Internet acum 2 ani. Dar au facut-o ca sa te oblige sa alegi o optiune mai scumpa daca chiar ai nevoie. In schimb, pt 2 paini iti trebuie de 2 ori mai multa faina. Brutariile in general nu fac campanii de fidelizare niciunde in lume. In schimb, operatorii de telefonie mobila FAC! Si dincolo, unde concurenta e reala, chiar iti fac oferte personalizate, nu glume!

In plus, NU EU ii oblig sa ma bazaie cu sms-uri si cu apeluri prin care sa imi explice beneficiile programului de loialitate "Vodafone pentru Tine", si sa ma minta pe fata ca ar fi fost imbunatatit (iar in realitate au scos multe beneficii vechi, punctele se strang muuult mai greu ca in trecut, etc) sau sa ma sune insistent operatorii sa ma convinga sa trec la un abonament mai scump dar MAI PROST decat cel pe care il detin, si sa ma innebuneasca minute in sir ca "e o oferta speciala, doar pt mine, deoarece sunt client de 9 ani" si alte asemenea tampenii, iar cand refuz foarte politicos si ii explic ca pur si simplu nu am nevoie si nu doresc sa trec deocamdata la un alt abonament, operatoarea sa se enerveze pe mine si sa imi inchida telefonul in nas in timp ce inca vorbeam. Dar asta e politica firmei: "operatori, astea sunt noile abonamente. Un client fraierit egal un comision! Alte detalii nu conteaza!"

mda
Sfătuitor
Postări: 48
Înregistrat: ‎25-01-2012

Nu stiu de ce v-ati repezit la Aleksandra88 cu, comenterii de 29 - 60 de randuri. Eu de la ea am inteles ca niste "imbuibati, calici si fitosi", isi permit sa negocieze pretul Galaxy S2 care este de 2300 de ron, cat "salariul mamei sale pe 3 luni". Concluzia: nepricepere si frustrare. MAXIM AM SPUS.

Oz
Sfătuitor
0

@mda: vezi ca ea probabil nu o sa inteleaga subtilitatea mesajului tau, si o sa creada ca ii tii partea : )

Oricum, sincer, nici eu nu stiu de ce am scris atat... oricum nu rezolvam nimic... Ea va continua sa ne trateze cu rautate, doar-doar o sa puna serviciile intr-o lumina mai buna, si o mai scoata putin din noroiul pe care il arunca Vodafone in clienti...

mda
Sfătuitor

Se va linisti un timp. "I-ai dat d'ai Julit-

@Oz a scris:

@mda: vezi ca ea probabil nu o sa inteleaga subtilitatea mesajului tau, si o sa creada ca ii tii partea : )

Oricum, sincer, nici eu nu stiu de ce am scris atat... oricum nu rezolvam nimic... Ea va continua sa ne trateze cu rautate, doar-doar o sa puna serviciile intr-o lumina mai buna, si o mai scoata putin din noroiul pe care il arunca Vodafone in clienti...

o' ". Probabil a printat postul tau si veifica , "codurile CAEN..."Emoticon foarte fericitEmoticon foarte fericitEmoticon foarte fericit

Membru
Postări: 47
Înregistrat: ‎01-03-2012
0

[ Editat ]

"Buna,

Am verificat numarul tau de telefon si doresc sa te informez ca incepand cu data de 27/02/2012 beneficiezi de abonamentul promotional Mega 17. Perioada contractuala este valabila pana la data de 27/02/2013. 

Multumesc, Mirela"

Chiar nu va pot intelege, am spus clar ca daca oferta ce a fost facuta si aprobata (adica ab de 20 euro cu tot cu tva + samsung galaxy s2 la 160 euro) nu mai este valabila, sa mi se anuleze orice prelungire facuta !!! Am mai sunat inca o data si mi s-a confirmat ca s-a facut cererea de anulare si ca in ziua respectiva se va anula. Acuma tu imi zici ca defapt s-a facut prelungire la abonamentul meu pe inca 1 an ?!? Cu acceptul cui ? Eu nu am acceptat asa ceva, tatal meu (pe numele caruia este abonamentul) in mod cert nu a acceptat asa ceva, deci nu inteleg.. Faceti exact ca si cu telefonul fix care nu l-am avut niciodata si cand v-am cerut sa-mi trimiteti contractul nu l-ati mai cerut.

Anulati prelungirea !!!

mda
Sfătuitor
0

Imi expira abonamentul. Solicit urmatoarea oferta:

120 min nationale

600 min retea

50 sms

350 mb internet

.......................................................

max. 10 EUR +

telefon SAMSUNG ACE la 80 EUR (aprox. 1/2 din salariul mamei Aleksandra88)

Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Buna mda,

Lasa-mi, te rog, numarul de telefon intr-un mesaj privat pentru a-ti face cererea de oferta.

Multumesc,

Irina.

Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

[ Editat ]

Stimate Oz, cazi in aceeasi capcana ca si prietenii tai. Sa o luam pe rand:

- sunt profesoara de meserie, cu un salariu de 670 lei pe luna, transport nedecontat si vreo 200 ron in plus pe care ii mai iau in urma pregatirilor, prin urmare te inseli spunand ca lucrez la Vodafone. Din partea mea, pare o frustrare a unei persoane care se stie, "cu musca pe caciula", cum ar spune bunicii nostri. In caz ca nu ai observat, am criticat strict snobismul si calicia specific romaneasca de care multi ati dat dovada, desi, repet, unii inca nu au invatat sa scrie corect gramatical. Am criticat aceeasi calicie pe care am mai vazut-o si pe forumul de la Cosmote de pe Softpedia. Mi-e frica sa ma uit la Orange, dar nu ma intereseaza pentru ca nu am abonament acolo. Ciudat este ca sunt unii oameni spun cam aceleasi lucruri si acolo, pe un limbaj asemanator.

- ma bucur pentru ClausInRo si pentru Oz ca locuiesc intr-un oras unde oamenii sunt asa draguti si sunt invidioasa ca nu am parte de acelasi tratament in orasul meu. Si da, ai dreptate, Oz, abonamentul este redus fata de cat inseamna o calatorie: abonamentul e 50 de lei, fac 2 calatorii pe zi, 21 de zile cat ma duc la munca=1,20 calatoria fata de 1,6 cat e normal. Apropo, in Timisoara e 2,5 lei o calatorie. Cred ca ar trebui sa dam in judecata RAT ca face diferentieri intre orase. Si Regia Autonoma o compar cu Metrorex, de exemplu - Bucuresti, sau cu firmele de taximetrie ori chiar cu un stand de inchiriere biciclete, de ce nu?

- repet ce am zis si mai devreme: nu va convine, nu cumparati, va duceti la alta companie. Aici am criticat rautatea specific romaneasca, ce se ghideaza pe sistemul "aruncatului cu noroi".

- Super modelul Samsung Galaxy S2 de care tot vorbim, la Vodafone UK este gratis, da. Dar te-ai uitat, Oz la ce abonament? Dupa cum ziceam, informeaza-te inainte sa vorbesti, ca sa nu pici de rusinica:  telefonul e gratis pentru un abonament de 31 de lire (161 lei pe luna), fara taxele percepute de stat - TVA-ul nostru - si la care primesti minunata oferta de 600 de minute, SMS-uri nelimitate si 500 de MB trafic, iar la ei WiFi-ul se numeste Openzone Access, incluzand doar 2 GB trafic. Prin urmare, platesti 3735 de lei/744 lire pe 24 luni/860 Euro, repet, fara restul taxelor. Minunata oferta. Compara cu Cosmote sau Vodafone sau ce vrei tu. Ai sa vezi, daca dai pe link-urile de la pagina atasata, ca singurul lor program de fidelitate este oferirea de bilete la diferite evenimente, cumpararea unui nou telefon cu 50 de zile inainte de finalul contractului sau, cel mult, niste minute in plus. 

Da-ti tu cu parerea, ClausInRo acum: daca a noastra e scumpa si proasta, a lor cum e? Si bagati de seama ca v-am dat exemplu de un abonament ieftin. Motiv pentru care sustin in continuare, avand drept argument si postarile voastre, ca romanul nu vrea calitate, ci cantitate. Asta ne diferentiaza de mai cultivatii nostri vecini din vest.

- ma bucur pentru Oz ca este atat de binevoitori sa ii includa pe tinerii care vor astfel de telefoane ca fiind "developeri". Predau la clasele 5-8, si am in fiecare clasa cate 4-5 developeri mici. Daca vrei sa ii cunosti sa imi spui, poate va faceti vreo firma de testeri. La fel, in mijlocul de transport in comun intalnesc pe zi cel putin 3 developeri (nu spun mai multi pentru ca nu ma uit decat in fata de obicei). Slab argument de adus, stimate Oz.

- "tot Vodafone il da gratis (telefonul) in alte tari" - ai facut, Oz, economie la viata ta? Daca ai fi facut, stiai ca o companie multinationala isi imprumuta doar numele altor companii din tarile in care activeaza, insa nu formeaza un tot unitar, ci fiecare e cu conducerea si politica ei. Nu sunt filiale, sunt companii diferite. Iti dau un exemplu: am lucrat la KFC Romania - nu dadeau voie sa lucrezi in acelasi loc cu rude de orice grad. Au plecat colegi in Germania - lucreaza cu sotia/sotul/sora, etc. Oare au politici diferite pentru ca sunt unitati diferite, in tari diferite, doar cu numele comun?

- "Stim cu totii postarile tale aberante si inutile. " Daca le stiai, aflai ca folosesc un Mega 8 cu 250 MB internet pe mobil, deci iar ai vorbit fara sa iti faci temele. Nu folosesc doar mesaje si minute.

- nu am spus ca o companie de telefonie mobila nu comercializeaza telefoane, ci ca nu le comercializeaza in mod direct. Mai citeste o data postarea mea.

- nu am vrut sa conving pe nimeni ca daca e roman, nu trebuie sa isi ia o anumita marca de telefon, ci, l-am contraargumentat (poate chiar ironizat) pe ginel, care spunea ca romanul e sarac si nu poate sa isi ia un telefon bun la liber si care mentionase mai sus modelul S 2. Eu ma descurc cu un Samsung Wave 2, care e aproximativ la fel de performant si mult mai ieftin - l-am luat cu 79 de euro.

- si pentru servicii si pentru marfa tot bani platesti (invoc aici serviciile de salubrizare ca exemplu din gama de servicii)

- in caz ca nu ai observat, si Cosmote-ul baga pe gat internet pe mobil pentru telefoane Smartphone, vezi aici http://www.cosmote.ro/ro/content.aspx?style=styles&ns=-10000&cid=20806.

- daca nu iti place, ai abonament la Vodafone si esti asa nemultumit, de ce nu reziliezi? Chiar si cu taxa. Nemultumirea ta nu ar trebui sa fie data inapoi de taxa respectiva. Adica de ce sa te stresezi, cand poti sa le dai taxa sa scapi de ei?

Catre "mda", pe E-mag telefonul e 2000 ron, rotunjit, la Vodafone e 2300 si la Cosmote e 2100, tot rotunjit, pret fara abonament. Deci si tu ai deschis gura neinformat si ai picat de rusinica impreuna cu ceilalti.

Nu vreau sa scot noroiul din ochii nimanui. Insa ma uimeste ca nu incetati sa comparati ce se da in Marea Britanie cu ce se da in Romania la Vodafone, in conditiile in care, cand aia faceau apeducte, noi abia descoperiseram chirpiciul, in conditiile in care companiile sunt diferite, dar, deh, au acelasi nume, sigur sunt aceleasi. Visati la strainatate cand nu v-ati invatat limba natala bine, vreti telefoane scumpe sa va faceti o grupare de developeri, criticati fara sa fiti informati inainte si va plimbati de pe un forum pe altul: pe Vodafone laudand Cosmote, pe Softpedia la sectiunea Cosmote, laudand Vodafone si tot asa.

Imi cer scuze celor care s-au simtit jigniti de faptul ca am folosit cuvintele: calic, falos, nu stie limba romana, etc.

Oz
Sfătuitor
0

Wow, si mi se parea ca EU scriu mult... Se pare ca azi avem amandoi mult timp liber : )

N-o sa mai iau chiar toate lucrurile pe rand, pt ca sunt sigur ca n-o sa ajungem la niciun rezultat. Bine, e oarecum normal sa existe pareri diferite, contradictorii... dar mi se pare absurd cat de mult le tii partea celor de la Vodafone. In orice caz, e dreptul tau, pe mine m-a deranjat doar atitudinea ta fata de alti forumisti, pe care i-ai judecat in mod direct, desi sunt 99% sigur ca nu ii cunosti. De exemplu, nu poti sa generalizezi si sa zici ca toti cei care vor smartphone il vor din motivele expuse de tine, si ca sa asculte la el muzica in troleu (la difuzor). Nevoile unui om sunt ale lui. Ca altii sunt cocalari si nu inteleg rolul aparatului, ci vor doar sa se faleasca cu el, e altceva. Poate nu e developer ca mine, poate e altceva! Poate are nevoie de acel telefon in alte conditii. Ideea e ca nu poti generaliza.

Comparatiile preturilor intre tari le-am facut la abonamente cu pret aproape identic. 31 lire in UK vs. 37 Eur in RO. In Romania costa 259 de Euro, si ai 250 de minute nationale + 1500 in retea. Cele 600 din UK sunt in orice retea, ceea ce ar fi mult mai convenabil. Cel putin mie mi-ar placea sa nu am multe sute sau mii de minute, ci sa fie 2-300, dar nationale, in loc de 60-80.

Am mai scris de multe ori ca pt convorbirile in alte retele, tariful de interconectare e 4 centi, restul pana la 21 e profit! Pe cand RDS (retea mai tanara, cu mult mai putini clienti si abonamente MULT mai mici) ofera tarife de 6 centi pe minut (se multumesc cu 2 centi profit, si sunt sigur ca nu pun patronii marinimosi bani din buzunar ca sa nu iasa in pierdere). Deci de aia nu inteleg de ce le plangi de mila celor de la Vodafone. Presupun ca macar o data ai depasit cele 80 de minute nationale incluse in abonament, deci nu poti sa zici ca sunt suficiente pt toata lumea (asa cum ai mai sustinut... poate alea in retea sunt, dar cele nationale NU - cel putin daca nu esti clientul mai multor retele). Ma rog, e dreptul tau sa fii multumita de ei.

N-am dat nume de orase, pt ca nu conteaza atat de mult de unde esti... dar daca tot ai mentionat Timisoara, sa stii ca ai nimerit fix orasul meu, iar cel/cea care ti-a spus ca la noi calatoria e 2,5 lei te-a pacalit : )

Biletul de o calatorie sau o calatorie simpla pe card e 2 lei, iar biletul cu 2 calatorii e 3,5 lei. Deci 1,75 lei calatoria : ) Oricum, nu e prea relevant nici asta... Tarifele diferite fata de Bucuresti ma gandesc ca rezulta si din faptul ca nu poti compara suprafata si lungimea traseelor. In Timisoara, daca mergi dintr-o zona in alta, de obicei schimbi maxim o data mijlocul de transport. In multe cazuri ai linie directa catre alt capat al orasului, in timp ce in Bucuresti - la cat e de mare - aproape sigur trebuie sa cumperi mai multe bilete.

Cat despre economie, nu toate firmele sunt francize. Depinde de companie.

Serviciile de salubritate nu se pot compara cu cele oferite de furnizorii telecom, pt ca masina de gunoi functioneaza cu motorina, si are o anumita capacitate de stocare. Deci pana la urma e tot mai mult catre marfa. In schimb, echipamentele celor de la Vodafone consuma aproximativ la fel de mult curent, si mentinerea traficului inclus de Internet la care faceam referire NU insemna o crestere a costurilor pt Vodafone. Un drum in plus pt ridicarea gunoiului, in schimb, da.

Cel putin deocamdata, o sa inchei dezbaterea asta, si sper sa intelegi si sa accepti ca fiecare dintre noi are dreptul sa isi exprime multumirea sau nemultumirea fata de diverse aspecte ale serviciilor Vodafone.