Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012

Re: Oferta pentru vechii abonati

[ Editat ]

Faptul ca exista si fani convinsi Vodafone, e un lucru bun. Inseamna ca mai au abonati. Insa, frustrarile unora se coboara in scris si in jignirea celorlalti. E si asta o metoda de discutie, dar care nu face decat sa bagatelizeze discutia si sa-i coboare nivelul.

Daca judeci pe altii si, dupa cum pare scris, cu rautate, te judeci si pe tine. Evident, in opinia interlocutoarei noastre, a carei opinie nu o contest, e opinia ei, dar nu inseamna ca nu sunt de acord cu ea, trebuie sa ne multumim cu ce avem, sa ne lasam calcati in picioare si oricine vrea un smarphone e un fudul si un prost. Asa sa fie! Dar de obicei asemenea acuze ascund frustrari.

Folosirea de jigniri si persiflari in locul argumentelor reale nu-mi va schimba opinia deja formata despre serviciile Vodafone in raport cu clientii vechi in retea. Faptul ca o companie la care sunt abonat si de la care aveam o serie de asteptari, avand in vedere politica de fidelizare si experienta lor internationala este incapabila sa-mi ofere ceea ce voiam de la ea si anume o oferta solida si corecta dupa mai bine de un deceniu de abonament la ei, spune totul. Fidelizarea este baza concurentei. Cand aceasta dispare, inseamna fie ca esti prea sigur pe tine, fie s-a creat un monopol, fie... esti pe pierderi mari. Alte variante nu exista.

Faptul ca mesaje ca cel de mai sus nu sunt moderate, nu poate decat sa-mi dea de gandit.

Si nu, nu am raspuns unui user anume. Eu doar constat. Nu am obiceiul de a ma cobori sub nivelul meu de discutie.

mda
Sfătuitor
Postări: 48
Înregistrat: ‎25-01-2012

Aleksandra88 a spus printre altele....."

Catre "mda", pe E-mag telefonul e 2000 ron, rotunjit, la Vodafone e 2300 si la Cosmote e 2100, tot rotunjit, pret fara abonament. Deci si tu ai deschis gura neinformat si ai picat de rusinica impreuna cu ceilalti...."

Foaie verde stalp, curge apa-n beci. Nu prea vad legatura.

...si oz ma avertizase ca probabil nu vei intelege. Oricum Aleks, eu iti respect opiniile . Incearca sa le respecti si tu pe ale altora.

Sfătuitor
Postări: 53
Înregistrat: ‎29-01-2012

Sunt si eu un client Vodafone de vre-o 7 ani...cred...si tocmai ce mi-a expirat contractul de 3 ani, pentru ca in 2010 am facut si un abonament de date de 500Mb la 3,35Euro fara TVA, acest lucru aducand de la sine prelungirea automata a contractului cu inca un an....in fine.

A fost mai mult un abonament de backup, avand telefon de la firma pe care il foloseam si in scopuri personale. Abonamentul este de vre-o 5.8Euro fara TVA la care am adaugat ulterior cei 3.35+TVA....asta insemnand 50Min nationale+150Min/SMS in retea (toate reportabile Bărbat cu limbă scoasă ). Acuma ma gandesc sa schimb abonamentul (criza si restrictii pe telefonul de firma Robot frustrat ), dar sa acizitionez si un telefon. Ma uit la Mega17 si ma uit si la un telefon (Galaxy S Plus sa zicem...prostutul de mineEmoticon stânjenit ) si ma uit....si ma uit iar Emoticon surprins si vad 269Euro telefonul. INSTANT am fugit la Cosmote sa vad si acolo o oferta si ma uit la L (12 Euro cu TVA) si vad Galaxy S Plus la 160Euro cu TVA, dar mai pun si vre-o 500MB (5Euro cu TVA) + faptul ca ma portez de la Vodafone si cred ca mai scad cativa euro din telefon. 

Ideea este ca urmaresc de ceva timp ofertele la Vodafone... poate poate, dar ma uit in jur si imi dau seama ca nu are rost. Asa ca, Cosmote here I come Emoticon fericit .

Sfătuitor
Postări: 53
Înregistrat: ‎29-01-2012

[ Editat ]

Aleksandra88 a spus printre altele ... " (sa va explic pe romaneste: eu - Apple -, semnez cu tine - Cosmote, contract de exclusivitate si iti dau telefonul Samsung Galaxy Fit, numai pentru tine, cu 70 de euro, pe care tu sa il vinzi cu cat vrei, iar celorlalte companii le ofer pentru acest model pretul de 150 de euro. Dar ramane intre noi, da?)"

EPIC Emoticon fericit)

Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

Cine sa prinda ironia? Eu nu in orice caz.
Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

Bravo Andrei! Tu ai mers exact pe ideea pe care o expuneam mai sus: nu iti place nu cumperi, iei de unde e mai ieftin. Chiar te admir si ti-as trimite o ciocolata. Daca ceilalti utilizatori nu au inteles ce am vrut sa scot in evidenta, uitati-va la postarea lui Andrei.
Oz
Sfătuitor
Postări: 37
Înregistrat: ‎24-01-2012

[ Editat ]

Emoticon LOL Aleksandra... : ) ... m-ai facut sa zambesc : ) Multumesc...

ironia din postul lui mda n-ai sesizat-o, dar daca te mai si lauzi cu asta, e grav... noi ne refeream la faptul ca mda NU era de acord cu tine, ci vorbea ironic. Nu conteaza, faza a trecut, am ajuns la alta pagina din threadul asta.

in plus, aceeasi ironie nu ai sesizat-o nici la Andrei, desi e marcata cu rosu bold. Nici Andrei NU iti dadea dreptate, ci se amuza de faptul ca postarea ta continea o ipotetica intelegere intre Apple si Cosmote pentru un telefon Samsung (care NU e produs de Apple, ci de Samsung).

Deci, cu parere de rau, trebuie sa iti spun ca esti in continuare singura de partea ta a acestui debate.

In alta ordine de idei, ziceam ca ultimele oferte pe care le-am primit pentru prelungire (in ultimul an) au fost penibile - ori era vorba despre oferta existenta pe piata, ori ceva chiar MAI SCUMP si MAI PROST decat oferta existenta sau decat abonamentul meu actual. Evident, le-am refuzat pe toate.

Iar acum, ma apropiam de expirarea perioadei contractuale. Cu ajutorul unui moderator de pe acest forum, doleantele mele au ajuns in sfarsit in mainile cui trebuie, si am primit o oferta decenta... de fapt, chiar mai multe variante, dintre care am putut alege ce mi se potriveste. In final am ales un abonament care in oferta curenta este cu cativa euro mai scump decat ce imi doream, dar am primit pentru el reducere in fiecare luna; si cel mai important, telefonul se incadreaza la abonamentul de clasa mai mare (si astfel costa doua treimi din pretul initial). In final, platesc doar cu un euro mai mult pe luna, iar la un calcul simplu am ajuns la concluzia ca ies mult mai avantajos decat cu oricare combinatie disponibila de abonament + telefonul dorit, si in plus, am si unitati mai multe incluse. 

Practic, ei m-au facut sa ma razgandesc in legatura cu portarea in Cosmote (fiindca eu chiar eram destul de hotarat), mi-au oferit beneficii mai multe (care pe ei nu ii costa practic nimic), dar la abonament cu un euro mai scump. Eu am castigat servicii mai potrivite nevoilor mele, la un pret special pentru mine (la pret intreg as fi considerat ca nu merita efortul financiar), iar ei au castigat un abonat vechi care le ramane in retea, si un euro in plus la fiecare factura (care pare putin, dar daca ar convinge numai 1000 de oameni sa nu plece din retea cu o astfel de oferta, s-ar traduce prin 24000 de euro in 2 ani pe langa facturile obisnuite). In plus, eu am fost foarte multumit de faptul ca, in acest mod, desi nu s-a modificat drastic valoarea abonamentului, am beneficiat de telefon la pret cu adevarat de fidelizare, nu la un pret asemanator cu cel din alte magazine.

Si uite asa s-au impacat si capra, si varza. Pentru ca, pana la urma, se pare ca Vodafone nu sunt chiar atat de varza incat sa piarda un client Gold, mai ales daca acel client e putin incapatanat (sau incapatanata) ca un tap (sau capra), si ar pleca in alta retea fara o oferta personalizata.

Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012

E un inceput bun. Macar atat, eu raman la parerile mele. Sunt mai incapatanat decat crezi.
mda
Sfătuitor
Postări: 48
Înregistrat: ‎25-01-2012

Felicitari Oz.

Felicitari CALICULE Emoticon LOL

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Salut,

Apreciez parerile voastre postate, insa as dori sa mentionez ca rolul forumului este de a sustine discutii libere, de a impartasi informatii legate de serviciile Vodafone si mai ales, de a posta public parerile clientilor pentru a putea imbunatati calitatea serviciilor amintite mai devreme.

In acelasi timp, pentru a putea mentine o colaborare profesionista, trebuie sa tinem cont de regulamentul prezentat in debutul forumului pentru a evita jigniri, ironii si alte elemente negative ce ar putea naste conflicte.

Este foarte importanta activitatea pe forum si, tocmai de aceea, apelez la intelegerea voastra avand rugamintea sa purtam discutii decente (cuprinzand orice subiect legat de serviciile Vodafone), conform regulamentului. In final doresc sa amintesc faptul ca noi, moderatorii, suntem aici pentru a va ajuta si pentru a va oferi informatiile cerute.

Multumesc,

Claudiu