Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
kix
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎21-01-2014
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Apropo... Am sau n-am dreptate ?
Membru de bază
Postări: 151
Înregistrat: ‎22-05-2013
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut!

 

Ti-am raspuns la mesajul privat.

 

O seara placuta,

Georgiana

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎20-02-2014
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut,vreau sa ma portez in alta retea.In ultimii 2 ani nu am nici un telefon luat si totusi mi s-a cerut 80 de euro taxa de reziliere.Contractul expira undeva la anul in mai .Pana la urma trebuie platita taxa sau e nu?

Multumesc de ajutor.

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut,

 

Justa despagubire trebuie platita intrucat nu se respecta termenii contractuali de baza, in cazul acesta, reziliezi contractul inainte de termen minim. Nu are legatura cu achizitia unui telefon. 

 

Multumesc,

Claudiu

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎20-02-2014
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Daca va las numarul in pm,mi se poate spune exact suma pe care o am de plata ? Sau e musai sa merg la un magazin sa intreb ?

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut,

 

Desigur, imi poti lasa numarul in mesaj privat si te ajut eu cu toate informatiile. 

 

Multumesc,

Claudiu

Highlighted
Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎12-06-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Nu te lasa indus in eroare conform Legii 161/2010 pentru modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori daca nu ai beneficiat de nicio oferta tip retentie in perioada contractuala poti rezilia oricand contractul fara a ti se impune nicio taxa ABUZIVA .
Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎12-06-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

De ce induci oamenii in eroare Claudiu ? Nu iti e frica ca dai de cineva mai infipt si te da in judecata pentru informatii false ?????

 

Legea 161/2010 pentru modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori . Vedeti ce scrie in legea ADOPTATA si nu va lasati dusi de nas oameni buni.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

  Din ce observ eu,nu vine nimeni cu un screen al vreunei sentinte definitive de obligare a operatorului telefon,la rezilierea contractuala inainte de termenul scadent, fara nicio obligatie,


Vodafone
Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut,

 

Inainte de a aduce informatii publice, recomandarea mea este sa citesti din nou legea, poate de data aceasta cu mai multa atentie, pentru a te asigura de intelegerea acesteia.

Cele mentionate de mine si cele mentionate de legea in cauza, reprezinta doua aspecte diferite care, se pare, ca sunt interpretate in continuare precum se doreste si nu intotdeauna corect. 

Nu numai comerciantul are obligatii, ci si consumatorul. Sunt sigur ca din punctul unora de vedere ar fi cat se poate de placut si corect sa se cumpere un telefon la pret promotional, poate chiar gratuit, pentru ca apoi sa se rezilieze contractul dupa cateva saptamani. Exact cam aceasta afirmatie intareste aceasta lege, din spusele tale. 

Sper ca acest exemplu sa nu fie incorect interpretat. 

 

Multumesc,

Claudiu