Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

[ Editat ]

Salut,

Daca as fi facut abuz de vreun regulament pe acest forum, probabil as fi impiedicat, stergand intregul mesaj, nasterea unei discutii neplacute plecate de la un inceput de ironie pentru unul dintre userii forumului (citez - "pentru Ionut, mare fan Vodafon"; personal vorbind, in acest caz ar fi fost un pic neplacut pentru mine, ca utilizator). Cunosti regulamentul acestui forum si sunt sigur ca ai cunostinta de cauza cu privire la acest aspect. 

De asemenea, daca aveam o problema cu aceasta discutie, as fi facut un nou abuz si anume stergeam intregul mesaj. Precum poti observa (si sper sa intelegi in totalitate), nu ne deranjeaza activitatea si pozitia negativa in fata companiei,  insa nu imi dau seama inca, de unde unii utilizatori au impresia ca de fapt cenzuram tot ce este negativ la adresa unei companii pe care nu o conducem, dar o reprezentam. Daca am fi cenzurat, cu siguranta citeam numai de bine si forumul devenea un adevarat val de optimism si fericire. Precum poti observa, acest lucru nu se intampla. 

Multumesc,

Claudiu

Highlighted
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎27-03-2014
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut,

Am un abonament Vodafone RED 45 ce expira peste 4 luni. Am sunat la relatii cu clientii sa mi-l actualizeze cu oferta actuala (la momentul semnarii aveam 100 de minute internationale, iar acum oferta e ceva mai buna) si mi s-a spus initial ca trebuie sa astept 1 luna.

La a doua bagare de fisa mi s-a spus ca se poate, dar doar daca prelungesc pe 2 ani, lucru pe care nu-l doresc.

Din punctul meu de vedere am doua optiuni:

1. Primesc noul RED 45 pe 1 an (lucrez pe baza de proiect si nu vreau sa ma leg 2 ani de un abonament)

2. Ma portez la Orange. Am inteles ca se poate atata timp cat am facturile la zi.

Cat despre taxa de justa despagubire, as vrea sa stiu care e procedura prin care solicit dreptul de a nu permite Vodafone instrainarea datelor mele personale, in consecinta sa nu ajunga la firma de recuperari daca au de gand sa ma factureze pentru justa despagubire. Prefer sa fiu dat in judecata de Vodafone decat sa ma sune unii de 5 ori pe zi.

Abonamentul a fost semnat pe 1 an la pretul standard de 45 EUR/luna, fara telefon, sau alte beneficii. Mi s-a spus la un moment dat ca justa despagubire s-ar aplica pentru ca e un abonament "promotional". Credeam ca beneficiez de serviciile respective pentru ca platesc 45 de euro/luna, nu ca Vodafona ma omeneste.

Va multumesc

Membru de onoare
Postări: 1.027
Înregistrat: ‎21-05-2013

Buna georgec123,

Am rugamintea sa adresezi aceasta solicitare catre chat, colegii mei te vor prelua imediat.

Chat1.jpg

Multumesc,
Alexandra

Vizitator

Buna Alexandra,

Am discutat pe chat cu o persoana care m-a asigurat ca astazi ma va contacta cineva de la dep. Loializare. Se pare ca se poate sa-mi actualizeze oferta RED45 la cea actuala cu prelungire pe 1 an.

Sa vedem....

George

Vizitator
0

Am fost sunat si am fost surprins sa dau de un om intreg la cap. Nu a incercat sa ma ameninte cu taxa de justa despagubire, ba chiar mi-a dat dreptate si mi-a prelungit abonamentul cu 12 luni cu oferta actualizata RED45.

Daca mai sunt si alti doritori, trebuie doar sa insistati si sa va faceti planuri de portare. Fiecare apel se inregistreaza si dupa 3-4 devin mai flexibili, mai ales daca sunt amenintati cu portarea numarului la concurenta.

A fost interesant ca toti cu care am vorbit pana acum mi-au spus ca trebuie sa platesc "taxa de reziliere" daca vreau sa ma portez sau sa il inchid. Daca tot e mascata drept taxa de justa despagubire, macar invatati-va angajatii denumirea corecta.

10:48:44 [George] Asta stiu, dar daca il portez inainte de termen ce se intampla?
10:49:05 [XXX] Se emite factura cu taxa de reziliere inainte de termen.
10:49:19 [George] Ultima oara cand am verificat taxa de reziliere e ilegala
10:49:26 [George] Va referiti la justa despagubire cumva?
10:49:50 [XXX] Da, justa despagubire pana la finalul perioadei contractuale.

Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

@georgec123 a scris:

Am fost sunat si am fost surprins sa dau de un om intreg la cap. Nu a incercat sa ma ameninte cu taxa de justa despagubire, ba chiar mi-a dat dreptate si mi-a prelungit abonamentul cu 12 luni cu oferta actualizata RED45.

Daca mai sunt si alti doritori, trebuie doar sa insistati si sa va faceti planuri de portare. Fiecare apel se inregistreaza si dupa 3-4 devin mai flexibili, mai ales daca sunt amenintati cu portarea numarului la concurenta.

A fost interesant ca toti cu care am vorbit pana acum mi-au spus ca trebuie sa platesc "taxa de reziliere" daca vreau sa ma portez sau sa il inchid. Daca tot e mascata drept taxa de justa despagubire, macar invatati-va angajatii denumirea corecta.

10:48:44 [George] Asta stiu, dar daca il portez inainte de termen ce se intampla?
10:49:05 [XXX] Se emite factura cu taxa de reziliere inainte de termen.
10:49:19 [George] Ultima oara cand am verificat taxa de reziliere e ilegala
10:49:26 [George] Va referiti la justa despagubire cumva?
10:49:50 [XXX] Da, justa despagubire pana la finalul perioadei contractuale.

Buna!

Iti multumim pentru feedback, acesta a fost adresat persoanelor vizate.

O zi frumoasa!

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎10-01-2013
0

in cazul in care nu am semnal cum se procedeaza pentru a rezilia contractul fara a plati asa zisa taxa de reziliere?

Membru de onoare
0

@robert07 a scris:

in cazul in care nu am semnal cum se procedeaza pentru a rezilia contractul fara a plati asa zisa taxa de reziliere?

Buna,

Am rugamintea sa iei legatura cu echipa de chat pentru a primi asistenta necesara.

Chat1.jpg

Multumesc,

Alexandra

Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎26-06-2014
0

Buna ziua !

De ce se numeste  despagubire ?

Care este paguba produsa de un client care isi reziliaza contractul si care si-a respectat toate obligatiile contractuale pana la momentul rezilierii?

De acord in cazul in care a beneficiat de un telefon la pret promo...eventual sa achite pretul integral al telefonului.

Deci care este paguba ? Concret !!!!

Mersi .

Cristi.

Membru de onoare

@cristisgm a scris:

Buna ziua !

De ce se numeste  despagubire ?

Care este paguba produsa de un client care isi reziliaza contractul si care si-a respectat toate obligatiile contractuale pana la momentul rezilierii?

De acord in cazul in care a beneficiat de un telefon la pret promo...eventual sa achite pretul integral al telefonului.

Deci care este paguba ? Concret !!!!

Mersi .

Cristi.

Buna,

Pentru detalii legate de informatiile solicitate, te rog sa accesezi link-ul: 
https://www.vodafone.ro/libs/documents/digital_asset/vod005540.pdf ( Sectiunea 1, punctul 10).

Multumesc!