Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

@uriashu a scris:

Salutare!

Apropo de justa despagubire (nu de alta dar ma incearca si pe mine un gand pentru toate cele 3 abonamente), am inteles ca se factureaza ulterior portarii numerelor de telefon. Ma intreb ce pozitie are ANPC-ul la o eventuala sesizare. A incercat cineva?

In plus, unde este si justa noastra despagubire? Beneficiile unui abonament de o anumita valoare sunt total diferite la un an dupa contractarea pe 2 ani, de exemplu. Adica daca am semnat in 2014 pentru un abonament cu anumite beneficii, eu platesc si imi asum pierderea (prin neactualizarea beneficiilor) pana la sfarsitul celor 24 luni, pentru ca nu pot beneficia de oferta curenta acordata clientilor noi care platesc acelasi tarif lunar ca si mine. 

Numai bine, 

Alex

Buna, Alex!

Poti solicita optimizarea abonamentului. Te rog sa accesezi chat-ul Vodafone pentru a discuta cu unul din colegii mei cu privire la aceasta solicitare.

O zi frumoasa!
chat20nov15.jpg

Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Buna, Irina!

Am incercat si optimizarea abonamentului, insa cand ti se spune la telefon ca pot obtine "maxim asta" si pe de alta parte primesc oferta mai buna prin intermediul aplicatiei "myvodafone", nu prea mai am incredere in ce ti se spune via chat sau direct pe telefon.

Incercam sa ramanem "on topic" referitor la taxa de justa depreciere?

Multumesc frumos, 

Alex

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎01-11-2015
0

Buna ziua,

Am facut un abonament si acum doresc sa il inchid si sa revin la cartela. Am facut solicitare telefonica insa nu am fost contactat. Va rog sa ma ajutati cu aceasta situatie. Mentionez ca ma incadrez in cele 14 zile de reziliere.

Multumesc.

Consultant
Postări: 254
Înregistrat: ‎30-12-2014
0

@vodafonne a scris:

Buna ziua,

Am facut un abonament si acum doresc sa il inchid si sa revin la cartela. Am facut solicitare telefonica insa nu am fost contactat. Va rog sa ma ajutati cu aceasta situatie. Mentionez ca ma incadrez in cele 14 zile de reziliere.

Multumesc.

Buna,

In vederea rezolvarii acestei solicitari, te rog sa accesezi chat-ul. Apare pe orice pagina a site-ului Vodafone www.vodafone.ro,  si vei fi preluat in cel mai scurt timp posibil.

Multumesc,

Elena

Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎25-01-2012
0

si stai, si stai , si stai ...si nimeni nu stie ce sa-ti spuna, si te enervezi, si iar stai , si iar suni, si iar explici, si iar stai.....pana spui :adio! si te vor cauta ei..cum ma vor cauta pe mine Emoticon care face cu ochiul))
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎21-07-2016
0

Vreau sa incetez un contract abonament cu internet am doua luni de cand beneficiez reziliez contractul pe motiv ca plec in afara si nu am cum sa mai utilizez internetul,sunt cu plata facturilor la zi ,mi se pare abuziv acea justa despagubire si amiabil ar fi sa ajungem la intelegerea de a nu avea restante cu plata si rezilierea contractului fara acele taxe
Consultant
Postări: 254
Înregistrat: ‎30-12-2014
0

@0724823715 a scris:
Vreau sa incetez un contract abonament cu internet am doua luni de cand beneficiez reziliez contractul pe motiv ca plec in afara si nu am cum sa mai utilizez internetul,sunt cu plata facturilor la zi ,mi se pare abuziv acea justa despagubire si amiabil ar fi sa ajungem la intelegerea de a nu avea restante cu plata si rezilierea contractului fara acele taxe

Buna,

Pentru verificarea situatiei, te rog sa ne oferi detaliile complete ale acestei solicitari in cadrul formularului de aici: https://www.vodafone.ro/personal/asistenta/contact/index.htm si vei primi raspuns din partea colegilor mei.

Multumesc!

Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎01-10-2012
0

Corect. Orice ai face astepti de te saturi. Am facut pana acuma 3 solicitari si am avut ghinionul sa fiu sunat exact cand nu puteam vorbi. Ne-am inteles pe ziua urmatoare, dar....au trecut deja 3 si vine week-end-ul Emoticon fericit. Am scris celor de la Orange si in decurs de cateva ore am avut deja oferta personalizata negociata. Asa imi place sa fiu tratat, client fiind. Deci, rabdare, fratilor Emoticon fericit

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎10-12-2012

Din cate stiu aceste clauze sunt abuzive. Cand Vodafone a inchis abonamentele acum ceva timp si au despagubit pe cineva? Nu cred.

Legea nr.193/2000 “Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale”.

Suprataxarea de de nu apare in aplicatie sau in cost control si apare numai in factura?

Concluzia este ca Vodafone face numai ce-i convine si interpreteaza legea dupa bunul plac.

Moderator
Postări: 628
Înregistrat: ‎26-04-2017
0

Buna, 

Multumim pentru mesaj! Te asiguram ca aceasta taxa de justa despagubire este in conformitate cu legea in vigoare. De asemenea, este important sa stii ca abonatii nostri au luat la cunostinta despre aceasta inca de la semnarea contractului. 

Pentru mai multe informatii, te rugam sa iei legatura cu noi. Ne poti contacta fie apeland la *222, fie completand formularul de suport de aici: https://www.vodafone.ro/personal/asistenta/contact/index.htm

Multumesc,

Madalina