Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎28-12-2012

Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut!

Se poate rezilia un abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire ?Dupa cate am citit , parerile sunt impartite. Precizez ca nu am beneficiat de telefon la oferta.

Indiferent daca trebuie sa platesc sau nu pentru a rezilia contractul , spuneti-mi care este procedura. Se poate rezilia contractul si prin acord verbal?

Membru cu acte în regulă
Postări: 402
Înregistrat: ‎02-08-2012

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Salut danyel78 si bine ai venit in comunitate,

Rezilierea abonamentului inainte de expirarea perioadei contractuale agreate atrage dupa sine plata taxei de justa despagubire.

Pentru rezilierea contractului inainte de termen, este necesara o cerere scrisa si semnata olograf (de catre titularul contractului) insosita de o copie a actului sau de identitate. 

Taxa de justa despagubire este calculata in functie de serviciile de care ai beneficiat, durata contractului si numarul de luni ramase pana la expirarea acestuia.

Daca doresti, imi poti lasa numarul de telefon pe care vrei sa-l reziliezi printr-un mesaj privat pentru a-ti putea spune cu exactitate care este valoarea taxei.

Pentru a trimite mesaj privat, este necesar sa dai click pe numele meu. Se va deschide o fereastra ca cea de mai jos in care vei avea aceasta posibilitate:

Pm Cristina.jpg

Sarbatori fericite!

Cristina

Vizitator

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

[ Editat ]

Va multumesc pentru raspunsul oferit!

Daca nu am bani sa platesc acea taxa, care sigur este foarte mare, nu puteti face o exceptie pentru mine sa nu o mai platesc, va rogg

Membru cu acte în regulă

Imi pare rau, insa taxa de justa despagubire nu poate fi negociata.

In cazul in care intampini dificultati in achitarea la timp a facturilor ce se emit pentru abonamentul tau, se poate sa te ajutam cu inregistrarea unei amanari de plata sau, daca valoarea facturata este prea mare, atunci putem incerca sa te ajutam cu o esalonare a ei.

Multumesc,

Cristina

Vizitator

OK, am inteles. 

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎29-12-2012
0

Iti recomand calduros sa citesti legea 161/2010 :"Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, acestea fiind considerate nule de drept." !!!!!!!
Înţelept
Postări: 103
Înregistrat: ‎17-11-2012

vecina a scris:
Iti recomand calduros sa citesti legea 161/2010 :"Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, acestea fiind considerate nule de drept." !!!!!!!

Cum ar fi daca am citi toata legea si nu doar ce vrem?

Legea 161/2010 pentru modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori

Art. I
Articolul 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 224 din 24 martie 2008, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 84
Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi Anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.
Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale."

Membru de bază
Postări: 188
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

[ Editat ]

danyel78, ai ales locul gresit in care sa pui asemenea intrebare. Acest forum e controlat de reprezentantii Vodafone care nu ezita sa-si foloseasca puterile de moderatori pentru a inclina balanta in favoarea lor.

Eu pot demonstra ca taxa de justa despagubire e o taxa fixa(taxa care e interzisa de legea 193/2000 republicata) Citatul exact din lege este ca se considera clauze contractuale abuzive orice clauze in care "comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe in cazul denuntarii unilaterale;" Cum abonamentul este fix, platibil lunar, la fel si calculul acelei taxe e fix, rezultat din o suma fixa inmultita cu un oarecare numar(de luni) pentru a da aparenta unei taxe variabile.
danyel78, in sprijinul afirmatiilor mele, cauta cand ai timp si chef prin portalul ministerului justitiei, just.ro, dosare referitoare la operatorii de telefonie din Romania. Vei observa, ca in toate, absolut toate dosarele unde avocatul ce reprezinta compania de telefonie mobila cere taxa de justa despagubire, aceasta solicitare ii este respinsa.
Nu va mai lasati pacaliti.

Accidentele au loc atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan.
Highlighted
Vizitator
0

[ Editat ]

Imi puteti confirma doamna Cristina , ca ceea ce ati spus mai sus este 100 % adevarat ? Adica, numai in conditiile specificate de dvs mai sus se poate rezilia un contract inainte de termen. SAU Getodacul are dreptate.

Membru cu acte în regulă

Salut danyel78,

Informatiile oferite de mine sunt in conformitate cu contractul Vodafone agreat de catre abonati prin semnarea lui.

Multumesc,

Cristina