Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎12-06-2012
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Exista un aliniat in care se specifica faptul ca dacă clientul nu a beneficiat de nimic gratuit/redus/cadou s.a.m.d. Se poate renunța la abonament in orice moment orice taxa de reziliere devenind nula . Iar eu din ce am înțeles Dansul nu a beneficiat de nimic atât am vrut sa punctez : Conform legi poate Inchide oricând abonamentul dorește fără a plăti taxa de 80 euro sau "justa despăgubire" cum o mai numiti Dumneavoastră
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎09-11-2013
0

Re: Reziliere abonament inainte de termen fara plata taxei de justa despagubire?care este procedura?

Buna ziua,

am un abonament RED 25 pentru care as dori sa fac o cerere de reziliere inainte de expirarea perioadei initiale contractuale.Sunt plecata in strainatate de 6 luni,nu mai folosesc telefonul si nici nu exista vreun doritor pentru transfer de responsabilitate. Rog ca moderatorul care imi va raspunde sa imi confirme ca ii pot lasa printr-un mesaj privat numarul de telefon pentru care vreau sa fac referire.

Multumesc anticipat!

Grigoriu Oana Elena

Membru de onoare
Postări: 791
Înregistrat: ‎17-09-2012
0

Buna Iluana21,

Imi poti lasa mie mesaj cu numarul in cauza. Astept raspunsul tau pentru a te putea ajuata cu detalii.

Multumesc,

Roberta

Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎11-12-2012
0

[ Editat ]

Iată, domnule Ionuț, mare fan Vodafon:

Fara a se pronunta asupra fondului, instanta apreciaza ca penalitatile de intarziere si daunele interese reprezentand taxa de reziliere au fost stabilite si calculate cu incalcarea reglementarilor Legii nr. 193/2000 privind clauzele contractuale abuzive.
      Instanta  are in vedere protectia urmarita de Directiva 93/13/CCE cat si jurisprudenta Curtii Europene de Justitie  in care, Curtea a hotarat ca instanta nationala este obligata sa aprecieze, din oficiu, caracterul abuziv al unei clauze contractuale (de exemplu Hotararea Mostaza Claro, C 168/05, Murciano Quintero, C – 240/98).
      Desi exista o mai mare liberalitate in determinarea cuantumului penalitatilor, in cazul obligatiilor comerciale care au ca obiect o suma de bani, trebuie stabilita o corelatie directa cu nivelul dobanzilor practicate de bancile comerciale pentru credite acordate comerciantilor.
      In speta, se constata ca penalitatea de 0,5 % pe zi de intarziere corespunde unei dobanzi anuale de 182,50% pe an, in timp ce dobanda bancara comerciala bancara este de 15-20% pe an. 

Solutia instantei se intemeiaza si pe dispozitiile art. 4 din Legea  193/2000, care prevede ca  o clauza contractuala care nu a fost negociata direct cu consumatorul va fi considerata abuziva daca, prin ea insasi sau impreuna cu alte prevederi din contract, creeaza, in detrimentul consumatorului si contrar cerintelor bunei credinte, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor. Potrivit literei i) din anexa, este considerata clauza abuziva, clauza care obliga consumatorul la plata unor sume disproportionat de mari in cazul neindeplinirii obligatiilor contractuale de catre acesta, comparativ cu pagubele suferite de comerciant, ipoteza pe care instanta o constata indeplinita in cauza.
       Astfel, se apreciaza ca inserarea in contract a unei penalitati de intarziere de 0,5 % pe zi de intarziere contravine dispozitiilor Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori. Astfel, din modul de redactare a contractului (contract de adeziune),  nu rezulta ca debitorul  ar fi avut  vreun rol  in negocierea clauzelor, nu reiese in mod evident ca debitorul a avut posibilitatea efectiva de a lua cunostinta de toate clauzele inserate.
      In ceea ce priveste suma reprezentand taxa de reziliere, instanta constata ca aceasta reprezinta daune interese pentru neexecutarea contractului, ca este tot o consecinta a neachitarii la scadenta a contravalorii facturilor fiscale emise de creditoare si care, nu sunt excluse de plata penalitatilor de intarziere. Acest aspect este suficient pentru a induce presupunerea ca se creeaza un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor, aspect care nu poate fi analizat decat pe fondul cauzei.
      Asadar, in cauza se impune a fi verificate indeplinirea conditiilor prevazute de Legea nr. 193/2000 privind clauzele contractuale abuzive,  in sensul a se stabili daca clauzele contractului incheiat intre parti sunt abuzive, aspecte care tin fondul cauzei si nepermise a fi analizate pe calea sumara a somatiei de plata, care presupune doar o pipaire a fondului.

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut,

Te pot ajuta cu ceva? Incerc sa inteleg interventia ta in acest caz. 

Multumesc,

Claudiu

Vizitator
0

Domnule Claudiu, chiar poți să mă ajuți cu un răspuns la întrebarea: De ce ai editat, eliminând linkul din mesajul meu anterior în care am furnizat o legătură către soluția unui dosar care viza ILEGALITATEA plății așa-numitei taxe de justă despăgubire către Vodafone?

Adică, nu e ca și cum aș fi oferit link către pagina Digi Mobil care descrie abonamentul Digi Mobil Optim Nelimitat care oferă, pentru o sumă ce începe de la 5 EURO pe lună. cu TVA inclusă:

minute nelimitate in orice retea nationala si in retele internationale

internet mobil cu trafic nelimitat inclus si viteze de pana la 21,6 Mbps pentru traficul pana la 5 GB

Oferind doar link către dosarul de pe portalul instanțelor de judecată al Ministerului de Justiție, oare ce regulă a forumului am încălcat? Cumva ceva trecut în fantasticul document TGC pe care îl invocă Vodafone în orice situație?

Sau, dacă nu am încălcat nici o regulă, care a fost motivația editării mesajului meu? Prea multe diacritice?

Membru de onoare
0

Salut,

Nu sunt permise redirectionarile catre alte site-uri. Este indeajuns sa iei cu copy and paste continutul unui site si sa il publici aici, dar nu si sa atasezi link-ul cu directionare. Pentru a demonstra un aspect sau pentru a posta o stire, nu este nevoie sa facem directionari catre alte platforme. 

Aceasta regula va fi mentinuta in continuare. 

Multumesc,

Claudiu

Vizitator
0

Scrie asta unde... în TCG?

Membru de onoare
0

Salutare!

Termenii si conditiile generale (TCG) apartin contractelor de servicii. Sunt clauze contractuale pe care orice abonat Vodafone le va avea in vedere. 

Acesta este un forum (social media - domeniu online) si are un scurt regulament pe care il poti gasi in topicul "Regulament". Desigur, respectarea unui simplu regulament tine de alegerea fiecarui utilizator in parte. Sunt de parere ca scopul tau a fost atins, si anume transmiterea unui mesaj. Nu vad rostul unei dezbateri in baza aspectului de fata.

Daca ai nevoie de asistenta, te ajutam cu placere. 

Multumesc,

Claudiu

Membru de bază
Postări: 188
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Claudiu, in primul rand, regulile forumului spun altceva:
https://forum.vodafone.ro/t5/Despre-comunitate/Termeni-%C8%99i-condi%C8%9Bii/td-p/1
Cum publicitate sau spam sigur nu este, singura fraza la care te-ai putea referi este din rubrica "Folosire abuziva" si anume::
"conţine link-uri către alte site-uri care încalcă politica Vodafone România". Nu uita ca linkul era site-ul oficial al justitiei romane. Deci deciziile justitiei romane incalca politica Vodafone. E bine de stiut.
O sa revii cu intrebarea, "care e scopul postarii tale?". Ei bine acesta e un forum, adica o adunare de oameni uniti de un oarecare motiv comun, motivul fiind ca toti suntem clientii Vodafone Romania. In aceasta calitate, cat timp respect regulile forumului, chiar pot spune ca am dreptul sa postez, in calitate de client care-ti plateste tie o parte din salariu.
Din pacate, multi moderatori ai acestui forum, printre care si tu, descurajeaza clientii sa posteze, pe logica "un post in plus, inca o problema de rezolvat pentru noi".
O sa revin on-topic:
Refuzati sa acceptati ca aveti o mare problema contractuala cu clauzele abuzive, in speta si cu taxa de reziliere cunoscuta si sub numele de justa despagubire.
O sa repet pentru toti clientii Vodafone ce citesc acest post, si-mi asum toata raspunderea, taxa de reziliere(justa despagubire) e o clauza abuziva si eu va sfatuiesc sa n-o platiti, neexistand vreun caz(si am trecut in revista nenumarate) in care justitia romana, in ultimii ani, sa fi fortat o persoana fizica sa plateasca justa despagubire(taxa de reziliere) in forma ceruta de operator.
Calculul acelei taxede catre operatori e cel putin cret.. ciudat.
Accidentele au loc atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan.