Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

Re: Tarife mai mici la convorbirile intre retelele de telefonie

Draga connex,

In caz ca nu ai observat, tarifele intre retele sunt cam aceleasi peste tot, exact cum am postat eu mai sus. Propun ca, inainte sa faci afirmatii, sa incerci sa te informezi. Doar Cosmote are tariful mai mic pe minute in alte retele, pentru ca ia 0,20 euro/minut, fata de celelalte doua companii care au 0,21 euro/min cu tva. Mare diferenta, nu?

In concluzie, informarea ne salveaza de la rusine.

Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

Apropo, am uitat sa spun, TOATE companiile platesc acelasi tarif pe minut, deci TOTI iau profit de la "prosti". Parca asta era si ideea, sa iesi pe profit daca ai companie.
Oz
Sfătuitor
Postări: 37
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

[ Editat ]

@Aleksandra88: e o diferenta intre:

- un profit corect, real, pentru care compania a trudit (de exemplu, a strans mai multi clienti prin oferte cu adevarat avantajoase, strategii de marketing reale, alte mijloace pe care le are un negustor la dispozitie pentru a-si vinde marfa)

vs.

- un profit nesimtit (de exemplu un adaos 500%) obtinut prin mijloace neortodoxe, precum: monopol, intelegeri intre marile companii, sabotarea concurentei, si alte chestii din-astea de origine mai... romano-tiganeasca Emoticon fericit

Exista un motiv pentru care s-au inventat institutii cum ar fi Consiliul concurentei, ANCOM etc. ... pacat ca nu isi fac treaba, si astfel operatorii de tel. mobila, benzinarii, hypermarketurile, etc. au ajuns sa practice aceleasi chestii ca bisnitarii din piete care impun un pret astronomic pentru un produs care costa de 10 ori mai putin la taran. Daca ai companie, nu inseamna ca trebuie sa faci orice ca sa ai cat mai mult profit. In alte tari s-au sanctionat de multe ori, si bine de tot, diverse firme mari (precum Microsoft) datorita abuzului de pozitie dominanta si intelegerilor dintre "cei mari care impun preturile". Dar la noi exista interese ca fix astia sa fie cei mai protejati.

By the way, nimeni n-a zis ca Orange sau Cosmote ar fi mai buni. Si ei sunt la fel, fapt dovedit exact de spusele tale, ca au aceleasi tarife (20 respectiv 21 de centi).

Si nu, nu TOTI au aceleasi tarife. Mai sunt si Digi, care ofera nelimitat in retea, si doar 6 centi in alte retele mobile. Daca ei se pot baza pe doar un cent profit, si sa nu iasa in pierdere, desi au clienti muuuult mai putini, gandeste-te un pic ce inseamna asta la numarul de clienti ai Vodafone, Orange sau Cosmote.

Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012

E cert ca nicio companie : Vodafone, Orange sau Cosmote nu-si va micsora preturile, fie si cu inceperea lunii martie.

Posibil sa-si diversifice ofertele, mai atractive dar de micsorat, nici vorba!

E o parere personala ce mi-o asum.

Consider ca facilitatile ce sunt acordate vechilor abonati (peste 8 ani si neingraditi de contracte) ar trebui luate mai cu seama in vedere. Intotdeauna ei raman ultimii.

██████████████████████████████████████████████████████████████████

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Nou venit
Postări: 2
Înregistrat: ‎08-03-2012

[ Editat ]

Gresit, nu TOATE companiile practica acelasi tarif. 

Uita-te pe site-ul RDS. Au un serviciu 3G activ din 2009. Tarifele actuale de 5x mai mici comparativ cu restul. Am un abonament de 2€/voce + 2€/date, iar un minut de convorbire pe mobil costa 3.72 centi cu tot cu tva in RO / 5 centi in EU iar pe fix este 1.24 centi in RO / 2.48 centi in EU. 

Highlighted
Nou venit
Postări: 2
Înregistrat: ‎08-03-2012

[ Editat ]

Am uitat sa mentionez ca tarifele de mai sus sunt valabile de la 1 martie pt. abonatii noi sau existenti.

De asemenea abonamentul de date este nelimitat si merge in medie cu 2-3 Mbps in Timisoara. 

kln
Începător
Postări: 10
Înregistrat: ‎06-02-2012
0

Cum ai spus mai sus @dsto se pare ca RCS&RDS este singura companie de care si-a redus tarifele la apelurile nationale. 

Vodafone si celelalte companii asteapta probabil  pastele pentru a ne face o surpriza placuta. Emoticon surprins