Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 402
Înregistrat: ‎02-08-2012

Re: Vodafone mereu (NE)surprizator...

Salut LV_23,

Ti-am raspuns la mesajul privat. Am recalculat valoarea creditului.

Te rog mult sa imi confirmi daca este in regula acum.

Multumesc,

Cristina

Începător
Postări: 28
Înregistrat: ‎19-03-2013
0

Salut Cristina,

Nu stiu cum calculeaza Vodafone anumite lucruri si am cerut lamuriri. Nimeni pana acum nu a reusit sa-mi explice - nici macar nu s-a incercat. Iar daca aceste calcule gresite (mai mult sau mai putin intentionat) se intampla zilnic... atunci este o problema mare a VDF.

Pentru mine este simplu: din valoarea datorata in lei se scade TVA-ul si apoi folosindu-se cursul BNR din ziua precedenta de tranzactionare se calculeaza valoare in euro.

In cazul meu: datoria VDF 24.28 lei (TVA inclus)
fara TVA: 24,28 / 1,24 = 19.58 lei
curs valutar BNR ziua 12.04.2003: 1 EURO = 4,3960 lei
=> suma datorata in EURO = 19.58 / 4,3960 = 4,54 euro

Din factura primita reiese faptul ca la acesta suma nu a fost adaugata nicio dobanda. Tinand cont ca VDF incaseaza 0,5% /zi dobanda cand un client nu isi plateste suma datorata la timp acesta nu este un lucru tocmai legal / moral.
Deci tu intotdeauna incasezi dobanda pentru intarzieri dar in acelasi timp pentru banii incasati nemeritat nu platesti dobanda...

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Din cate stiu eu,cursul valutar se calculeaza astfel:

"Cursul valutar  se schimba o data pe luna si este cursul BNR din ultima
   Joi (valabil pentru ziua de Vineri) a lunii in curs, cu conditia ca ziua de Vineri sa fie in
  aceeasi luna calendaristica cu ziua de Joi. Acest curs este valabil pentru perioada
 urmatoarea, incepand cu ziua de Luni pana in ziua de Duminica, de dupa ultima zi de
Vineri din luna pentru care este valabil cursul)"

Vodafone
Membru VIP
Postări: 4.498
Înregistrat: ‎08-02-2012
0

Link document in format pdf https://www.vodafone...ne Vodafone.pdf

██████████████████████████████████████████████████████████████████

ModeratorMATEI ᵖʳᵒᶠ ᵐᵃᵗᵉ

Moderator

Highlighted
Începător
Postări: 18
Înregistrat: ‎22-04-2013
0

[ Editat ]

07******** Aceeasi parere o am si eu sunt la ei din 2006 nu am avut o factura cu intarziere sau amanare la plata ier daca le-am cerut acum untelefon din zona de mijloc (xperia J) isi dau ochii peste cap si-mi cer pe el cat nu face sau sa ma duc spre un abonament cat China .In prezent folosesc un Galaxy mini ,foarte bun ,dar ar trebui sa fiu nebun sa mai ma inham la un abobament pe 2 ani si sa iau un telefon mai prost ca ceea ce am acum asa ca si eu inclin tot spre o portare catre Cosmote dar spre deosebire de tine la mine se mai poate indrepta cava ,asta daca au urechi de auzit si altceva intre urechi sa proceseze cele scrise aici altfel vor prinde din urma Romtelecomul