Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Re: abonamentul red 19

Salut, uriashu!

Da, pentru abonamentul RED 19 in varianta fara telefon, accesul la internet este oferit prin 3G-HSPA+ la viteze de pana la 43.2 Mbps download, iar pentru acces LTE se poate activa optiunea de 5 euro ce provizioneaza acest serviciu.

Tudor

Vodafone
Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

Tudor, nu ma intelege gresit, dar nu mai stiu ce sa cred. 

Am mail de la un angajat Vodafone (cel care mi-a facut o oferta de prelungire a serviciilor pentru un tip de abonament RED) care imi spune ca nivelul de pana la 43 Mbps se incadreaza in servicii 4G, iar pentru 3G, transferul este de 23-32 Mbps.

Cum este pana la urma? 

PS: Am convenit telefonic pentru prelungirea abonamentului si in inregistrarea acordului, angajatul Vodafone imi garnateaza viteze 4G pe care mi le transpune in oferta scrisa in viteze de pana la 43 Mbps. Furaciune sau cum?

Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎19-11-2013
0

Parca toate abonamentele RED aveau 4G. Cel putin asa scrie la sectiunea abonamente.
Moderator
0

[ Editat ]

Salut, uriashu!

Vitezele teoretice de pana la 43 Mbps sunt specifice 3G-HSPA+, iar pana la 75/100/150 Mbps in LTE/4G. Iti recomand sa iei legatura cu unul din colegii de pe chat de la date in care sa clarifice punctual aspectele noului tau abonament. Asadar, pe viitor, 43.2 Mbps ar trebui sa te duca cu gandul la 3G-HSPA+. Daca informatiile oferite de colegul meu sunt eronate si contractul a fost reinnoit asa, se va cauta o solutie amiabila.

Yoomarius, da, toate abonamentele RED au acum LTE, cu exceptia abonamentului RED 19 in varianta fara telefon, la 15 euro lunar. Informatiile sunt si pe site, dar au fost oferite si mai sus.

Tudor

Vodafone
Vizitator
0

Ok... Si cum se face ca eu am abonament RED Start la prelungire, de o saptamana, si am viteza tot pana la 43Mbps. Asadar, ce ar trebui sa fac ca sa am 4G? asa cum ar fi normal...

Moderator
0

Salut, Yoomarius!

Iti recomand sa contactezi echipa de Chat prin butonul de Chat online, oriunde din pagina https://www.vodafone.ro/personal/index.htm#tab-1 sau subramurile aferente(in partea dreapta a site-ului), iar de acolo sa selectezi Servicii de internet si date.

Trebuie sa ti se verifice daca intrunesti toate conditiile pentru utilizarea serviciilor LTE si anume cele de mai jos. De asemenea se va verifica si in cateva aplicatii daca totul este in regula.

- telefon compatibil pe retelele LTE din Romania(1800 Mhz la Vodafone);
- abonament cu acces LTE(abonamentele RED) sau toate celelalte prin activarea optiunii turbo de 5 euro ce doar provizioneaza;
- SIM compatibil LTE(USIM), se poate schimba la magazin.

Tudor

Vodafone
Vizitator
0

[ Editat ]

Am HTC One M8, am sim compatibil LTE si Abonament RED... Asadar cred ca am sa iau legatura prin chat cu cineva... Sper sa nu ma trezesc ca mai apare o cerinta pe care nu o indeplinesc...

Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

@yoomarius: Cred ca e de ajuns ca trebuie sa platesti in plus 5 EUR lunar... Ce e asa mult?!

Acelasi lucru l-am patit si eu: cei de la ofertare cred ca te fac din cuvinte. Pe inregistrarea mea am solicitat clar acces 4G, fapt confirmat verbal de catre angajatul Vodafone (Luminita C. care acum nu mai raspunde la mail-uri). Cand mi-au trimis conditiile imi dau net de pana la 43 Mbps. In acceptiunea celei care mi-a trimis oferta, 4G inseamna si viteze de pana la 43 Mbps - fapt trimis in scris pe adresa de mail. Imi pare rau daca dansa inca mai este angajat Vodafone. 

Off topic: Ma bucuram ca anul acesta prelungesc abonamentul fara astfel de probleme, insa n-a fost asa. La fiecare doi ani trebuie sa imi toc nervii cu astfel de angajati. Sau are o problema compania... Oare asa sunt instruiti?

Highlighted
Începător
Postări: 14
Înregistrat: ‎04-03-2012
0

Am red 19. Daca sun pe cineva plecat in marea britanie si are alta retea din Romania am tot minute nelimitate ?

Membru de onoare
Postări: 1.749
0

@corneliu23 a scris:

Am red 19. Daca sun pe cineva plecat in marea britanie si are alta retea din Romania am tot minute nelimitate ?

Buna, Corneliu!

Din postarea ta intelg faptul ca tu esti in Romania iar persoana pe care o suni este plecata in roaming cu numar de Romania. Pentru tine taxarea se face ca si cum persoana aceea ar fi in tara, deci daca ai minute nationale nelimitate nu te ingrijora. In schimb, persoana respectiva este taxata in functie de optiunile de pe contul ei. 

Multumesc!