Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012
0

Re: de ce când vrei să renunți la ei îți fac ofertă bună la abonament?

[ Editat ]

@Claudiu,

Nemultumirile mele, pe undeva asemanatoare cu ale lui 'sirtius', au fost clar si raspicat explicate in forum. Nu cred ca are rost sa insist. Oricum, ele nu cred ca intereseaza pe nimeni de la Vodafone.

In cazul  de mai sus, ma refeream la faptul ca valoarea punctelor mele de loialitate scade simtitor de la o luna la alta (stiu,stiu, povestea cu expirarea...), drept pentru care pentru mine consider programul cu aceste puncte absolut inutil. De ce? Reducerea la orice produs/terminal ar fi infima si oricum insesizabila in costul final. Cat priveste alte beneficii, nu stiu sa fi profitat de altul decat de a fi trecut pe un alt abonament, vreo 3 sau 4 modificari in 12 ani. Nimic mai mult! Ah, si am scazut ceva costuri la factura cu punctele, acum muuulti ani in urma, cand se putea asta. In rest, nimic deosebit.

Ce am scris, ramane destul de clar scris pe forum. Nu cred ca e nevoie sa mai povestesc. Daca insa e necesar, o voi face. N-am oricum nimic de pierdut, in afara de timp, caci oricum o oferta ma acceptabila nici nu cred ca voi primi de la Vodafone.

@Vodafone (sau moderatorii forumului, eu tot Vodafone ii consider, doar sunt interfata firmei...)

Nu uit faptul ca acum o luna un consultant de-al dvs. m-a intrebat daca sa revina cu oferta de Paste sau nu. Eu i-am replicat afirmativ. Oferta a aparut, telefonul dansului se lasa asteptat. Sincer, sper sa nici nu ma sune, intrucat oferta, asa cum apare ea, nu mi se pare diferita cu nimic de ce era pana acum, cel putin la terminalele care ma intereseaza pe mine (oricum, solutia cea mai avantajoasa e achizitionarea unui terminal din afara sistemului companiilor de telefonie mobila, din cauza preturilor exagerate practicate chiar si la asa-numita fidelizare) care raman exagerat de scumpe, luand in calcul abonamentele propuse de Vodafone, chiar si la o perioada contractuala de 2 ani.  Un abonament pe 2 ani mi se pare o perioada de timp f mare, cel putin pentru mine.

@sirtius

Din pacate, ma simt nevoit sa-ti dau dreptate. Nu inteleg de unde discrepanta dintre cartela si abonament. Pana si ofertele la trafic internet sunt mai bune la cartela... Cat priveste "fidelizarea", nu are sens sa insist, mi-am exprimat parerea pana la plictiseala pe forum, oricum, un client cu un abonament de valoarea mica si medie, nu conteaza, indiferent de vechimea lui in retea. Parca la alte companii te mai si suna sa-ti faca o oferta de abonament, etc. Ma rog, m-am saturat sa comentez. Am ajuns la concluzia ca e inutil, la fel de inutil ca si "fidelizarea" . . .

Concluzia: In perioada urmatoare ma voi decide ce solutie gasesc, portarea sau trecerea pe cartela fiind, cel putin in privinta costurilor, cele mai avantajoase. 

Începător
Postări: 22
Înregistrat: ‎23-03-2012
0

[ Editat ]

@ClausInRo

1. Asta cu ofertele de Paste s-a dovedit a fi doar o alta apa de ploaie...Aceleasi preturi, aceleasi abonamente... Singura schimbare in ultimele zile a fost telefonul primit de la "Echipa de fidelizare" Emoticon fericit))) care m-a anuntat ca, fiind un client vechi si fidel, am fost ales pentru a beneficia de oferta de fidelizare Emoticon fericit)) Surpriza...mi s-a oferit un contract de telefonie fixa la doar 4 euro pe lunaEmoticon fericit))) Au uitat ca asta "oferta" lor an de an, facuta tuturor clientilor, in incercarea de a mai agata pe cineva. Incredibil, nu? Emoticon fericit))

2. Tu spui de abonamentul tau care este mai mic si din cauza caruia esti client silver probabil iar punctele adunate sunt aceeasi apa de ploaie, la fel ca si interesul vodafone pt doleantele tale...Stai linistit, eu sunt client gold, am abonament mai mare si interesul lor este acelasi Emoticon fericit

3. Ai dreptate in legatura cu cartela...nicio companie sanatoasa la cap nu ofera beneficii mai mari la cartela in detrimentul abonamentului...uiti ca e vorba de Vodafone Romania...nu UK, nu ES, nu IT etc...Ca la romani la nimeni...esti incurajat sa treci la cartela din ce observ eu, sau chiar sa te portezi catre alte companii...raspunsul este doar "ne pare rau, astea sunt conditiile"...nu exista oferte personalizate decat pentru abonatii platinum si, din informatiile mele, nici macar aceia nu beneficiaza toti de asa ceva.

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut "Andreotti78",

Daca doresti sa iti rezervi un pic de timp, te rog sa-mi trimiti un mesaj privat in care sa oferi mai multe informatii legate de procedura mentionata de tine in finalul postarii. 

Si, ca ultima bataie de joc, dar avantajoasa pentru noi, culmea, in Bucuresti, poti cumpara telefon de la angajatii vodafone, la jumatate din pret, fara abonament, fara nimic altceva, cu garantie si fara batai de cap...Cum? simplu...se folosesc de punctele de "fidelitate" de la companiile in faliment care aveau in portofoliu zeci de abonamente vodafone..Nice one, nu? Deci se poate :smileyhappy:

Membru de onoare
0

Salut "sirtius",

Ca raspuns la postarea ta, da, as aprecia daca mi-ai putea enumera toate motivele tale.

Poti atasa chiar si un numar de telefon intr-un mesaj privat adresat mie, pentru a verifica in acelasi timp si informatiile necesaare.

Astept mesajul tau.

Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012
0

@Andreotti78

Nu sunt client silver, ci gold. Am 12 ani de abonament la ei si tot aia e. Si daca eram platinum tot aia era. Cred.

Începător
0

Imi pare rau, Claudiu, este o informatie confidentiala...ideea este ca se poate...procedura nu este cea descrisa de mine, nu sunt atat de naiv  sa va pun pe tava nimic, mai ales dupa ce am fost atat de "bine" ofertat de vodafone... Bine ca am gasit o metoda de a achizitiona un telefon la pret mult mai mic decat ceea ce ofera la suprapret, oficial, Vodafone...

Începător
0

@ClausInRo

Da, asa este, prietenul meu cel mai bun este client platinum, are convorbiri in roaming de 150 euro in medie lunar...nu avea nevoie de telefon, a incercat sa ia pentru mine...i s-au oferit aceleasi (supra)preturi...

Membru de onoare
0

Salut "Andreotti78",

Multumesc pentru raspuns.

Vom investiga situatia respectiva ca atare.

Începător
0

[ Editat ]

Claudiu,

Nu aveti ce investiga, doar ce am schimbat poza de la profil, ma bucur ca a facut cineva asocierea Emoticon fericit)))

Dar am observat cu ocazia asta imediata reactie...atunci cand nu e vorba de vreo cerere de-a mea...Emoticon care face cu ochiul

Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012
0

Nu am pretentia sa enumar toate motivele pentru care as vrea sa trec la cartela. Daca insisti, insa, pot sa mai adaug:

- de obicei imi ajung minutele pe care le am in retea. In luna martie nu le-am gestionat prea bine asa ca mi-am pus problema sa mai adaug o extraoptiune sau sa trec la alt abonament. Cum nu vreau sa fac prelungire, si oricum sunt in perioada contractuala, schimbarea abonamentului nu a fost o idee buna. Asa ca am trecut la extraoptiuni. Ai vazut cat costa 100 min in retea? (nu spun ca mi-ar ajunge 100 min) Mai bine imi iau cartela separata. Sau trec pe cartela cand imi expira abonamentul.

- si un motiv mai vechi, dar care ma deranjeaza cand imi amintesc: Am dorit odata sa inchid un alt abonament, pe care nu-l mai foloseam (era facut pentru altcineva si nu mai avea nevoie de el). Am primit la retentie posibilitatea de a-l trce pe un abonament Avantaj (parca asa se numea) de aproximativ 2,5 euro, cu posibilitatea de a nu plati aceasta suma pana expira contractul. Acesta a expirat si am decis sa renunt comlet la el (nu mai stiam nici unde este cartele). Dupa 4 facturi (si implicit 4 luni) in care sunam la Relatii clienti si eram asigurat ca il vor inchide, am trimis un email la contact@vodafone.ro in care am amenintat ca imi voi inchide si celelalte 2 abonamente, s-a rezolavat in sfarsit. Ti se pare normal? In acest timp, cei de la relatii clienti m-au asigurat ca am vorbit cu ei si am acceptat sa nu-l inchida, ca au vorbit cu sora mea si aceasta a zis sa nu-l inchida, plus inca vre-o doua motive pe care nu le mai amintesc aici. Si toate aceste convorbiri au fost efectuate (dupa spusele lor) de pe acel abonament  a carui cartela nu o mai aveam (si era parolata sa nu poata fi folosita de altcineva daca o pierd). O adevarata tragicomedie din punctul meu de vedere.

Nu ma intelege gresit, nu am plans si nu plang dupa banii ce mi-au fost facturati atunci, insa modul de a ma retine ca si client a fost cel putin (spus) dezgustator.

Cat despre numarul meu de telefon, nu vad la ce ar folosi. Nu vreau sa am surprize neplacute. Pot sa te asigur ca imi mi-am platit mereu factura in maxim 3 zile de la data emiterii (ca sa nu uit).