Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 15
Înregistrat: ‎24-01-2012

de ce mai bune oferte la cartele și la abonamente nu

[ Editat ]

de ce mai bune ofertele la cartela vodafone decât la abonamente vodafone?

Highlighted
Oz
Sfătuitor
Postări: 37

Re: de ce mai bune oferte la cartele și la abonamente nu

Deoarece pentru ei se pare ca nu conteaza daca un client plateste luna de luna abonamentul de 8-9 ani, li se pare normal sa ii dea servicii mai putine si mai scumpe decat unui client nou pe cartela, "maximian" combinat, care poate o luna incarca, o luna nu! Fidelizare ZERO in cea mai tare retea! Dar bine ca prind reclamele maximiene la romani, frateeee!

Exemplu: Cartela cu optiune de 7 EUR (TOTAL + PLUS)

• 3000 min/sms in retea
  • 150 min/sms nationale/internationale
  • 100 MB Internet

vs.

Abonament Mega 8:

• 800 min/sms in retea 
  • 80 min/sms nationale
  • 80 MB internet

Pe langa toate astea, serviciile sunt tot mai scumpe (optiunea de net de 4 EUR avea 500 MB inclusi acum 2 ani, acum are 250) nu mai poti plati factura cu puncte, nu iti mai poti lua telefon o data pe an cum era inainte, nu iti mai poti schimba sim-ul gratuit, chiar daca se strica independent de tine (pur si simplu e vechi, scrie Conex pe el si se defecteaza), etc. Daca pt ei nu conteaza ca am platit abonament luna de luna de 9 ani, nu pot sa zic decat ca abia astept sa imi expire perioada contractuala, sa imi portez numarul!

Vizitator
Postări: 1
0

La prima vedere comparatia pe care ai facut-o tu Oz, aduce clar dezavantaj abonamentului insa daca ai studia problema un pic si daca ai gandi inainte sa faci o comparatie ai putea trage urmatoarele concluzii :

Cartela cu optiune de 7 EUR (TOTAL + PLUS)

• 3000 min/sms in retea
  • 150 min/sms nationale/internationale
  • 100 MB Internet

3000 min/sms in retea - Sigur nu vorbesti atat, daca esti un om normal stii asta.

- 150 min/sms nationale/internationale. Te ajuta promotia PLUS sa dublezi min nationale/internationale care sunt 75 de fapt si care promotia PLUS este daca nu ma insel activa cam pana pe la sfarsitul lunii, atunci ti se va dezactiva automat.

100 MB internet de asemenea fac parte din promotia PLUS, in mod normal sunt doar 15 MB

In concluzie dai  7 euro fara TVA, fara adaosul comercial ( 8.68 TVA inclus + adaos comercial ajungi pe la vreo 10 euro) pentru 3000 de min care sigur nu le vorbesti, pentru 150 nationale de care vei beneficia doar cat e promotia, la fel si traficul de internet.

Sa iti mai zic cateva dezavantaje, daca nu reincarci intotdeauna la timp, nu vorbesti, de asemenea risti sa pierzi extraoptiunea care poate ti s-a parut cea mai potrivita si vei constata ca tre' sa activezi alta, obligatoriu ce e pe piata la momentul ala si poate nu e ce vrei tu.

Abonament Mega 8:

• 800 min/sms in retea 
  • 80 min/sms nationale
  • 80 MB internet

Ai 800 min/sms in retea. Cantitate pertinenta avand in vedere consumul per client. Tu daca nu esti un tip care si-a legat telefonul de ureche sigur iti ajung + avantajul de a putea trimite sms-uri fara sa fii taxat.

Ai 80 de min/sms nationale. Sunt mai putine decat la promotia PLUS pentru cartela, DAR (subliniez dar) le vei avea pe 1 an sau 2 in fiecare luna fara sa te gandesti ca poate maine scot astia promotie cu 50 de min nationale si mai mult trafic de internet ca asta cauta tineretul.

Ai 80 de MB internet de asemenea pertinent la nivel de client pentru ca un om care are cat de cat capul pe umeri nu sta pe net in tramvai/metrou/autobuz sa mai vada ce e pe FEISBUC.

Iti poti lua si telefon la un pret redus, cred ca asta e cel mai mare avantaj al abonamentului.

Toate cele enumerate mai sus le ai la 8 euro TVA inclus (adica undeva pe la 34 de lei) fata de o cartela de 10 euro (adica 45 de lei cu aproximatie).

Acum trage tu concluziile.

Oz
Sfătuitor
0

[ Editat ]

Forumul asta e pentru a-ti exprima opiniile despre servicii, nu ca sa iti dai tu cu parerea despre MINE si cat de mult vorbesc eu la telefon sau nu si daca sunt sau nu genul care "si-a legat telefonul de ureche"!

Te invit sa cobori de acolo de unde te crezi, si sa te uiti in oglinda inainte de a imi spune mie sa gandesc inainte sa fac o comparatie!

In primul rand e dreptul meu sa am o opinie despre un anumit serviciu (chiar daca ar fi ea gresita)! Nu am nevoie de un frustrat ca tine sa ma ia la rost in legatura cu nevoile mele de comunicare sau cum imi decid cheltuirea banilor.

Spre deosebire de tine, nu am ironizat, injurat sau judecat vreo persoana. Doar am analizat (din perspectiva mea) un serviciu. Tu, in schimb, vad ca ma ataci personal.

Dar hai sa iti explic de ce gandesti pe dos, prichindel:

1. toate extraoptiunile de cartela pe care si le-au activat toti prietenii mei care au cartela (inclusiv logodnica mea), au fost valabile pe perioada de minim 1 an, deci chestia ca cei de la Vodafone "pot oricand sa scoata optiunea" nu tine! Chiar daca as fi gresit, si ai fi avut tu dreptate, nu inseamna ca "n-am gandit". Poate, in cel mai rau caz, n-am fost informat (tot din vina Vodafone, care nu specifica niciunde clar cat timp e valabila optiunea, si afli abia in momentul in care confirmi ca o activezi).

2. Tu zici: "80 de MB internet de asemenea pertinent la nivel de client pentru ca un om care are cat de cat capul pe umeri nu sta pe net in tramvai/metrou/autobuz sa mai vada ce e pe FEISBUC"

Cu ce drept iti permiti sa ma judeci, cand nici macar nu stii sa scrii cuvantul Facebook? (daca vroiai sa imiti cocalarii, puneai si ghilimele... din moment ce nu le-ai pus, voi trage concluzia ca tu chiar esti unul, si asa scrii tu cuvantul in general).

Oricum, te-ai gandit cu capul ala mic ca poate exista oameni care chiar au nevoie de net, si acei 80 MB reprezinta o feliuta chiar prea subtire fata de nevoile lor?... Mai ales ca in alte tari exista planuri de date nelimitate... De fapt, chiar si la noi, RDS ofera gratis (sau cel mult cu 10 lei / luna) optiune de net cu 5GB inclusi!

Apropos, pentru cultura ta generala: cu ajutorul unui browser care iti comprima paginile (precum Opera Mini), poti naviga foarte mult pe Facebook. In schimb, exista multe alte aplicatii foarte utile care necesita mai mult trafic. Si nu, nu ma intereseaza Facebook! Mi se pare o pierdere de timp, si n-as vrea sa se adauge la cea de acum (timpul pe care il pierd explicandu-ti tie de ce nu iti ploua in gat si cum sa iti folosesti capul inainte de a arunca cu acuze in mod gratuit)...

3. "adaosul comercial"???? Tu de la ce bisnitari iti incarci cartela??? Ai auzit de magazine Vodafone? De reincarcare electronica? De plata cu cardul prin MyVodafone? Asa, poti sa zici la fel de bine ca optiunea aia te poate costa 500 de EURO pe luna, daca gasesti un bisnitar cu "adaos comercial" mare... Daca tu esti mai... "slow" si dai pe un produs mai mult decat face, e treaba ta! Altii cumpara din locuri autorizate --> 7 EURO + TVA = 8.68 EURO... PUNCT!

4. Telefon? Mai uita-te o data la preturi, si revino! Poate la UNELE telefoane, vechi, de care vor sa scape. In rest, ori platesti cu o suta de euro in plus la prelungire, ori iti activezi optiuni mai scumpe decat in mod normal, si ajungi sa il cumperi in rate.

5. Tu zici: " daca nu reincarci intotdeauna la timp, nu vorbesti"... SERIOOOS? Dar daca nu platesti factura la timp, oare ce se intampla??? Iti zic eu: penalizari pe urmatoarea, si restrictionarea accesului... adica NU VORBESTI! Deci e TOT AIA!

Si, ca sa te mai citez inca o data,

"Acum trage tu concluziile.".... desi ma indoiesc ca ai capacitatea sa faci asta!

Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

Am si eu o intrebare, Andrei1: daca iti dau 1 tona de mancare de 5 euro, dar tu nu poti sa mananci intr-o luna decat 20 de kg, te avantajeaza? Restul, bineinteles, o arunci, pentru ca se strica. Dar asa e romanul, nu conteaza ca nu vorbesc, sa fie acolo ca sa am. Cosmote-ul a introdus povestea asta, a mirosit romanul ca e calic si nimeni nu isi da seama ca, de fapt, sunt niste vieti stricate aici. Nu vreau sa intru in psihologie, dar oamenii nu se mai intalnesc fata in fata ca inainte, ci prefera sa vorbeasca la telefon. Nimeni nu mai ia in calcul cat s-au distantat oamenii unii de altii si faptul ca radiatiile de la telefon ne ard creierii. Nu, sa fie 3000 de minute sa am acolo. Urata apucatura calicia asta.

Începător
Postări: 17
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

scuze, voiam sa adresez intrebarea lui Oz
Oz
Sfătuitor
0

[ Editat ]

@Aleksandra88: lasa cele 3000 de minute in retea, ca alea sunt suficiente si e normal sa fie asa. E mai mult un FUP (Fair Usage Policy) decat un "numar de minute incluse". In realitate, aproape nimeni nu le foloseste pe toate, si se pot traduce mai degraba prin "convorbiri nelimitate in retea", ca sa fii linistit oricand ca nu faci cost suplimentar.

Povestea sta total altfel cu minutele nationale, si cu Internetul. Lasand deoparte convirbirile necesare (poate pt serviciu, poate comenzi la taxi, pizza, poate sunat mesterul care lucreaza la casa bunicii pt a te asigura ca are materialele necesare, si pot sa mai inventez motive pana maine dimineata), gandeste-te ca poate am 2 cunostinte dragi cu care NU ma pot intalni fata in fata, pt ca sunt plecate temporar la... 800 km distanta.... Daca vorbesc DOAR CU EI de 2-3 ori pe luna cu fiecare, si povestesc cate 15-20 de minute, deja am depasit minutele nationale incluse, si sunt tarifat cu 21 de centi (cand interconectarea e doar 5)... Daca in loc sa fiu abonat fidel de 9 ani, as avea o cartela cumparata.. ieri, la aceiasi bani pot vorbi mai mult si nu fac cost suplimentar! Despre ASTA e vorba, ca nu e normal si corect pt mine, abonat de ani de zile. Nu despre daca o sa fac sau nu o tumoare vorbind 3000 de minute. Daca sunt om normal si cu o viata personala, n-o sa vorbesc atat de mult. Daca ar fi oferta cu... maxim 800 de minute in loc de 3000, dar sa fie mai buna la abonament, n-as mai comenta! E nedrept sa fie MAI MULT la cartela! That's all!

Cat despre calicie, romanul are salariul minim de 9-10 ori mai mic decat un britanic, si TOTUSI, britanicul are telefoane gratuite de la Vodafone la abonament comparabil cu cele de la noi, unde acelasi telefon costa 2-300 de euro. Ti se pare anormal sa fie romanul calic? Mie mi se pare ca Vodafone sunt calicii! Ca se zgarcesc la orice, si fac intelegeri cu Orange si Cosmote numai ca sa mai jupoaie cativa euro de la romani...

P.S.: La fiecare post al tau, in dreapta sus, ai Optiuni -> Editeaza raspuns... asta ca sa nu mai faci din fiecare thread un monolog cu 3-4 posturi de-ale tale unul dupa altul...

Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎23-02-2012
0

Hmm, daca as trimite maxima zilei zilnic la 50 de insi din agenda, tot as consuma 1500 de unitati din retea. Sa spunem ca ma vorbesti 500, ajungi la 2000.
Modalitati sa consumi unitatile exista, nu asta ar fi problema. Oricat s-ar argumenta, nu este normal ca ofertele prepay sa "bata" abonamentele,

Oricum, distractiv este faptul ca la o negociere mai ampla pt. o prelungire, obtii ca abonament si oferta de la cartela Emoticon fericit