Abonamente

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎20-02-2012
0

sistemul ineficient vodafone iti baga mana in buzunar legal??????

[ Editat ]

Buna ziua

Prima problema tine de tarifele la care am fost taxat utilizand tel in BULGARIA, tarife de care nu am fost INFORMAT.

- consider onesta informarea clientului in momentul in care este taxat la alte tarife decat cele prezente in optiunile abonamentului.

- NU doresc sa continuarea apelurilor daca ele depasesc optiunile din abonament fara o informare anterioara.

A doua problema sunt tarifele de internet mobil la care am fost taxat dupa depasirea optiunii de 500MB, si nu am fost OPRIT sa depasesc si/sau INFORMAT.

- NU doresc acces la internet daca am depasit optiunea abonamentului fara o informare anterioara.

A treia problema este continuarea de emitere de facturi desi NU BENEFICIEZ de  nici un serviciu.

- de ce imi FACTURATI servicii de care NU BENEFICIEZ?

Pentru continuarea calitati de client va rog sa-mi rezolvati aceste 3 probleme.

Multumesc.

Membru de bază
Postări: 214
Înregistrat: ‎04-02-2012

Re: sistemul ineficient vodafone iti baga mana in buzunar legal??????

Sunt de acord sa fie clientul informat daca este taxat altfel decat in abonament , dupa expirarea traficului ( sa se incarca o alta pagina cu textul daca vreti sa continuati veti fi taxat ... )

Trebuie clarificat si factura ( clientul sa fie multumit asta conteaza in piata de astazi )

Ai apelat la servici cu clienti sa fie explicata situatia ? Sper sa fii ajutata cat mai curand ( eu am patit cu stick internet aveam la proba la mine si dupa predare modemului tot imi venea factura cu internet si trafic consumat )

Vizitator
0

am incercat sa vorbesc, insa angajatii lor isi mentin pozitia ca sistemu lor asa functioneaza si asta e.

plus ca ma ameninta ca daca nu platesc o sa transefre problema catre o firma de recuperari.

cred ca singura solutie e sa fac o reclamatie la protectia conumatorului si actionare in instanta.
Vizitator
0

in legatura cu optiunea din abonament de internet de 500 mb/~7euro, ei dau vina pe vanzatorul lor care mi-a adaugat optiunea, cica:

"daca ati fii avut optiunea de 1giga nu mai erati taxat asa mult la depasire", si de unde sa visez toate regulile voastre ?

eu am considerat ca imi ajung 500MB/7euro, cand depasesc vreau sa ma blocati si sa ma informati ca aveti tarife pentru talharie.

pentru clientii vodafone:
500MB...7eur
500MB+100MB(depasire).....100si de euro

Membru de bază
Postări: 222
Înregistrat: ‎26-01-2012

[ Editat ]

1. cu siguranta ai primit mesajE de informare in Bulgaria. si eu am calatorit si sincer, m-au bombardat cu mesaje toate retelele la care ma conectam. in mesaje era specificat atat tariful / minut efectuat/primit (local, RO, intl), tariful unui sms, cat si tariful unui MB.
2. cine si cum sa te opreasca (daca tu nu ceri)? datele/vocea nu se actualizeaza imediat la abonament, asa ca verifica din cand in cand la cost control, apoi soliciti blocarea accesului la internet, urmand ca luna viitoare sa reactivezi serviciul).

Începător
Postări: 11
Înregistrat: ‎14-02-2012
0

normal era ca pe telefon sa bagi o aplicatie care sa te anunte cand depasesti traficul de date,dar totusi ai dreptate,trebuia sa te si anunte printrun sms ceva
Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

@liviu2 a scris:

Buna ziua

Prima problema tine de tarifele la care am fost taxat utilizand tel in BULGARIA, tarife de care nu am fost INFORMAT.

- consider onesta informarea clientului in momentul in care este taxat la alte tarife decat cele prezente in optiunile abonamentului.

- NU doresc sa continuarea apelurilor daca ele depasesc optiunile din abonament fara o informare anterioara.

A doua problema sunt tarifele de internet mobil la care am fost taxat dupa depasirea optiunii de 500MB, si nu am fost OPRIT sa depasesc si/sau INFORMAT.

- NU doresc acces la internet daca am depasit optiunea abonamentului fara o informare anterioara.

A treia problema este continuarea de emitere de facturi desi NU BENEFICIEZ de  nici un serviciu.

- de ce imi FACTURATI servicii de care NU BENEFICIEZ?

Pentru continuarea calitati de client va rog sa-mi rezolvati aceste 3 probleme.

Multumesc.

Salut liviu2 si bine ai venit pe Forumul Vodafone!

O sa raspund in aceeasi ordine in care tu ai adresat intrebarile.

Raspunsul la prima intrebare e ca in momentul in care mergi intr-o alta tara, primesti notificare cu tarifele de la fiecare operator pe care te localizezi. Nu te folosesti de reteaua Vodafone Romania, ci de retele partenere, adica retele cu care avem incheiate acorduri de roaming.

Pentru cea de-a doua intrebare, tine de tine sa verifici periodic Cost Controlul la *123# pentru a afla traficul ramas din optiunea de internet inclusa in abonament. In contract ai stipulate traficul inclus si costul/MB in momentul in care ai terminat traficul inclus. Prin semnarea lui, esti de acord ca ti s-au adus la cunostinta aceste costuri. Pentru moment, nu exista o posibilitate de oprire a internetului atunci cand depasesti traficul inclus insa poti face asta sau sa iti setezi atentionari prin intermediul unor aplicatii ce le poti instala pe telefonul mobil. Asta poate insemna counter-ul de date integrat al telefoanelor Nokia sau Apple sau o aplicatie dedicata ce ar urmari traficul pentru Android cum ar fi 3G Watchdog. 

Pentru raspunsul la cea de-a treia intrebare am nevoie de numarul de telefon in cauza si un numar de contact.

Multumesc,

Tudor.

Vodafone
Membru de bază
Postări: 187
Înregistrat: ‎24-01-2012

De data asta sunt de acord cu ce a zis Tudor.
Si eu folosesc roaming si sunt notificat prin SMS de ficare data cand se schimba retea..inclusiv tarifele.
Pt a putea contoriza datele folosite este foarte buna aplicatia recomandata de Tudor,il folosesc si eu.
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎24-02-2012
0

VV operator cred  a incercat [si a si reusit ] pentru 24 ore sa-mi modifice abonamentul fara a avea acordul meu [fapt ce l-am descoperit din greseala printrun sms primit care ma anunta ca nu mai am internert pe mobil ] si pe care cu ajutorul A M P sau mai precis ea a reusit s-a rezolve aceasta problema. Acest INDIVID m-a mintit pe mine [oferind-umi un abonament de 49 RON care s-a dovedit a fi de  99 RON]  si si-a mintit si colegi [pe Ana Maria care intrebandu-l daca a rezoolvat problema mea    [ si anume anularea contractului FALS pe care el incerca sa-l puna in vigoare]   el  zicand-ui ca m-a sunat si s-a rezolvat totul [de fapt el NU MA SUNASE] acum ma gandesc siner sa ma mut in alta retea impreuna cu familia  pentru a nu ne trezi cu niste facturi astronomice  rezultate din alte posibile contracte FALSE.  

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut,

Precum ti-am raspuns si in cadrul altui subiect in care ai postat acelasi mesaj, situatia prezentata a fost preluata de mine si este in curs de verificare.

Claudiu