Achiziţie telefoane

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
De-al casei
Postări: 57
Înregistrat: ‎14-02-2012

Garantia telefoanelor primite prin curier

[ Editat ]

garantia data de vodafon telefoanelor, mai exact necompletarea garantiei.

Zilele trecute am facut un nou abonament (da, stiu, y'm a stupid man)cu un Nokia C3.

Dupa 2 zile de utilizare, ma rog, tinere in buzunar cu husa originala din silicon Nokia a inceput sa se duca dracului vopseaua de pe spatele carcasei.

Ma duc la servis, aia ma trimit la voda din Auchan sa-mi completeze garantia.
Aia de la Voda nu doresc sa-mi completeze garantia fara un aviz de marfa primit alaturi de factura.
Dupa un mare "show", amenintari cu OPC-ul..samd, intr-un final s-a sinchisit sa verifice in centrala si mi-a  completat garantia

Precizez ca aveam la mine factura, nu hartia aia igienica de aviz de insotire a marfii, null din punct de vedere al garantiei. De asemena precizez ca rolul acelu aviz nu este mentionat nicaieri in colet sau pe saitul vodafon

Cat de legala este aceasta practica de a nu completa certificatul de garantie in momentul expedierii produsului prin curier catre client ?

De ce nu este trecut IMEI-ul pe factura ?

Ah, si inca ceva, de ce in tara asta  trebuie sa rezolvam probleme minore prin  scandal ?

Nou venit
Postări: 9
Înregistrat: ‎18-02-2012
0

Re: Garantia telefoanelor primite prin curier

ai perfecta dreptate si eu am patit cam la fel,birocratie
Membru de bază
Postări: 187
Înregistrat: ‎24-01-2012

Pt ca traim in Romania.Daca erai de exemplu in Germania altefle te tratau....
Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Buna un_terorist,

Certificatele de garantie trimise prin curier nu sunt completate deoarece cutia telefonului trebuie sa ajunga la clienti sigilata, pentru siguranta telefonului.

Actele respective pot fi completate ulterior in orice magazin Vodafone.

Referitor la factura, te rog sa imi trimiti un PM cu o copie a acesteia pentru a putea verifica.

Multumesc,

Irina

De-al casei
0

Pana la urma am rezolvat in magazin, dar, nu-i normala chestia aia cu avizul de insotire. Trebuie sa treceti IMEI-ul pe factura, nu pe aviz.
Highlighted
Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎11-02-2012
0

Ah, si inca ceva, de ce in tara asta trebuie sa rezolvam probleme minore prin scandal ?
buna intrebarea ta
De-al casei
0

Certificatele de garantie trimise prin curier nu sunt completate deoarece cutia telefonului trebuie sa ajunga la clienti sigilata, pentru siguranta telefonului.

Gresit, garantia trebuie sa vina separat, completata. Nu am gasit nici un magazin sa aplice sistemul asta. Nici nu cred ca-i legal.

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

[ Editat ]

Salut "un_terorist",

Este cat se poate de normal sa nu desigilam cutiile telefoanelor. Practic, asta s-ar numi ilegalitate.

Precum spunea si colega mea, certificatul de garantie se completeaza cu prima ocazie (daca este cazul si daca apare vreo disfunctionalitate la telefon) in magazinul in care aparatul este lasat. Sistemul respectiv se aplica la orice reprezentanta Vodafone.

Privind si din alt punct de vedere, daca telefonul al ajunge la destinatie avand cutia desigilata, s-ar cere automat returul. De exemplu, atunci cand te duci in magazin sa iti achizitionezi telefon, vei observa ca desigileaza cutia aparatului si tot de acolo scoate si actul de garantie; toate acestea dupa ce esti esti hotarat in privinta modelului respectiv.

Vizitator
Postări: 6
Înregistrat: ‎13-02-2012
0

@Claudiu a scris:

Salut "un_terorist",

Este cat se poate de normal sa nu desigilam cutiile telefoanelor. Practic, asta s-ar numi ilegalitate.

Precum spunea si colega mea, certificatul de garantie se completeaza cu prima ocazie (daca este cazul si daca apare vreo disfunctionalitate la telefon) in magazinul in care aparatul este lasat. Sistemul respectiv se aplica la orice reprezentanta Vodafone.

Privind si din alt punct de vedere, daca telefonul al ajunge la destinatie avand cutia desigilata, s-ar cere automat returul. De exemplu, atunci cand te duci in magazin sa iti achizitionezi telefon, vei observa ca desigileaza cutia aparatului si tot de acolo scoate si actul de garantie; toate acestea dupa ce esti esti hotarat in privinta modelului respectiv.

ai dreptate  claudiu,eu unul nu las mai lua desigilat,dar poate se gaseste si alte solutii pt a nu mai avea parte de asa ceva,poate o garatie speciala vodafone,trimisa in momentul vanzarri la adresa clientului

De-al casei
0

Orice vanzator de pe planeta iti completeaza certificatul de garantie. Nu-i normal ca certificatul sa fie "in alb"

De asemena nu-i normal (si legal) ca garatia sa fie completata pe baza avizului de insotire a marfii.

Ma voi interesa si la ANPC sa vedem ce parere au.