Achiziţie telefoane

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Re: Garantia telefoanelor primite prin curier

Salut,

Pentru ca un telefon sa poata intra in service, are nevoie pe langa certificatul de garantie si de factura telefonului.

In al doilea rand, intr-adevar orice vanzator de pe planeta completeaza certificatul de garantie in momentul in care se desigileaza cutia produsului. Astfel, ajungem la ce spuneam mai devreme. Certificatul de garantie se afla in cutia telefonului. Pentru completarea acestuia ar trebui ca depozitul Vodafone sa desfaca acea cutie. Acesta este de fapt lucrul ilegal: sa ajunga aparatul la client avand cutia desfacuta.

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎05-03-2012
0

De curand am primit si eu cadou un telefon samsung galaxy y (s5360), telefonul l-am primit sigilat complet, dar fara factura fiind cadou.....certificatul de garantie este necompletat (blank), dar pe cutie scrie terminal blocat in vodafone. In aceste conditii in caz ca doamne fereste am probleme vin cu certificatul necompletat la garantie ???

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Salut,

Certificatul de garantie se completeaza in magazin, daca va fi cazul, prima oara cand e trimis in service.

In acelasi timp, e nevoie si de factura.

Daca l-ai primit cadou, incearca sa discuti cu persoana respectiva, sa te ajute si cu factura. Intotdeauna este bine sa ai toate actele necesare.

Claudiu

De-al casei
Postări: 57
Înregistrat: ‎14-02-2012
0

[ Editat ]

Azi am trait un nou moment penibil la Vodafone Auchan Titan.

Pe scurt : ma duc sa-mi completeze garantia (aveam toate hartiile si hartiutele la mine) , o domnisoara plictisita (si  analfabeta, s-a dovedit ulterior) imi pune stampila si data pe garantie, atat,.....ma duc la serviceul Cordon (e' la 5-600 de metri de Vodafone) "Pai trebuia sa va treaca si IMEI-ul"....ma reintorc la Vodafone..plictisita "E', hai sa va trec si IMEI-ul".....ma re-re-intorc la service "Pai va gresit ultima cifra, in loc de 5  va trecut 7"...ma re-re-re-intorc la Vodafone (de data asta plin de draci)..bip

Dupa 1 km si ceva de alergat pe acolo am rezolvat si eu cu completarea garantiei

Morala: NU mai angajati analfabeti si plictisiti, va rog!

*ah, uitasem, a avut noroc ca service-ul era in aceeasi zona ca nu stiu ce-i faceam .

Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna un_terorist,

Le-am trimis colegilor mei din magazin feedback-ul tau.

Multumesc,

Irina.

Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎23-05-2012
0

Pentru telefoanele primite cadou se va completa Certificatul De Garantie de catre vanzator iar apoi clientu il da cui vrea pentru ca:

Nu este obligatoriu sa se prezinte in caz de trimitere in Service nu neaparat si obligatoriu se prezinta persoana care a semnat acel Contract/Certificat intrucat telefonul poate fi  instrainat ori carui persoane.

Eu iti sugerez s aapelezi *222 apoi 110 pentru a intra in direct sa nu mai astepti Robotu-l si sa intrebi daca se poate sa te duci intr-un Magazin/Deler Vodafone si sa ti se completeze dupa datele telefonului.

Deci se poate face ceva

Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎23-05-2012
0

Eu am cumparat la Abonament Mega 8 un tel Huawei G7010 sI nu mergea functia video adica el are format mp4 si Avi dar mie in orice format asi fi descarcat imi aparea un mesaj: Fisierul Nu Poate Fi Deschis am sunat la ei de 3 luni am tot intrebat si in final primesc un raspuns care m-a lasat cu gura cascata:
Am intrebat 3 luni la rand ce format si cum sa descarc iar o domnisoara de la Departamentu Service imi zice : Ca acest telefon nu vede decat ce filmeaza el deci voi cei de la Vodafone miati ascuns adevarul 3 luni de zile far niciun pic de rusine
In viata mea nu mai cumpar de la Vodafone nici macar un SIM acum tel e la garantie astept sa vad daca cei de la Departamentu de Reparatii sunt mai destepti.
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎10-12-2012
0

Am postat si eu aici un caz gen "cadou". Totusi nu se poate ca garantia sa fie completata cand o sa ma duc la o reprezentanta Vodafone prin simpla verificare a IMEI-ului si confirmandu-se astfel faptul ca telefonul a fost cumparat cu o factura totusi? 

Membru cu acte în regulă
Postări: 402
Înregistrat: ‎02-08-2012

Salutare Warez,

Pentru a beneficia de garantie este necesar sa ai asupra ta si factura de achizitie.

Daca terminalul respectiv a fost achizitionat de la o reprezentanta Vodafone, atunci, considerand aceasta situatie ca fiind una de exceptie, la cererea cumparatorului initial, iti vom putea pune la dispozitie un duplicat.

Iti stau la dispozitie daca ai nevoie de mai multe detalii.

O seara frumoasa!

Multumesc,

Cristina

Vizitator
Postări: 6
Înregistrat: ‎19-12-2012
0

in legatura cu garantia telefonului ...am achizitionat un s3 mini in luna decembrie (promotie cu -50 euro) la abonament ...am primit telefonul dupa cateva zile sigiliu cutiei find rupt deja (m-am gandit ca nu pot bloca telefoanele daca nu scot telefonul din cutie ..in fine ) ...problema mea este ca eu nu am primit vreun certificat de garantie la telefon ..doar o factura ..anexa la factura si nush ce anexa de expeditie ...nu trebuia sa primesc si vreo foaie de garantie la telefon ?? ca banuiesc ca garantia nu este acea carticica mica din cutia aparatului sau aia este garantia de fapt?...am mai cumparat telefoane si de la cosmote si mi se dadea o foaie de garantie in format A4 cu datele telefonului , imei, sasmd ...mi sa spus ca , carticica din cutie e fix nula fara un certificat de garantie eliberat de catre vanzator si factura