Achiziţie telefoane

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 14
Înregistrat: ‎01-11-2012
0

Schimbare telefon in garantie

Acum 3-4 saptamani mi s-a stricat telefonul(huawei ascend g300) si l-am dus la garantie. Astazi am mers la un centru vodafone sa intreb daca l-au reparat, deoarece se implinisera cele 2 saptamani. Domnisoara de acolo mi-a zis ca nu a putut fi reparat si ca o sa il schimbe cu unul nou. Mi-au spus ca nu mai au pe stoc acel huawei si ca o sa imi dea altul.

Din ce telefoane as putea alege, tinand cont ca cel stricat a fost luat la abonament?

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Re: Schimbare telefon in garantie

Salut Cosmin, 

Pentru inceput, cei din magazin vor cauta un exemplar disponibil, identic cu cel avut de tine. In faza urmatoare, se va cauta un aparat cu functii asemanatoare. Cel mai probabil iti vor oferi mai multe aparate, la alegere. Momentan, ar fi prematur sa trecem direct la faza a doua, fiind vorba de procedurile magazinului, intrucat ei iti vor oferi aparatul. 

Multumesc,

Claudiu

Începător
Postări: 14
Înregistrat: ‎01-11-2012
0

Mi s-a spus clar ca nu mai au ascend g300 pe stoc si ca pot veni oricand cu accesoriile si sa aleg alt telefon. Era cam aglomerat si nu am vrut sa incurc pe nimeni, asa ca am plecat fara sa mai intreb ce as putea alege.

Membru de onoare
0

Salut,

Recomandarea mea este sa mergi cu incredere la magazin pentru a-ti alege unul din telefoanele oferite. Te asigur ca nu va avea functii mai sub cele ale aparatului pe care l-ai avut. Nu trebuie sa te grabesti, le poti vedea, testa chiar si atunci, pe loc. 

Multumesc

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎18-04-2014
0

salut.am si eu o problema cu un vodafone smart mini(875),acum 4 saptamani s-a stricat,se restarta intr-una cand instalam unele aplicatii.l-am dus in service,si dupa 5 zile a revenit in sediul vodafone cu mentiunea reparat.a fost resoftat,iar in schimb mi sa schimbat bateria care nu avea nici un fel de defect.cand am testat cu operatorul din sediu,telefonul meu avea acelas defect plus inca multe altele.L-am bagat din nou in service,si nu o data ci de 4 ori,acumeste in service din nou cu aceeasi problema,nici nu am apucat sa plec din sediu vodafone cu el ca il tot bag in service cu exact aceeasi problema.sunt abonat de 13  ani la vodafone ,o data am si eu o problema si toata lumea ma plimba.La vodafone ca trebuie sa ma duc la regenersis si invers.Telefonul este achizitionat la un abonament,si in cazul in care nu mai merge reparat  ,iar service-ul nu vrea sa-mi dea acordul ptr un teolefon nou.A spus ca stau cu el in servive de 1000 de ori daca este nevoie.DAca si acuma face la fel si nu se rezolva nimik,o sa ma vad nevoit sa renunt la serviciile vodafone.am luat un telefon sa il folosesc,nu sa-l tin toata perioada contractuala in service.Telefonul era uzat doar de folosinta pe ecran,acum este zgariat in ultimul hal,si nu mai merge nici macar wi-fi pe el,sau touch dar vine in vodafone cu mentiunea reparat.va multumesc.Vodafone.

Membru de onoare
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna reiulian si bine ai venit in comunitate!

Te rog sa imi comunici IMEI-ul aparatului si numarul tau de telefon in cadrul unui mesaj privat pentru a putea verifica aceasta situatie.

Pentru a imi lasa mesaj privat, da click pe numele meu de utilizator si ti se va deschide o fereastra precum cea din imagine unde vei avea posibilitatea aceasta.

PM Irina.jpg

Multumesc!

Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎27-02-2013
0

Am si eu o intrebare . Telefonul meu s-a defectat, service-ul a dat dispozitie de inlocuire. In lege se zice clar ca in acest caz este la alegerea consumatorului daca doreste inlocuire cu acelasi produs, cu un alt produs asemanator sau se pot returna bani. Este adevarat ? Respectati legea sau este nevoie sa ma adresez Anpc ?

Membru de onoare
0

Salut,

Recomandarea mea este sa citesti actul de garantie, iar ca orice act, acesta are cadru legal. Daca s-a dat dispozitie de inlocuire, acesta va fi inlocuit. 

Multumesc,

Claudiu 

Vizitator
0

Iar eu va arat ce scrie la lege : 

Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora

Art. 11
(1) In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului, ca masura reparatorie, inlocuirea sau repararea produsului in functie de optiunea sa, in fiecare caz fara plata, cu exceptia situatiei in care aceasta solicitare este imposibila sau disproportionata.

Vizitator
0

Iar eu ca si consumator consider ca am dreptul sa cer inlocuirea cu un alt produs, nu neaparat acelasi telefon. Am lucrat si eu in domeniu si stiu cum evita firmele cadrul legal.