Achiziţie telefoane

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎11-02-2012
0
Soluţie acceptată

abonament

Tocmai mi-am pierdut telefonul si implicit cartela abonament.Dupa ce mi-am blocat numarul am inteles ca daca as vrea sa achizitionez alt telefon si abonament as putea sa imi pastrez acelasi numar ca cel pierdut.Abonamentul pierdut este pe numele mamei si am de gand sa imi cumpar alt telefon la abonament tot pe numele mamei(aceasta este deja abonata vodafone).Intrebarea mea este daca prezenta mamei e necesara la achizitionare,sau ce acte ale mamei sunt necesare?

Membru VIP
Postări: 6.624
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: abonament

[ Editat ]

alex18cfc18 a scris:

Tocmai mi-am pierdut telefonul si implicit cartela abonament.Dupa ce mi-am blocat numarul am inteles ca daca as vrea sa achizitionez alt telefon si abonament as putea sa imi pastrez acelasi numar ca cel pierdut.Abonamentul pierdut este pe numele mamei si am de gand sa imi cumpar alt telefon la abonament tot pe numele mamei(aceasta este deja abonata vodafone).Intrebarea mea este daca prezenta mamei e necesara la achizitionare,sau ce acte ale mamei sunt necesare?

Salut!

Prin achizitie de alt telefon si abonament ti se va aloca un alt numar de telefon.Pastrarea numarului actual se face prin reinnoire de abonament.Reinnoirea abonamentului cu achizitie de telefon se face cel mai devreme cu 90 de zile pana la expirarea contractului.Daca te incadrezi , abonamentul este eligibil pentru prelungire(te-ai facut cu un nou telefon),altfel nu.

Mai intai,mama ta ,trebuie sa mearga intr-o locatie Vodafone, de unde va obtine un SIM nou cu acelasi numar de telefon.Costul este de 2 euro fara TVA. si se va regasi pe urmatoarea factura.Trebuie sa aiba actul de identitate la ea.

In conditiile in care nu esti eligibil pentru prelungire ai cel putin doua posibilitati:

1.  Poti obtine un alt telefon prin achizitie la liber.

2.  Poti achizitiona un alt abonament(asta e asa informativ,caci nu se justifica achizitia unui nou abonament doar pentru telefon) prin doua modalitati:

*online din eshop,unde se poate face comanda,iar la primire trebuie sa ai actul ei de identitate.  :smileywink:

*dintr-o locatie Vodafone ,unde mama ta este obligatoriu sa fie prezenta pentru a semna contractul.Fiindca este abonat Vodafone actul de identitate este de ajuns.

Ionut

Ionut

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Media Ionut :smileyhappy:

Vizitator
0

Sa presupunem ca nu ma incadrez pentru reinoire abonament.

Daca voi achizitiona alt abonament ,ce se v-a intampla cu abonamentul pe care l-am pierdut?

Membru VIP

alex18cfc18 a scris:

Sa presupunem ca nu ma incadrez pentru reinoire abonament.

Daca voi achizitiona alt abonament ,ce se v-a intampla cu abonamentul pe care l-am pierdut?

Salut!

Nu ai pierdut abonamentul.Ai pierdut doar SIM-ul care iti permite potrivit contractului facut ,inregistrarea in retea pentru comunicare.Trebuie sa iei alt SIM.

Abonamentul este activ si va ramane activ ca obligatie contractuala pana la finalizarea lui.Cu alte cuvinte,ti se vor emite in continuare facturi de plata pentru abonamentul curent.

Ionut

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Salut,

Exact cum spune si Ionut, abonamentul nu a fost pierdut, ci doar SIM-ul. Titularul abonamentului trebuie sa se prezinte la un centru Vodafone pentru a primi un nou SIM cu acelasi numar de telefon si aceeasi varianta de abonament, nimic schimbat. 

Se poate face in acelasi timp si o achizitie de telefon daca abonamentul nu se afla in perioada contractuala. 

Daca ai nevoie de mai multe informatii te rog sa ma anunti. 

Ii multumesc lui Ionut pentru interventie si pentru raspunsurile sale clare si cat se poate de corecte!

Claudiu

Sfătuitor
Postări: 43
Înregistrat: ‎06-10-2012

Cumpara un telefon  second hand pana faci prelungirea.

Vizitator
0

[ Editat ]

Ok deci cu abonamentul meu nu am ce sa fac decat sa iau alta cartela si sa continui.

Dar m-am gandit si la altceva.Abonamentul mamei mele a fost facut acum vreo 6 ani.Contractul a fost pe 2 ani si dupa ce s-a incheiat mama nu a facut alt contract deci presupun ca abonamentul acela s-a prelungit automat in fiecare an sau luna.As putea sa prelungesc abonamentul acela pe inca 2 ani cu contract sa sa iau si alt telefon ?

Membru VIP

[ Editat ]

Salut!

Daca a fost facut acum 6 ani(contract pe 2 ani),inseamna ca perioada de obligativitate contractuala s-a incheiat acum 4 ani.El a ramas activ cu posibilitatea de reinnoire oricand.In cazul asta, abonamentul mamei tale este eligibil pentru prelungire cu achizitie de telefon. 

Cel mai indicat este sa verifice un moderator situatia pe numarul in cauza,pentru informatii exacte.

Ionut

Membru cu acte în regulă
Postări: 402
Înregistrat: ‎02-08-2012

Salut alex18cfc18,

Lasa-mi, te rog, intr-un mesaj privat numarul de telefon al mamei tale pentru a verifica situatia abonamentului sau.

Craciun fericit!

Multumesc,

Cristina

Membru VIP
0

alex18cfc18 a scris:

Ok deci cu abonamentul meu nu am ce sa fac decat sa iau alta cartela si sa continui.

Dar m-am gandit si la altceva.Abonamentul mamei mele a fost facut acum vreo 6 ani.Contractul a fost pe 2 ani si dupa ce s-a incheiat mama nu a facut alt contract deci presupun ca abonamentul acela s-a prelungit automat in fiecare an sau luna.As putea sa prelungesc abonamentul acela pe inca 2 ani cu contract sa sa iau si alt telefon ?

Vezi ca, astazi s-a lansat promotia cu reduceri la telefoanele HTC.Poate iti surade unul pentru achizitie.  :smileyhappy:

Ionut