Achiziţie telefoane

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎09-11-2012
0

problema...

salut... ma tot uit pe pagina de la vodafone sa imi iau un telefon nou acum de sarbatori:::::Emoticon fericit... dar cu cat ma uit mai mult cu atat sunt mai nedumerit... este mai avantajos sa iti faci abonament nou decat sa iti prelungesti contractul pe care il ai cu ei... culmea este ca am 4 numere la ei ... pana acum cateva luni 5... si sunt printre primi clienti de la inceput... problema care o am eu... este ca vreau un samsung g s2... cu toate ca am cam 67 euro in puncte si cu prelungire de contract tot dau o gramada de bani pe el... acum in decembrie o sa ma duc la sediul lor si daca nu il pot ridica cu punctele pe care le am si prelungirea de contract pe 2 ani... imi iau adio de la vodafone... sa nu mai spun ca platesc facturi intre 170-400 ron... deci cred ca merit si eu macar un samsung galaxy s2... oricum ramane de vazut...

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Re: problema...

Salut,

Te asigur ca un client nou care achizitioneaza un anumit telefon cu aceeasi varianta de abonament ca un client care poate prelungi, nu plateste mai putin decat un contract existent. 

Daca doresti, imi poti trimite un mesaj privat cu numarul de telefon pe care doresti sa il prelungesti si te voi ajuta eu cu aceasta situatie. 

Claudiu

Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012

Claudiu a spus "Te asigur ca un client nou care achizitioneaza un anumit telefon cu aceeasi varianta de abonament ca un client care poate prelungi, nu plateste mai putin decat un contract existent. "

Ma intreb, atunci: plateste mai mult? Sau nu exista diferenta intre un client nou si unul vechi? Sa stiu daca ar trebui sa regret ca am renuntat la abonament (in presupunerea ca voi mai dori vreodata abonament) .

Multumesc
.

Începător
0

nu stiu... oricum fata de acum 1-2 ani preturile la telefoane mi se par f.f.f. foarte mari .... asta in comparatie cu alti operatori... sa nu mai zic de emag si cel.ro.... si daca cauti si mai mult pe net tot gasesti si mai ieftin... oricum mie mi se pare ilogic in a nu face oferte clientilor vechi si fideli... tocmai in ideea ca omul plateste si mi se pare corect sa ii faci reduceri la telefoane sau diferite accesorii... pe langa asta am vazut pe vodafone italia si uk... preturi la telefone mult mai mici ca la noi... dar sa speram ca totusi o sa fie bine....

Sfătuitor
Postări: 43
Înregistrat: ‎06-10-2012
0

Sunt nemultumit sa vad ca la noi care avem salarii mici telefoanele sunt asa scumpe iar in Germania, Spania unde se castiga mult mai bine telefoanele sunt mai ieftine.

Membru de onoare
0

Salut "sirtius", In postarea mea anterioara am facut referire la abonamentele de baza, fara sa iau in calcul niciun alt beneficiu (puncte de loialitate, bonusuri de minute, pachete promotionale, etc). Adica: un client existent cu Mega 8 va putea achizitiona telefonul X la cel putin acelasi pret ca un client care alege Mega 8 pentru acelasi telefon, ca un contract nou. Exista cazuri in care - din anumite motive - se creeaza confuzii la pretul telefonului afisat pe site pentru client nou, fara sa se ia in calcul faptul ca pot fi abonamente diferite. Poate m-am exprimat gresit, insa am dorit sa intaresc ideea ca in aceste cazuri, niciodata un abonat existent nu va plati mai mult pentru un telefon, fata de un abonat nou. Preturile sunt cel putin egale. Claudiu
Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012

Salut Claudiu. Era doar o atentionare asupra exprimarii, stiam ce vrei sa spui. Si inca o atentionare "un client existent cu Mega 8 va putea achizitiona telefonul X la cel MULT acelasi pret ca un client care alege Mega 8 pentru acelasi telefon, ca un contract nou" nu cel putin Emoticon stânjenit Am observat ca spre finalul postarii anterioare ai corectat ideea Emoticon care face cu ochiul

In rest, nu sunt de acord cu analogiile privind costul telefoanelor in alte tari. In alte tari telefoanele sunt gratis sau aproape gratis, insa preturile abonamentelor sunt foarte mari. Pana la urma ar trebui sa alegem ce vrem: telefoane ieftine sau abonamente ieftine. Cred ca este de preferat abonamente mai ieftine. Este adevarat, pe de alta parte, ca decat sa cumpar de la vodafone si ulterior sa-l decodez contracost, mai bine il cumpar la liber.

Membru de onoare

Salut,

As dori sa completez parerea ta legata de comparatiile cu preturile telefoanele din alte tari: diferentele de preturi se fac mai ales in functie de economia dintr-un stat. Consider ca acest fapt nu trebuie explicat prea amplu si este foarte usor de inteles. 

Asa cum exista multe alte servicii sau produse (de orice natura ar fi ele) cu preturi mai mari decat in alte state europene si influentate de statutul economic, este normal ca aceasta diferenta sa existe si in cadrul aparatelor mobile. 

Nu cred ca trebuie sa mentionez ca fiecare companie multi-nationala se intalneste cu aceste situatii. 

In concluzie, o comparatie de acest gen poati fi considerata in mare masura nejustificata. 

O seara frumoasa,

Claudiu

Începător
0

eu nu am spus ca sa justific ceva anume... dar daca te uiti la aproape toate telefoanele din magazinul online si aici ma refer la pretul la liber... si pe urma cauti in alta parte acelasi telefon... o sa vezi o diferenta de 200-400 ron mai scump telefonul la voi decat la 95% din cei care vand telefoane mobile( mai putin iphone5)...