Acoperire

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012

Digi Mobil are acord de roaming național în Vodafone

De o zi-două, deocamdată în perioadă de test și fără nici un anunț oficial, abonații Digi Mobil de voce pot efectua convorbiri folosind rețeaua Vodafone. Deocamdată doar abonații, încă nu clienții prepaid de voce, încă nu abonamentele de date.

Nu știu încă dacă cei ce au abonamente de voce cu trafic de date inclus pot consuma acest trafic prin rețeaua Vodafone sau doar pot efectua și primi apeluri.  

Digi Mobil este deci începătorul unei noutăți absolute pentru România. 

Când ești conectat în Vodafone cu un SIM Digi de voce, pe ecranul telefonului, în loc de „Digi.Mobil”, scrie „Digi.MobilR”.

Fiindcă Vodafone mi-a oferit SMS-uri nelimitate în orice rețea și 200 minute naționale la prețul de 5 euro fără TVA, mi-a convenit să nu trec numărul la prepaid pentru a fi mai ușor să-l portez în RDS. Prea puțin trafic de internet însă mi s-a oferit, doar 300 MB, cu o granularitate de taxare la 10 KB (a copiat și Vodafone doar părțile rele de la Cosmote, că ei au fost primii care au folosit unitatea minimă de taxare 10 KB în loc de 1 KB).

Deja Vodafone trebuie să iasă cu oferte mai avantajoase decât RDS. Exemplu: nelimitat în rețea la RDS costă 2 euro TVA inclus, iar la Vodafone 9 euro TVA inclus. 3 GB trafic costă la RDS 2 euro TVA inclus, împreună cu nelimitat în rețea, iar la vodafone costă 9 + 3 = 12 euro. 

Pentru că acoperirea Vodafone este triplă față de cea a lui Digi Mobil, prețurile nu ar trebui să fie decât maximum de 3 ori mai mari!!!

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Re: Digi Mobil are acord de roaming național în Vodafone

[ Editat ]

Cu putin timp in urma am vrut sa deschid eu un topic pe acest subiect.Insa,cum RDS=0,in viziunea mea,am respins ideea.

Partea neplacuta este ca prin reteaua celor de la Vodafone se pot efectua doar apeluri de voce.Vodafone nu agreaza traficul de date. Deci,pentru mine,fix egal cu zero acordul facut.

Exista speculatii,cum ca acest pas ar insemna o prima miscare pentru o potentiala achizitie a RDS/RCS de catre Vodafone.In cazul acesta,daca intr-adevar speculatia asta se dovedeste in fapte,altfel privim lucrurile.alfel stau lucrurile.

Vodafone
Membru cu acte în regulă
0

[ Editat ]

Acum 2-3 luni RDS voia să construiască propriile stații în multe zone rurale. Nu se gândea nimeni la roaming național. Dacă nu s-a gândit nimeni la roaming național de date momentan, nu se știe „de unde sare iepurele”... 

Dacă Vodafone ar achiziționa RDS-ul (poate doar segmentul mobil; ce să facă Vodafone cu rețeaua fixă RDS?), cine îi va ma oferi Internet prin fibră optică lui Vodafone? Emoticon surprins Rămânem doar cu traficul din link în link! Emoticon trist

Pentru mine nu e egal cu zero acordul de roaming; nu voi mai ține SIM-ul de RDS în Huawei B160, ca să-l car cu sacoșa de acasă până la serviciu!

Membru VIP
0

Poate achizitiona tot RDS-ul,nu doar segmentul mobil(este o speculatie). O miscare in genul celei din Spania,cand a achizitionat compania de cablu TV,ONO.

Oricum ar fi,daca RDS nu ofera acoperire si calitate acoperire nationala,cel putin in genul Vodafone,nu prezinta interes.

Ma repet,pacat ca acordul acesta nu agreeaza și trafic de date.

Oricum,cum nu face rau,e loc si pentru el.  Emoticon fericit

Așteptam comunicat oficial din partea Vodafone.

Vodafone
Membru cu acte în regulă

Nu cred că Vodafone va emite vreun comunicat oficial; RDS sigur o va face, dar cu obișnuita lor lipsă de amănunte.

Membru veteran
Postări: 659
Înregistrat: ‎17-04-2012

Acordul este pe o perioada de 2 ani, iar RCS&RDS va avea vineri 11.04.2014 o conferinta de presa in care va da mai multe detalii.

Sursa.

____________________________________________________________________________________________________
HTC One 32 GB Black
Voucher pentru reducere 1% la orice achiziție de pe PC Garage - OIBYKUOG
Voucher pentru reducere 3% la orice achiziție de pe WatchShop - 858MYXYUVodafone
Colaborator debutant
Postări: 67
Înregistrat: ‎07-06-2013
0

[ Editat ]

Foarte bine ca se intampla si chestii pozitive. Si eu o sa portez credca in DIGI MOBIL ca mai am 1 luna de contract pentru ca e mult mai avantajos dupa ce expira minutele sa dai 1 cen/min decat 18 centi/min cat imi ia vodafone dupa ce se termina minutele incluse. Si net ai inclus 3GB si dupa scade viteza nu te taxeaza ca vodafone sau orange care nu se mai satura de profit si iar profit si nu se gandesc deloc la utilizator. Apreciez pe cei de la Digi Mobil pentru tarifele super avantajoase si mici pentru buzunarul oricarui roman. Macar asa o sa mai stimuleze concurenta ca se pare ca cei 3 masivi Orange, Vodafone si Cosmote s-au culcat pe o ureche si se fac ca ploua uitand ca de la 1 aprilie tarifele de interconectare au scazut cu 60%

Membru VIP

@ionyde a scris:

Foarte bine ca se intampla si chestii pozitive. Si eu o sa portez credca in DIGI MOBIL ca mai am 1 luna de contract pentru ca e mult mai avantajos dupa ce expira minutele sa dai 1 cen/min decat 18 centi/min cat imi ia vodafone dupa ce se termina minutele incluse. Si net ai inclus 3GB si dupa scade viteza nu te taxeaza ca vodafone sau orange care nu se mai satura de profit si iar profit si nu se gandesc deloc la utilizator. Apreciez pe cei de la Digi Mobil pentru tarifele super avantajoase si mici pentru buzunarul oricarui roman. Macar asa o sa mai stimuleze concurenta ca se pare ca cei 3 masivi Orange, Vodafone si Cosmote s-au culcat pe o ureche si se fac ca ploua uitand ca de la 1 aprilie tarifele de interconectare au scazut cu 60%

Avand in vedere aria de acoperire foarte limitata,nu putem vorbi ,practic,de buzunarul oricarui roman.Intr-adevar,au preturi bune,dar fara tehnologii bine puse la punct sunt ca si Cosmote:multe si cam degeaba.

Nu ma incanta deloc 1 cent/min,la voce,daca 3G-ul este agreat la experienta cainilor.

Vodafone
Sfătuitor
Postări: 42
Înregistrat: ‎04-01-2013

Va fi si roaming national de date cu Vodafone din luna Iulie.

Detalii aici: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Gadget/Stiri/RCS+RDS+roaming+national+Vodafone+DigiMobil+Semnal+ex...

Membru VIP

[ Editat ]

Cu agreare de date mai merge. Emoticon fericit

Verific in iulie pe contul de DIGI ,ce si cum.

Vodafone