Alţi producători

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Huawei Ascend P7

Pe 7 mai 2014 s-a lansat telefonul Huawei Ascend P7.

Cu siguranța,noul varf de gama al celor de la Huawei va intra in oferta Vodafone de telefoane.

General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
4G Network LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600
SIM Micro-SIM
Announced 2014, May
Status Coming soon. Exp. release 2014, July
Body Dimensions 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in)
Weight 124 g (4.37 oz)
Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches (~441 ppi pixel density)
Multitouch Yes
Protection Corning Gorilla Glass 3
  - Emotion UI 2.3
Sound Alert types Vibration, MP3 ringtones
Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
  - Dolby Digital Plus sound enhancement
Memory Card slot microSD, up to 64 GB
Internal 16 GB, 2 GB RAM
Data GPRS Up to 60 kbps
EDGE Up to 236.8 kbps
Speed HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Yes, v4.0 with A2DP, LE
NFC Yes
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go
Camera Primary 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash
Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, panorama, HDR
Video Yes, 1080p@30fps
Secondary Yes, 8 MP
Features OS Android OS, v4.4.2 (KitKat)
Chipset HiSilicon Kirin 910T
CPU Quad-core 1.8 GHz Cotex-A9
GPU Mali-450MP4
Sensors Accelerometer, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML5
Radio FM radio
GPS Yes, with A-GPS support and GLONASS
Java Yes, via Java MIDP emulator
Colors Black, white, pink
  - SNS integration
- Active noise cancellation with dedicated mic
- XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player
- MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk
- Organizer
- Document viewer
- Photo viewer/editor
- Voice memo/dial/commands
- Predictive text input
Battery   Li-Po 2500 mAh battery

Aici sunt cateva impresii despre amintitul model.

"În cadrul unui eveniment care a avut loc astăzi la Paris, compania Huawei a prezentat cel mai nou membru al gamei sale superioare de smartphone-uri: Ascend P7. Noul telefon Android de la Huawei este un urmaş direct al elegantului model Ascend P6, care s-a vândut în 4 milioane de exemplare şi a contribuit la propulsarea companiei Huawei pe locul trei în topul producătorilor de smartphone-uri, însă îmbunătăţeşte specificaţiile acestuia şi repară deficienţele constatate acum un an.

Noul Huawei Ascend P7 preia multe din trăsăturile de design ale modelului Ascend P6, cum ar fi rama laterală din aluminiu care acoperă trei dintre laturile carcasei, partea inferioară rotunjită şi părţile frontale şi posterioare perfect plate. Se remarcă însă şi o serie de diferenţe, cum ar fi poziţionarea mai bună a butonului Power/Lock pe laterala dreaptă şi mutarea jack-ului audio în partea superioară, ocazie cu care a fost eliminat şi infamul capac cu ac pentru extragerea tăviţei SIM care era atât de uşor de pierdut.

Cea mai interesantă schimbare de design este însă înlocuirea capacului posterior din aluminiu subţire de la Ascend P6 cu un panou fabricat dintr-un strat Gorilla Glass 3 turnat peste o suprafaţă metalică gravată. Amintind oarecum de Optimus G sau Nexus 4, acesta este un mic detaliu interesant şi discret care devine evident doar în lumină puternică.

Având dimensiuni de 139.8 x 68.8 x 6.5 mm şi o greutate de 124 de grame, Ascend P7 este ceva mai mare şi mai greu decât predecesorul său, însă tot rămâne un terminal foarte uşor şi cu un profil extrem de subţire.

Ecranul a primit o binemeritată actualizare, acesta având o diagonală de 5”, rezoluţie de 1920 x 1080 pixeli şi ramă îngustă. Acesta foloseşte un panou IPS fabricat într-o tehnologie LTPS şi este laminat integral, promiţând astfel atât o eficienţă energetică mai bună cât şi o luminozitate mai mare.

Punctul nevralgic al modelului Ascend P6 a fost platforma HiSilicon K3V2, care era fabricată într-un proces tehnologic ineficient pe 40 de nanometri. Huawei Ascend P7 foloseşte noua soluţie HiSilicon Kirin 910T, care este tot un produs mid-range bazat pe un procesor ARM Cortex-A9, dar care are o frecvenţă mai mare de 1,8 GHz, foloseşte un nucleu grafic ARM Mali-450 MP4 şi este fabricată într-un proces tehnologic pe 28 de nanometri. Este îmbucurător că Huawei a recunoscut problema încălzirii excesive a terminalului anterior şi a prezentat optimizările de design ale noului produs, afirmând că acesta va fi cu circa 7 grade mai rece în full load.

Ineficienţa soluţiei anterioare K3V2 se reflecta asupra autonomiei, însă Ascend P7 oferă o baterie cu o capacitate mărită de 2500 mAh şi promite două zile de utilizare într-un regim normal şi o zi într-un regim intens.

Noua soluţie HiSilicon Kirin 910T include un modem LTE Cat4, iar sistemul cu antenă dublă promite un câştig de 2 db şi o putere mărită cu 50 de procente. O idee inedită este cea a modului de implementare a suportului Dual SIM. După cum se observă, rama laterală oferă două tăviţe, una pentru cartela Micro SIM şi cea de-a doua pentru cea Micro SD, însă cardul de memorie din ultimul poate fi înlocuit atunci când este nevoie de un Nano SIM.

Restul listei de specificaţii cuprinde 2 GB de memorie RAM,  16 GB de memorie internă, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n dual-band, radio FM, Bluetooth 4.0, NFC şi USB 2.0 cu suport OTG.

Indiferent dacă ne place sau nu, cuvântul „selfie” a pătruns chiar şi în dicţionarul Oxford şi este definitoriu pentru generaţia Z. Huawei ştie foarte bine asta şi încearcă să speculeze narcisismul excesiv prin implementarea unei camere foto frontale impresionante. Aceasta foloseşte un senzor cu o rezoluţie de 8 MP şi pixeli de 1,4 micrometri care este însoţit de un obiectiv cu diafragmă F/2.4 şi cinci lentile asferice.

Pe lângă autoportrete de bună calitate, Huawei Ascend P7 a îmbunătăţit software-ul camerei frontale cu un mod de previzualizare mai bun şi o opţiune de captură panoramică numită Groufie, adică Group Selfie.

Camera foto principală păstrează obiectivul F/2.0 de la modelul anterior, însă foloseşte acum un senzor Sony cu rezoluţie de 13 MP şi un procesor de imagine Altek, care promite shutter lag mic, captură nocturnă mai bună şi procesare de imagine de foarte bună calitate. Acest procesor de imagine nu implementează şi captură video 4K, Ascend P7 rămânând fidel tradiţionalei rezoluţii 1080p.

Bazată pe versiunea 4.4.2 a platformei Android, interfaţa actualizată Emotion UI 2.3 aduce un mediu grafic refăcut care preia tendinţa spre aplatizare şi degradeuri discrete care a devenit la modă începând cu iOS 7.

Huawei Ascend P7 va ajunge pe piaţă undeva în cursul lunii iulie la un preţ recomandat de comercializare de 449 de euro."

Vodafone
thc
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎14-08-2014
0

Re: Huawei Ascend P7

Buna ziua,

Am achizitionat si eu acest telefon si sunt destul de incantat de el in special ca am scapat de plasticaria de la Samsung S4 unde materialele acestuia au lasat de dorit.
O singura problema as putea spune despre acest telefon este ca in momentul in care "bati cu degetul" in zina siglei se aude un tacanit ca si cum o piesa nu este bine prinsa dar in acelasi timp am observat ca in momentul in care activez vibrarea la touch din acel loc practic pleaca vibrarea telefonului. Posibil sa fie de la piesa ce vibreaza telefonul. Si la S4 aveam la fel aceeasi problema dar eu banuiam ca este din cauza plasticului.
Imi poate confirma cineva daca aceast zgomot este o problema sau asa trebuie sa faca. Zgomotul se mai poate reproduce si cand las telefonul pe masa, apare la contactul zonei respective cu masa.
Merci!
Începător
Postări: 19
Înregistrat: ‎05-12-2013

Salut thc,

Zgomotul de care vb este normal , si e prezent la mai multe telefoane . unul din motive este autofocusul camerei foto - obiectivul camerei nu este fix, este montat pe un sistem care ii permite miscarea pt a putea focaliza automat , si acel mecanism face un zanganit ( e un sitem de lamele elastice si probabil un foarte mic motoras in spate care misca obiectivul ) . spun asta pt ca am desfacut un telefon exact pt aceasta problema , si am constat acest aspect. ulterior am observat ca majoritatea fac asa , inclusiv Ascend G630 pe care il detin.

thc
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎14-08-2014
0

Merci Marius pentru raspuns.

Intradevar si la P6 face acelasi zgomot dar parca la P7 este mai pronuntat.  Eventual voi face o vizita pe la service pentru o investigatie mai amanuntita sa nu fie si alceva.

Highlighted
Începător
Postări: 25
Înregistrat: ‎12-10-2012
0

Salutare!

Am si eu o problema cu al meu P7 cumparat acum vreo 3 luni...

Nu se mai aprinde! Ba mai mult, cand incerc sa il aprind, se tot reseteaza si tot incearca sa se aprinda... Dar nu reuseste. 

Atata sa fi fost de acest aparat? In plus, s-a stins singur, nu l-am oprit eu... 

Aveti idee cum e cu garantia?

Membru de onoare
Postări: 1.125
Înregistrat: ‎29-10-2012
0

Salutare, uriashu!

Pentru trimiterea telefonului intr-un service autorizat, este necesara predarea acestuia intr-un magazin Vodafone. Trebuie sa ai la tine factura de achizitie si certificatul de garantie, iar colegii mei te vor ajuta cu preluarea si trimiterea acestuia in service.

Multumesc,

Roxana

Începător
0

Salutare!

Telefonul a facut o vizita in service, fapt pentru care cei de acolo au facut un update de soft. Acum pare ca e ok. Nu am vazut vreun anunt oficial al celor de la Huawei cu privire la bug-urile soft-ului pentru P7, dar mai e timp. 

In plus, am o mare problema cu Vodafone care a decis sa imi tina telefonul aproape o saptamana! Dar asta intr-un alt post...

Membru de onoare
0

Salut, uriashu!

Termenul legal de reparatie a terminalelor in service este de maxim 15 zile calendaristice, iar in acest termen sunt incluse si zilele de transport.

Multumesc,
Roxana

Începător
0

[ Editat ]
Am lăsat telefonul în magazin pe data de 29.10 si in aceeasi zi a ajuns service. Pe 31.10 a plecat din service. Transportul de la o locație din București, la alta locație din acelasi București poate dura 10 zile? Colegul din magazin zicea ca ieri îl primise in magazin. Aceleași servicii care lasa de dorit...
Membru de onoare
0

Salut, uriashu!

Pentru verificari amanuntite si informatii punctuale in ceea ce priveste situatia descrisa, am rugamintea sa accesezi site-ul Vodafone si sa selectezi optiunea de a intra in legatura cu un operator prin serviciul Chat online:

Chat.JPG

Un operator te va prelua in cel mai scurt timp posibil.

Multumesc,
Roxana