Alţi producători

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 250
Înregistrat: ‎24-01-2012

O mica recenzie pt. Alcatel OT POP C7

[ Editat ]

Alcatel OT POP C7

In primul rand cred ca se observa ca Alcatel devine din nou un producator foarte apreciat pe plan global si deja este un concurent destul de mare pentru ceilalti producatori de top si reuseste sa aduca o calitate si performanta asemanatoare sau egala chiar in unele cazuri superioara modelelor de top cum ar fi Sansung sau LG.
Se vede ca Chinezii incearca sa satisfaca toate gusturile pentu ca ofera produse hi-end la preturi foarte bune.
Continutul pachetului este simpla vine intr-o cutie alba contine telefonul,incarcatorul,cablu de date,casti si manual de urilizare.Spre deosebire de modelul ce se gaseste pe piata la liber acest model care este comercializat exclusiv de vodafone este o versiune tunata deci are camera cu autofocus si 1gb ram(modelul comercializat la liber are numai 512 mb ram si camera fara autofocus!).
Calitatea constructiei este una foarte buna placuta la atingere cu forme usor curbate si oricat de tare lai apasa nu scartie nicaieri si ofera o senzatie de produs de calitate.Marimea carcasei este 141 x 71,8 x 9,9 mm si cantareste 162 grame.Ercanul are o dimesnsiune de 5” 480 x 854 pixel si 196 ppi densitate si este un panel simplu TFT.De preferal ar fi fost un display IPS insa atunci si pretul lui ar fi crescut considerabil.
Spatele este unul mat pe care nu se vad amprentele are un logo Alcatel si camera foto si blitzul .
Cardul microsd si cartela microsim se pot fi schimbate fara a fi nevoie sa scoatem bateria findca aceste 2 sunt pozitionate in partea de sus a telefonului si ai acces la ele tot timpul.
Procesoru leste unul ARM Cortex-A7 quadcore tactat la 1,3ghz placa grafica este Mali-400MP2  si are 1gb ram.
In Antutu benchmark a realizat 17300 puncte si se claseaza intre Galaxy S3 si Google Nexus 4.
Acest model ruleaza Android 4.2.2  jb care ruleaza fluent insa dupa parerea mea consuma mai multa energie si ar fi cazul sa primeasca un update la Android 4.4 kitkat care are un consum mai redus.
Eu l-am testat cu multe aplciatii si jocuri insa nu am intampinat probleme gen sa nu ruleze o aplicatie anume sau sa se blocheze.ruleaza constant fluent fara probleme si daca luam in calcul si pretul sau este un best buy.
Surpriza placuta este ca majoritatea aplicatiilor populare din play sunt deja preinstalate dar partea proasta este ca daca nu ai nevoie de o aplicatie anume nici nu o poti dezinstala numai daca faci root la telefon.
Camera foto de 5mpx face poze decente  chiar foarte bune cand esti afara si e soare autofocusul functioneaza bine si are si optine de hdr,inauntru in lumina slaba pozele lasa de dorit.Cat despre partea video da filmeaza in 720p clipurile ies frumoase si poti folosi si ledul pentru lumina in plus insa partea proasta este ca autofocusul lucreaza constant si in timpul filmarii se vede din cand in cand cand sare imagine un pic cand a facut autofocus...din pacte nu se poate regla din setari si ca sa scap de problema asta folosesc o alta aplicatie pentru foto video gen Camera Zoom fx si nu cea standard incaorporata in android.
Pentru browsing si office ecranul de 5” face treaba cu brio se pot citi cu usurinta pagini web,stiri si documente office fara probleme chia rsi la editat documente e ok.
Telefonul vine cu un acumulator de 1900mah care nu pare sa fie prea mare insa la o utilizare combinata convorbiri telefonice,mesaje,internet si e-mail(fara jocuri si muzica) are o autonomie maxima de 1 zi si jumatate.

In final daca luam in calcul plusurile si minusurile acestui telefon ,pretul la care este comercializat atat la liber cat si la abonament este o optiune foarte buna pentru cei care nu au un buget prea mare pt. Telefon dar vor si performanta.Acest telefon le inglobeaza cu succes pe ambele .
O supriza palcuta oferita de Vodafone a fost ca a oferit aproape de la inceput accesoriile necesare pentru acest telefon deci in oricare shop vodafone o sa gasiti husa flip dedicata pt. acest model la 45 lei,folie protectie la 26 de lei ,toc piele la 29 de lei si husa silicon  in diverse culori la 35 de lei. Emoticon fericit

Sper ca va placut acest scurt review dupa ~1 saptamana de utilizare si va astept si eu cu parerile pro si contra,minusuri,defecte sau orice alte observatie pe care o aveti pt. acest model de telefon.

O zi placuta va doresc tuturor!

TKM
Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: O mica recenzie pt. Alcatel OT POP C7

Se vede ca Vodafone doreste sa ofere telefoane cat mai bune clientilor.

Imi aduc aminte ca Samsung Galaxy Trend Plus de la Vodafone este versiunea mai buna ,fata de ce se comercializeaza la ceilalti operatori.Alcatelul acesta,continua obiceiul.

Mi-e teama ca C7 POP va primi update,precum s-a intamplat cu Smart 3.Bine ar fi sa ma insel,insa vom vedea.

Vodafone
Membru cu acte în regulă

Sincer la ce configuratie hardware are ar fi pacat sa nu primeasca update la kitkat....eu totusi sper!

TKM
Membru VIP

[ Editat ]

Am recomandat unui cunoscut modelul acesta de telefon,avand in vedere experienta placuta in fugara mea utilizare cu el,dar mai ales a altor utilizatori.

A avut o reactie de refuz categoric,banuiesc,motivata de experiente mai neplacute din trecut cu acest brand.

Are nevoie de recenzia ta,care nu face decat sa-l ajute in luarea unei decizii pro-achizitie,cu sentimenul placut ca s-a facut o alegere buna

Vodafone
Membru veteran
Postări: 659
Înregistrat: ‎17-04-2012

Mai mult ca sigur nu o sa primeasca update la kitkat, deoarece nu este in interesul financiar al producatorilor.

Cel mai bun exemplu este Samsung Galaxy S3 care are un potential mult mai mare si nu va primi update la kitkat, deoarece ar scadea vanzarile lui S4 si S5.

____________________________________________________________________________________________________
HTC One 32 GB Black
Voucher pentru reducere 1% la orice achiziție de pe PC Garage - OIBYKUOG
Voucher pentru reducere 3% la orice achiziție de pe WatchShop - 858MYXYUVodafone
Membru cu acte în regulă

A aparut Android 4.4.3 KitKat care aduce o multime de inbunatatiri si bug fixuri,de exepmlu sa rezolvat problema cu camera foto si autofocusul,sa rezolvat si problema descarcarii prea rapide a bateriei etc. etc. Ar fi cazul sa primim si noi un update pentru telefoanele noastre ca ar rezolva multe probleme de soft ! Sa spream ca se va face ceva in sensul acesta sau macar Vodafone va cere de la producator un update.

TKM
Membru de bază
Postări: 195
Înregistrat: ‎31-03-2012

[ Editat ]
@mtolokan
O micã corectură....ecranul nu este TFT ci TN, care este mult mai sensibil la unghiurile de vizionare..Am o tableta Ax4nano tot cu ecran tip TN si vorbesc în cunostinta de cauza.In fine ,e posibil ca ,dată fiind rezoluția,la acest telefon ecranul TN sa nu creeze orobleme..Oricum,fiind în cunostința de cauza ,îl voi achizitiona , pentru cei 5 inch ai display-ului..am deja un smart 3(tot Alcatel) de care sunt extrem de mulțumit,asa ca am incredere în brandul acesta..Imi cer scuze ptr. intervenție, ..
VODAFONE SEMPER FIDELIS !
Membru cu acte în regulă

Multumesc pentur corectura.Sper sa te bucuri de el eu sunt foarte multumit de al meu. Emoticon fericit

TKM
Membru de bază
Postări: 195
Înregistrat: ‎31-03-2012

Cu plăcere ! Dacă am avut mănă buna amândoi la achizitionarea de Vodafone 975 Smart 3, de ca n-am continua cu reteta asta..? Astept un "deadline" la un abonament si o oferta de voucher..Pâna atunci,se mai adună si punctele..îl vânez de la lansare..Când s-o putea,poate conversăm pe P.M....
RESPECT,bro" !
VODAFONE SEMPER FIDELIS !
Membru VIP
0

@mtolokan a scris:

A aparut Android 4.4.3 KitKat care aduce o multime de inbunatatiri si bug fixuri,de exepmlu sa rezolvat problema cu camera foto si autofocusul,sa rezolvat si problema descarcarii prea rapide a bateriei etc. etc. Ar fi cazul sa primim si noi un update pentru telefoanele noastre ca ar rezolva multe probleme de soft ! Sa spream ca se va face ceva in sensul acesta sau macar Vodafone va cere de la producator un update.

Din ce citesc la alti utilizatori,cu 4.4.3 se duce bateria si mai repede.  Emoticon fericit

Vodafone