Alţi producători

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 23
Înregistrat: ‎16-01-2012
Soluţie acceptată

Probleme cu telefonul - intreaba aici!

Ai o problema cu telefonul mobil si nu ai eusit sa gasesti rezolvarea in manualul telefonului sau pe site-ul producatorului?

Da-ne toate detaliile, si ai sansa sa primesti solutia de la alti utilizatori care s-au lovit de aceeasi situatie.

Nu uita insa sa verifici site-ul producatorului, este posibil ca problema ta sa fie deja documentata si sa ai toate detaliile pentru a o rezolva:

Apple (iPhone, iPad)

Samsung

Nokia

HTC

LG

Highlighted
Începător

Re: Probleme cu telefonul - intreaba aici!

[ Editat ]

Aseara am avut o problema cu serviciul de MMS pe un Samsung Nexus S cu Android 4.0 ICS.

Rezolvarea este urmatoarea:

Pe langa setarile obisnuite, la APN-ul pentru acces internet (Live sau Mobile Internet), valoarea pentru campul APN type se modifica din "default" in "internet".
La APN-ul pentru MMS nu completam nimic in rubrica APN type.

In lista de APN-uri punem bifa pe APN-ul de MMS, nu pe cel de acces internet. Dupa aceste modificari, ambele servicii sunt functionale: atat MMS-ul cat si accesul la internet.

Pentru alti utilizatori insa aceasta solutie nu a functionat, puteau insa primi MMS-uri daca se deconectau de la reteaua de date mobila, in timp ce erau conectati pe WiFi. Mai multe detalii aici.

Începător
Postări: 16

De ce pe un Android 2.3.3 trece pe apn-ul implicit si nu ramane selectat apn-ul pe care il creez?

"Until they become conscious they will never rebel, and until after they have rebelled they cannot become conscious." - George Orwell
Sfătuitor
Postări: 29

Salut,

Am intampinat o problema la schimbarea centrului de mesaje la Nexus S. Acest telefon pare sa fie presetat pe postpaid si nu exista vreo optiune in meniul lui pentru a schimba centrul de mesaje daca folosesti o cartela.

Crezi ca ma poti ajuta cu solutie?

Vizitator
Postări: 8

Buna,
Am eu o problema cu un telefon proaspat achizitionat pe care nu-mi merge netul.
Daca pun sim-ul intr-un nokia primesc setari automat, le salvez si apoi pot naviga linistit.
Cand pun sim-ul in telefonul acesta nou primesc sms ca telefonul nu poate fi configurat automat.

Este vorba de un Spice Mi-350, iar pe site-ul vodafone nu am gasit setari pentru acest model de telefon. Ma puteti ajuta cu niste setari va rog frumos?

Multumesc anticipat

Începător

Nete: "De ce pe un Android 2.3.3 trece pe apn-ul implicit si nu ramane selectat apn-ul pe care il creez?"

Salutare Emoticon fericit

Am intalnit si eu situatia asta pe un Optimus One.

Ce se intampla: In nod normal toti providerii de servicii internet ofera in cadrul setarilor pentru acces la internet valoarea "default" pentru campul APN Type. Problemele apar in momentul in care avem acces la mai multe puncte de acces pe SIM, si toate sunt configurate ca "default".

In situatia asta telefonul alege punctul de acces in functie de prioritate (pozitia in lista de setari), sau in functie de functionalitate: Daca avem un APN configurat care nu ne permite sa facem trafic, telefonul selecteaza automat un altul.

Începător

@tudorpalade a scris:

Salut,

Am intampinat o problema la schimbarea centrului de mesaje la Nexus S. Acest telefon pare sa fie presetat pe postpaid si nu exista vreo optiune in meniul lui pentru a schimba centrul de mesaje daca folosesti o cartela.

Crezi ca ma poti ajuta cu solutie?

Salutare,

Setarile referitoare la centrul de mesaje sunt intodeauna salvate pe SIM. Problemele de acest gen apar in momentul in care se modifica serviciul de pe cartela (migrare de la cartela la abonament sau invers) si centrul de mesaje trebuie modificat ca serviciul sa redevina functional.

Problema cu acest terminal este insa ca, spre deosebire de alte telefoane, nu are un meniu care sa acceseze aceasta setare de pe sim. Modificarea poate fi facuta in doua moduri:

Prima varianta, si cea mai simpla, este introducerea cartelei intr-un telefon care sa aiba posibilitatea de a seta SMSC-ul (centrul de mesaje) in meniul telefonului. Setarea fiind salvata pe SIM, se va pastra si in momentul in care reintroduci cartela in Nexus S.

Cea de-a doua varianta, putin mai complicata, este urmatoarea:

Telefonul dispune de un meniu mai mult sau mai putin "secret" , care poate fi accesat formand *#*#4636#*#*

In acest meniu mergem la optiunea "Phone Information" si localizam optiunea "SMSC".

Aici, desigur, trebuie introdus numarul centrului de mesaje, insa nu oricum. Numarul centrului de mesaje trebuie intai convertit in HEX.

Astfel, pentru abonamente VF vom introduce 07910427024000F0110000910008AA180048006F0077002000610072006500200079006F0075003F in loc de +40722004000

Pentru Cartela Vf codul este 07910427026000F0110000910008AA180048006F0077002000610072006500200079006F0075003F

Sfătuitor
Postări: 29

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu configurarea MMS-ului pe telefonul LG Optimus 7 Emoticon surprins?

Multumesc anticipat

Începător

@mihai a scris:

Buna,
Am eu o problema cu un telefon proaspat achizitionat pe care nu-mi merge netul.
Daca pun sim-ul intr-un nokia primesc setari automat, le salvez si apoi pot naviga linistit.
Cand pun sim-ul in telefonul acesta nou primesc sms ca telefonul nu poate fi configurat automat.

Este vorba de un Spice Mi-350, iar pe site-ul vodafone nu am gasit setari pentru acest model de telefon. Ma puteti ajuta cu niste setari va rog frumos?

Multumesc anticipat

Din cate observ telefonul acesta are sistem de operare Android 2.3, asta insemnand ca poti folosi setarile de la un alt model de telefon cu acelasi sistem de operare, de exemplu cu setarile manuale de la HTC Sensation.

Pentru serviciul Vf Live pe abonament, pasii sunt urmatorii:

MenuSettingsWireless & networksMobile NetworksAccess Point NamesApasam MenuNew APN

• Name: VF Internet pe Mobil
  • APN: live.vodafone.com
  • User Name: live
  • Password: vodafone
  • APN type: default

Apasam MenuSave

MenuSettingsWireless & networksMobile Network si bifam Data Enabled

Daca folosesti cumva un alt serviciu de acces la internet, anunta-ma si iti trimit un PM cu setarile potrivite.

Xy
Vizitator
Postări: 3
Înregistrat: ‎17-01-2012

Vodafone Smart Tab beneficia de upgrade la ICS?