Alţi producători

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Începător
Postări: 23
Înregistrat: ‎16-01-2012

Re: Probleme cu telefonul - intreaba aici!

[ Editat ]

@Bace a scris:

Am un Samsung Nexus S, momentan am versiunea de Android 2.3.6. Cum pot sa-mi fac update la ultima versiune de Android 4.0 ICS ?

Pe Nexus S functioneaza foarte bine update-ul OTA (prin WiFi sau reteaua de date mobile). Trebuie doar sa te asiguri ca ai bateria incarcata si o conexiune stabila la internet, si sa accesezi meniul Settings - About Phone - System Updates.

Daca dintr-un motiv sau altul nu functioneaza varianta OTA, cred ca poti realiza update-ul si conectand telefonul la PC prin intermediul Samsung Kies.

Si daca mai ai cumva dubii, crede-ma ca merita sa faci update-ul. ICS se misca incredibil pe Nexus S, iar interfata mi se pare foarte, foarte reusita.

Sfătuitor
Postări: 35
Înregistrat: ‎12-01-2012

Foarte buna solutia cu update-ul si foarte buna recomandarea crisu. Tine-o tot asa!

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎17-01-2012

@crisu a scris:

@Bace a scris:

Am un Samsung Nexus S, momentan am versiunea de Android 2.3.6. Cum pot sa-mi fac update la ultima versiune de Android 4.0 ICS ?

Pe Nexus S functioneaza foarte bine update-ul OTA (prin WiFi sau reteaua de date mobile). Trebuie doar sa te asiguri ca ai bateria incarcata si o conexiune stabila la internet, si sa accesezi meniul Settings - About Phone - System Updates.

Daca dintr-un motiv sau altul nu functioneaza varianta OTA, cred ca poti realiza update-ul si conectand telefonul la PC prin intermediul Samsung Kies.

Si daca mai ai cumva dubii, crede-ma ca merita sa faci update-ul. ICS se misca incredibil pe Nexus S, iar interfata mi se pare foarte, foarte reusita.

Multumim Crisu pentru recomandari! foarte utile.

Începător

Vorbind de Android 4.0, poate va ajuta sa stiti ca, fata de versiunile anterioare de Android, are o functie foarte foarte folositoare.

Daca va gasiti vreodata in situatia de a avea nevoie sa stiti exact unde s-a consumat traficul de date, puteti accesa meniul Settings - Data Usage. Aici puteti vedea exact cat trafic a facut fiecare aplicatie in ultima perioada (de la ultima activare a conexiunii de date), puteti seta si o limita de trafic dupa care accesul la reteaua mobila sa fie blocat.

O alternativa foarte buna la aplicatiile gen "3g watchdog"

Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎18-01-2012

Începător

@TraianCiurea a scris:

Apreciez ca esti de acord. Emoticon foarte fericit

Vizitator
0

Ce poti face cand nu iti merge tethering-ul pe usb, pe un device cu Android 2.3?

Începător

@Alexandra0104 a scris:

Ce poti face cand nu iti merge tethering-ul pe usb, pe un device cu Android 2.3?

In mod normal daca telefonul si-a instalat toate driverele iar cablul de conectare este OK, ar trebui sa functioneze fara probleme. Eu de obicei folosesc doar Tethering WiFi, care mi-a functionat impecabil si pe 2.2, 2.3 si 4.0.

Sincer nu am mai folosit demult tethering-ul pe USB, cam de pe vremea cand aveam HTC Magic cu Android 1.6.

Pe atunci foloseam o aplicatie numita PdaNet, care vad ca este inca disponibila in market si este compatibila si cu Android 2.3. Dezavantajul acestei aplicatii este faptul ca, pe langa instalarea apk-ului pe telefon, necesita si descarcarea si rularea unui executabil pe PC.

Vizitator
Înregistrat: ‎18-01-2012

Salut,

Folosesc un iphone 4 si vreau sa il folosesc ca si hop spot. Cum procedez?

Multumesc,

Claudiu

Începător
Postări: 11
0

te duci si iti iei altul ... ca un Iphone 4 se poate configura numai ca si Hotspot... ca si hop spot nu cred ca se poate