Alte servicii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 237
Înregistrat: ‎16-01-2012

Re: DECODAREA TELEFOANELOR

Buna Mgc17.

Pentru decodarea terminalului este necesar sa achiti o taxa de 10 Euro (TVA inclus). Decodarea se face gratuit doar daca telefonul a fost achizitionat separat de serviciile Vodafone.

Multumesc, Mirela
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎12-04-2012
0

daca am luat de pe internet , de pe site-ul vodafone.. prin prelungirea abonamentului un telefon nokia 302.. este codat?? daca da cat costa deblocarea

Membru veteran
Postări: 536
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna snowwhite90.

Telefoanele achizitionate din magazinele noastre (store/parteneri/online) sunt blocate in reateaua Vodafone.

Pentru deblocare se percepe o taxa de 50 EURO (TVA inclus). Taxa este necesara doar daca doresti deblocarea telefonului in timpul perioadei contractuale agreate si se achita in magazin. Ai posibilitatea ca dupa indeplinirea perioadei contractuale sa soliciti deblocarea pentru o taxa in valoare de 10 Euro (TVA inclus).

Pentru a decoda telefonul este necesar sa te prezinti intr-un magazin Vodafone cu buletinul de identitate si factura care atesta achizitionarea telefonului in original.

Multumesc,

Ramona

Vizitator
Înregistrat: ‎26-01-2012
0

Buna seara,

As dori sa stiu in ce categorie intra un telefon care a fost achizitionat de pe magazinul online, fara prelungire de abonament dar cumparat cu puncte. Trebuie platit 10 euro sau este gratuit?

Multumesc!

Membru veteran

Buna cristicp.

Daca telefonul este achizitionat fara prelungirea contractuala a numarului tau il poti decoda gratuit.

Pentru decodare este necesar sa mergi intr-un magazin Vodafone cu buletinul si factura. In maxim 15 zile vei intra in posesia codului prin care il poti debloca telefonul.

Multumesc,

Ramona

Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012
0

[ Editat ]

15 zile? Nu e cam mult pentru un telefon achizitionat liber de contract?

Inteleg de aici ca toate telefoanele pe care le aveti sunt codate in retea, nu-i asa?!

Membru veteran

ClausInRo termenul de 15 zile este valabil pentru toti clientii, indiferent de modalitatea prin care a ales achizitionarea terminalului. 

"Inteleg de aici ca toate telefoanele pe care le aveti sunt codate in retea, nu-i asa?!" 

ramona.JPG

Multumesc,

Ramona

Membru cu acte în regulă
Postări: 276
Înregistrat: ‎01-02-2012

@ClausInRo, Conform codului de conduita al  Autoritatii Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) si Asociatiei Operatorilor Mobili din Romania (AOMR) numarul maxim de zile pentru deblocare de la solicitarea clientului este de 15 . Unde-i lege nu-i tocmeala.

Nou venit
Înregistrat: ‎15-08-2012
0

Buna ziua...

Eu am achizitionat un telefon Nokia5230 in anul 2010 pe data 12 septembrie, cu un abonament pe perioada de 2 ani.

Luna viitoare imi expira contractul si nu mai doresc prelungirea lui. Plec in strainatate si as avea nevoie de un telefon decodat. Intrebarea mea este urmatoarea:  

1.  daca imi suspend contractul, mi se mai decodeaza telefonul cu tariful de 10 euro?

2.  cand pot sa cer decodarea telefonului, asta in cazul in care mai pot face acest lucru? doar dupa data de 13  septembrie?

Multumesc.

Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012

Decodarea telefonului cu 10 euro depinde de expirarea periodei pentru care a fost efectuata prelungirea si nu are legatura cu suspendarea contractului. Poti avea contract (abonament) in continuare si totusi sa soliciti decodarea.