Alte servicii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: aplicatia mail2sms

[ Editat ]

Salut din nou flaviuschiper.

Raspunsul primit e ca poti trimite SMS-uri de oriunde din lume, daca dispui de o conexiune de internet si ai instalata aplicatia impreuna cu un cont inregistrat corect. Taxarea nu depinde de localizarea HLR a numarului(MSISDN).

In acest sens, daca ai SMS-uri incluse in abonament vei putea sa le trimiti gratuit. Primirea mesajelor in roaming este de asemenea gratuita.

Pentru orice alte intrebari, iti stau la dispozitie.

Multumesc,

Tudor.

@flaviuschiper a scris:

pai o intrebare, daca aplicatia asta o folosesc de pe mail-ul din calc ( sa spunem ca sunt in alta tara pe wireless) si am tel inchis sau il inchid pentru 2-3 ore ( mi s-a terminat bateria ), de unde stie Voda ca eu sunt in roaming. practic pot fi in tara , daca HLR-ul vostru nu ma poate localiza atunci ( tel inchis 2-3 ore ) . cum sunt taxat atunci ?

Vodafone
Sfătuitor
Postări: 97
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

salut flaviuschiper

deci VF RO nu intereseaza unde folosesti, dar daca doresti sa nici aceasta optiune sa fie la noi, mai streseaza pe moderatorii masculin si .... Emoticon fericit te rezolva: )))

totusi nu inteleg ce dorest, daca doresti sa platesti pt roaming, ei scrie de pe tel si atunci garantat esti taxat la roaming, dar daca vrei sms inclus in ab, atunci foloseste aplicatia!! iti doresc o zii minunata!

Sandor
Înţelept
Postări: 135
0

salut argo28

am primit raspunsul la care ma asteptam de la Voda, ideea era sa stiu daca facturarea se face in fulctie de adresa de HLR pe care o am in momentul sms-ului, voiam sa stiu ce si cum fac ei taxarea, pe tarife de tara sau de roaming , si pe ce se bazeaza cand fac taxarea ( pe ce informatii de taxare/routare a sms-urilor ) am primit insa un raspuns cat se poate de clar de la cei de la Voda si asa cum ma asteptam............... taxarea nu are cum sa depinda de locatia ta ( tara sau roaming ) pentru ca este destul de greu sa demonstreze unde sunt ( ca locatie ) in momentul sms-ului....... si chiar daca ar putea tehnic sa faca asta nu au voie dpdv legal Emoticon foarte fericit. era numai o nelamurire dar acu m-am dumirit . Multam

Sfătuitor
0

atunci cel mai simplu intrebarea ar fii :

se detecteaza aplicatia respectiva daca sunt in roaming si sa nu scrii o gramada de prositt, si raspunsul e foarte simplu 

NU Emoticon fericit

sa fii clar si direct,

atat,

Sandro

Consultant
Înregistrat: ‎01-02-2012

Atunci, pentru restu umanitatii care nu stie cei un HLR, mesajele trimise prin aplicatie sunt mesaje din abonamente si nu mesaje taxate separat. Am zis bine?
Moderator

Da AlexMafteiu, ai zis bine Emoticon fericit

HLR este un termen ce defineste localizarea unui abonat. Acest lucru se face prin intermediul antenelor radio la care este conectat utilizatorul. Astfel HLR-ul ne poate spune daca esti in tara sau in roaming. 

Privind situatia noastra, cea cu Mail2SMS, inseamna ca oriunde te-ai afla cu terminalul pe glob, daca trimiti un mesaj prin intermediul aplicatiei esti tarifat din mesajele incluse in abonament si nu ca si cum l-ai fi trimis din roaming, de pe telefonul mobil.

Daca mai ai alte intrebari, te astept aici fara probleme.
Multumesc,
Tudor. 

Vodafone
Consultant
0

Sal'tare,

Multumesc mult. Acum stiu si ce-i un HLR!

Mai am o intrebare. O sa se 'remedieze' situatia acum ca stim ca putem trimite mesaje fara sa dam 11c/mesaj din Roaming?

Credeti ca o sa fie trimisa problema asta unui departament specializat care sa modifice tarifarea?

Alex.

P.S. Merci Tudor!

Moderator

[ Editat ]

Salutare Alex.

Te referi la reducerea tarifului?

Daca da, acestea se vor mai micsora in timp conform directivelor Uniunii Europene.

Tudor.

Vodafone
Consultant
0

Salut,

Nu. Ma refer la faptul ca acum toata lumea care citesti postul asta sunt informati ca au posibilitatea sa trimita mesaje din abonament cu aplicatia asta si pot sa scuteasca 11c la fiecare mesaj trimis din Roaming.

Iar acest lucru poate intr-o maniera minuscula, normal, sa scada ceva costuri suplimentare, motiv pentru care serviciul ar putea fi scos de pe piata. 

Ce zici? Gandesc prea departe?

Alex. 

Moderator

[ Editat ]

Salutare!

Serviciul acesta a fost lansat si pentru aceasta functie, de a putea trimite SMS-uri de oriunde te-ai afla.

Daca la un moment dat, acesta va fi oprit, sigur nu va fi din cauza ca scuteste aceste costuri Emoticon care face cu ochiul

Tudor.

Vodafone