Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎25-01-2012
0
Soluţie acceptată

Ajutor tehnic

Buna ziua,

Solicit si eu o explicatie, pe intelesul meu (sunt incepator), in ceea ce priveste REZOLUTIA  ecranului unui telefon.

Care este diferenta intre rezolutia de 320x480 si cea de 480x800, cum se manifesta ea "in ochii mei" ca utilizator, ce vad eu pe ecran intr-un caz si in celalalt, desi diagonala ecranului este de 4 inches?  

La PC,  la o rezolutie mai mica a monitorului,  dimensiunea pictogramelor este mai mare. Este tot la fel si la telefoanele mobile?

Multumesc anticipat.

PS1. Nu stiu daca m-am facut inteles. Cer iertare daca revin cu intrebari suplimentare.

PS2. Daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa corecteze acest lucru.

Highlighted
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎25-01-2012
0

Re: Ajutor tehnic

Bună seara,

Probabil că întrebarea mea este prea grea, astfel încât echipei tehnice Vodafone nu i-au ajuns trei zile să gasească răspunsul la ea. Sau poate că am pus această întrebare într-un mod atât de "sofisticat", încât nu m-am făcut înţeles.

Rog totuşi un coleg de forum care are mai multe cunoştiinţe tehnice decât mine şi care a înţeles că mă refer doar la modul de afişare a informaţiilor pe ecranul unui telefon mobil la diferite rezoluţii, să-mi ofere explicaţiile necesare sau un link, ceva, unde să găsesc informaţiile dorite.

Mulţumesc pentru solicitudine.

Când eşti mic şi nu şti ceva, aminteşte-ţi să întrebi un om mare. Când eşti mare şi nu şti ceva, aminteşte-ţi de ce nu ai întrebat  când ai fost mic.    - proverb persan   

Membru cu acte în regulă
Postări: 281
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna nikosol,

Prin intermediul rezolutiei putem masura claritatea unei imagini digitale (masurate in pixeli).

Rezolutia in pixeli exprima dimensiunile imaginii lungime x latime, exprimate in pixeli (exemplu 320x480). 

Ca si in cazul calculatoarelor o rezolutie mai mare iti permite sa vezi mai multe elemente in acelasi spatiu, si are nevoie de asemenea de o putere de calcul mai mare.

Multumesc,
Raluca
Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012

Poate ar trebui adaugat ca in functie de rezolutie anumite aplicatii (jocuri) vor fi redate corect sau, daca aplicatia nu este potrivita pentru rezolutia respectiva, aplicatia va functia incorect (si nu va putea fi utilizata) sau chiar deloc.

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎11-09-2012
0

Sal tuturor !Am si eu un samsung s2 si am o problema cu el daca ma poate ajuta cineva as fi foarte recunoscator.!!cand intru in anumilte jocuri mi se blocheaza imi iese din joc si imi zice "Aplicatia TwLauncher nu raspunde. Inchideti? " Tin sa precizez ca nu il am decat de 3 zile! Aveti idee despre ce e vorba ?

Membru veteran
Postări: 528
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salutare seysu,

Din ce inteleg, exista o aplicatie cu continut defectuos, TwLauncher, care iti afecteaza experienta de utilizare a telefonului. Probabil ca este vorba chiar de launcer-ul pe care il utilizezi. Recomandarea mea este sa dezinstalezi aceasta aplicatie si sa o reinstalezi, la loc. Problema ar trebui sa dispara, insa daca nu vai fi cazul, iti recomand sa o dezinstalezi si sa folosesti una similara.

Multumesc,

Paul

Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012

Intreband pe nenea Google http://www.youtube.com/watch?v=vmprlsmHFgw

Mai multe rezultate http://www.google.com/search?q=TwLauncher

Sper sa te ajute