Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎05-02-2012
0

Cum am putea afla daca avem telefonul mobil ascultat?

Tot mai des am auzit ca iphon urile ar fi ascultate.Ce parere aveti in legatura cu acesta afirmatie?Fac mentiunea ca nu este o informatie oficiala, ci afirmatii facute de prieteni sau citite pe internet...Cum am  putea verifica daca avem telefonul mobil ascultat ?

Astept parerile voastre,multumesc.

Membru
Postări: 49
Înregistrat: ‎03-02-2012
0

Re: Cum am putea afla daca avem telefonul mobil ascultat?

Toate telefoanele sunt ascultate mai mult sau mai putin Emoticon fericit
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎05-02-2012
0

Inca imi aduc aminte de primu meu telefon nokia 3510i era foarte mare fata de cele de acum dar atat timp cat l-am avut si-a facut treaba Emoticon foarte fericit Sigur acum nu l-as mai folosi dar la vremea lui era destul de comun si ma gandesc ca si telefoenele de azi peste cativa ani or sa para la fel cum par cele vechi pt noi acum.

Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎25-01-2012
0

toate convorbirile sunt inregistrate indiferent de persoana si operatorii de telefonie mobila sau fixa sunt obligati sa retina datele timp de 6 luni...deci intimitate oricum nu mai e...singura parte buna e ca nu le pot folosi decat sa extraga informatii(pentru cei care desfasoara diferite afaceri)! Insa nu le pot folosi ca proba decat daca au mandat...ceea ce e greu de obtinutEmoticon fericit Ipone-ul iti dezvaluie locatia,convorbirile merg pe aceeasi regula ca si la celelalte telefoane!

Înţelept
Postări: 135
Înregistrat: ‎24-01-2012

interesant raspuns natalia39b
De unde ai tu informatile astea asa de ''bazate'' sti ce inseamna dpdv tehnic sa inregistrezi si sa reti timp de 6 luni TOATE CONVORBIRILE indiferent de persoana si operator ?. eu sa zicem ca nu stiu, sa zicem ca sunt un a-tehnic, care ma uit cat ''spatiu'' ocupa o melodie de 2 min jumate, pe HDD-ul meu descarcata ilegal de pe net................ ca sa fac situatia mai distractiva Emoticon fericit................ sa zicem asta................te implor deci ( nu te rog, ci te implor ) sa imi dai un raspuns legat de inregistrarea TUTUROR ''CONVORBIRILOR INDIFERENT DE PERSOANA SI OPERATOR '' ( ca sa te citez ) ................ si retinerea ( stocarea lor ) timp de 6 luni................. cat spatiu ar ocupa si cate resurse ar implica ( tehnic, inginereste vorbind ) si eventual daca esti tare o estimare de cost...................
Si sa nu uitam ca mai sunt si sms-uri care trebe stocate Emoticon cu limbă scoasă................................. deci astept.
Pana atunci fac si eu o precizare, dpdv legal ( din cate stiu si m-am informat eu ) operatorii au obligatia de a stoca timp de 6 luni informatile DESPRE apel ( convorbire ) . ceea ce inseamna cu totul altceva.........................lucru asta oricum se facea numa ca acu a devenit legal .....................si presupune stocarea datelor despre apel .......... adica data/ora si minutul, durata, costul, cine pe cine suna, unde, si alte informatii specifice: de pe ce antena suna ( =locatia telefonului ), ce telefon foloseste in momentul apelului ( IMEI-ul ) etc.
Membru
Postări: 30
Înregistrat: ‎26-02-2012
0

@flaviuschiper a scris:
interesant raspuns natalia39b
De unde ai tu informatile astea asa de ''bazate'' sti ce inseamna dpdv tehnic sa inregistrezi si sa reti timp de 6 luni TOATE CONVORBIRILE indiferent de persoana si operator ?. eu sa zicem ca nu stiu, sa zicem ca sunt un a-tehnic, care ma uit cat ''spatiu'' ocupa o melodie de 2 min jumate, pe HDD-ul meu descarcata ilegal de pe net................ ca sa fac situatia mai distractiva Emoticon fericit................ sa zicem asta................te implor deci ( nu te rog, ci te implor ) sa imi dai un raspuns legat de inregistrarea TUTUROR ''CONVORBIRILOR INDIFERENT DE PERSOANA SI OPERATOR '' ( ca sa te citez ) ................ si retinerea ( stocarea lor ) timp de 6 luni................. cat spatiu ar ocupa si cate resurse ar implica ( tehnic, inginereste vorbind ) si eventual daca esti tare o estimare de cost...................
Si sa nu uitam ca mai sunt si sms-uri care trebe stocate Emoticon cu limbă scoasă................................. deci astept.
Pana atunci fac si eu o precizare, dpdv legal ( din cate stiu si m-am informat eu ) operatorii au obligatia de a stoca timp de 6 luni informatile DESPRE apel ( convorbire ) . ceea ce inseamna cu totul altceva.........................lucru asta oricum se facea numa ca acu a devenit legal .....................si presupune stocarea datelor despre apel .......... adica data/ora si minutul, durata, costul, cine pe cine suna, unde, si alte informatii specifice: de pe ce antena suna ( =locatia telefonului ), ce telefon foloseste in momentul apelului ( IMEI-ul ) etc.

Cum ramane cu acele cuvinte cheie? Deci eu pot ameninta cu moartea pe oricine. Va reusi sa dovedeasca ca a primit un apel prietenos de la mine. Poate ca o convorbire ocupa mult mai putin decat un mp3 tocmai datorita altui format de criptare. Si atunci pe un stick mic mic pastrez mii de conversatii.

marius.malinescu@aps.ro
0720.052.117
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎05-04-2012

Scuze ca ma bag si eu in seama dar mi se pare un subiect destul de interesant.

Probabil tehnic nu ar fi deloc greu sa pastrezi toate convorbirile in orice fel de format vrei tu pentru ca daca isi permite un amarat de site de torenti sa hosteze sigur poate si vodafone.

Problema este alta ... ce faci cu ele? La ce le folosesti? Trebuie sa tinem cont si ca ala care vinde pistoale de exemplu la telefon o sa zica ca vinde biscuiti ... faza cu cuvintele cheie nu se aplica de cele mai multe ori, iar persoanelor carora li se urmareste telefonul sunt persoane vizate pentru unele fapte comise nu un student amarat ce vinde cd-uri intr-un campus.

Sper sa nu ma insel, foarte tare
Highlighted
Membru
Postări: 30
Înregistrat: ‎26-02-2012

@rockhead a scris:
Scuze ca ma bag si eu in seama dar mi se pare un subiect destul de interesant.

Probabil tehnic nu ar fi deloc greu sa pastrezi toate convorbirile in orice fel de format vrei tu pentru ca daca isi permite un amarat de site de torenti sa hosteze sigur poate si vodafone.

Problema este alta ... ce faci cu ele? La ce le folosesti? Trebuie sa tinem cont si ca ala care vinde pistoale de exemplu la telefon o sa zica ca vinde biscuiti ... faza cu cuvintele cheie nu se aplica de cele mai multe ori, iar persoanelor carora li se urmareste telefonul sunt persoane vizate pentru unele fapte comise nu un student amarat ce vinde cd-uri intr-un campus.

Sper sa nu ma insel, foarte tare

Buna,

Din ce stiu telefoanele angajatilor din administratia publica cu precadere ale politistilor sunt ascultate pentru a combate coruptia. Evident ca nu pot dovedi, dar toata lumea stie ca este acelasi nivel de coruptie prin simpla adaptare a unui cod de cuvinte. Probabil o persoana cu legaturi in acest mediu are sau primeste un fel de dictionar reusind sa-si negocieze diversele chestiuni.

Tot din auzite ar fi diverse aparate care pot scana frecventa operatorului utilizat banuiesc de la o anumita distanta fata de telefonul pe care se desfasoara convorbirea. Practic orice baietel inteligent poate utiliza platforma Android sa dezvolte orice si sa patrunda in telefonul oricui are aceast sistem de operare. Poti "imbraca" spionul intr-un joculet sau o agenda electronica frumoasa descarcata de milioane de utilizatori. 

Intr-adevar conteaza si relevanta subiectului. Desi aparentele discutii despre "boabe", "bete" etc pot fi exact contrariul.

marius.malinescu@aps.ro
0720.052.117
Vizitator
Postări: 7
Înregistrat: ‎29-01-2012
0

Foarte fain comentariul lui Flavius, adica chiar e informativ. 

Legat de faza asta cu ascultatul telefoanelor am completat odata un chestionar despre securitatea persoanelor, pe raspunsultau.ro daca nu ma insel si stiu ca am vazut si rezultatele pana atunci. Erau vreo 60 si ceva la suta  persoane care afirmau ca au telefonul ascultat. A fost o informatie interesanta pentru ca realizezi catde paranoia e romanul si ca inca este afectat de fostul regim. Nu cred ca se simteau ei mare vedete de credeau ca au telefonul ascultat. 

Consultant
Postări: 97
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

Subiectu-i interesant, dar nu cred ca informatia are neaparat o validitate certa. 

Uite spre exemplu stim de existenta proiectului Echelon cu siguranta. 

Eu sunt de parere, ca si roboid ca exista o doza mare de paranoia in randul chestiunilor de genu. In plus, ca si mai devreme, cineva comenta ca nu merita efortul de a asculta convorbirile unui student din campus pentru ca a copiat un CD. Ori, chiar daca Echelon mai e activ e necesar totusi un set de parametrii mult mai bine definit decat un cuvant cheie. Expresii ca si 'sa mori' 'bomba' 'atac' pot fi usor scoase din context: sa mori tu! etc. Asta oricum e deja de simt comun, asa ca nu mai insist. 

Cat despre paranoia romaneasca: 60% din populatie, crede ca are telefonoanele ascultate. De cine? De alti 60% din populatie. In total 120% de oameni care asculta sau le sunt ascultate telefoanele. Ma rog, idea (chiar daca calculele nu's neaparat corecte) n-au de unde sa fie atatia care asculta telefoane. 

Banuiesc ca DICOT, SIE si aste servicii au acces la asemenea intrumente dar nu le directioneaza catre toata populatia. Acum depinde si de cat de important de crezi... lucru care-i tare des intalnit in mediocritatea romaneasca. 

App. uite ceva articolele interesante despre BB si ban-ul lor in Orientul Mijlociu si India: 

http://news.cnet.com/8301-1009_3-20012478-83.html 

http://m.crackberry.com/rim-and-middle-east-analysis