Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎11-07-2013
0
Soluţie acceptată

Cum pot afla numarul celui care ma apeleaza atunci cand acesta este ascuns?

[ Editat ]

Membru de onoare
Postări: 791
Înregistrat: ‎17-09-2012

Re: Cum pot afla numarul celui care ma apeleaza atunci cand acesta este ascuns?

Buna dnsdns si bine ai venit in comunitate!

Daca te deranjeaza o persoana ce te apeleaza cu numar ascuns, iti recomand sa inaintezi o plangere catre organele abilitate pentru a te ajuta.

Sistemul Vodafone nu salveaza apelurile primite, ci doar cele efectuate pentru a realiza tarifarea.

Referitor la contul de MyVodafone, am rugamintea sa imi lasi numarul aferent acestuia printr-un mesaj pentru a verifica situatia acestuia.

In cazul in care nu stiai deja, pentru a-mi trimite mesaj privat este necesar sa dai click pe numele meu de utilizator si se va deschide o fereastra precum cea din exemplu unde vei avea aceasta posibilitate:

Roberta.jpeg

Multumesc,

Roberta

Highlighted
Membru de bază
Postări: 188
Înregistrat: ‎24-01-2012

[ Editat ]

De ce va mintiti clientii cand nu e necesar? O sa aveti probleme cu clientii care nu va vor mai crede spusele. Conform legii 82/2012:

Retinerea datelor 
Art. 3. - (1) Furnizorii de retele publice de comunicatii electronice si furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului au obligatia de a asigura, pe cheltuiala proprie, crearea si administrarea unor baze de date in format electronic, in vederea retinerii urmatoarelor categorii de date, in masura in care sunt generate sau prelucrate de acestia: 
a) date necesare pentru urmarirea si identificarea sursei unei comunicari; 
b) date necesare pentru identificarea destinatiei unei comunicari; 
c) date necesare pentru a determina data, ora si durata comunicarii; 
d) date necesare pentru identificarea tipului de comunicare; 
e) date necesare pentru identificarea echipamentului de comunicatie al utilizatorului sau a dispozitivelor ce servesc utilizatorului drept echipament; 
f) date necesare pentru identificarea locatiei echipamentului de comunicatii mobile.

Sistemul Vodafone retine multe, pentru ca e obligat de lege s-o faca. Si chiar mai mult decat atat, dar nu spun mai mult pentru ca nu pot sa dovedesc. Multi nu-si dau seama ca telefonul e un spion pe care-l tinem de buna-voie cu noi. Cu cat e mai destept telefonul, cu atat exista mai multe posibilitati.

Cat despre problema initiatorului, trebuie sa se fi comis o infractiune(si sa o poti dovedi) ca sa te poti adresa politiei. Pentru 3-4 apeluri cu numar ascuns(mai ales fara o conversatie) nu cred ca poti invoca nimic.

Accidentele au loc atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan.
Vizitator
0

[ Editat ]

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

[ Editat ]

Salut "dnsdns",

Userul @Getodacul dezinformeaza si in cadrul acestui topic, ca si in cadrul multor altora pe care le putem gasi urmarind acest forum. 

Postarea colegei mele ti-a adus la cunostinta faptul ca poti fi ajutat cu identificarea numarului cu identitate ascunsa cu ajutorul organelor abilitate. Vodafone nu iti poate pune la dispozitie aceste informatii dintr-un motiv cat se poate de simplu. In speranta ca vei intelege corect explicatia mea, voi incerca sa iti exemplific cat pot de clar urmatorul fapt: ne imaginam ca, tu, abonat al serviciilor noastre (indiferent care ar fi acestea) dintr-un motiv personal, pe care nu trebuie sa il exemplificam, apelezi o persoana cu identitate ascunsa. Persoana respectiva, din alte motive pe care n-are rost sa le mentionam, face o reclamatie catre noi acuzand acest fapt. Noi, ii oferim numarul tau de telefon. Din punctul tau de vedere, este corect acest fapt? Presupun ca nu. Atunci userul @Getodacul inteleg ca ar fi de acord cu aceste posibilitati, in defavoarea ta, tu fiind client al serviciilor noastre. 

Asadar, prin interventia organelor abilitate, se poate ancheta situatia si acuza persoana care te-a hartuit in cazul de fata. Toate aceste informatii tin strict de natura interna si mai ales, legala (in conformitate cu organele abilitate). Vodafone Romania actioneaza strict la cererea organelor in cauza. Baza de date destinata clientilor si cea destinata legii, reprezinta baze de date total diferite. Este un aspect cat se poate de normal, despre care anumiti useri se grabesc sa-si dea cu parerea fara a avea alte cunostinte in afara de cele gasite la un simplu search pe Google (presupun). 

Acestea fiind spuse am sa rog urmatoarele: 

@Getodacul - recomand multa informare inainte de a posta ceva. Ceea ce faci in momentul de fata este o dezinformare neplacuta (care va fi tratata ca atare in cele din urma);

@dnsdns - ia in calcul aspectele aduse de mine in discutie pentru a vedea daca, intr-adevar, Vodafone ti-a gresit tie, abonat al serviciilor, cu ceva. 

Claudiu

Membru de bază
Postări: 188
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

[ Editat ]

Asta ar fi culmea! Sa iau ban pe forum ca am dat un citat dintr-o lege activa si am explicat in ce conditii poate cere astfel de informatii.
Te rog sa-mi comunici in privat care e administratorul acestui forum(adminul sau superadminul).
Desi sunt convins ca sunteti macar amici si o sa aveti o discutie la o bere, o sa-i trimit un mesaj sa-ti aduca aminte ca esti reprezentantul relatii clienti pe forumul Vodafone, nu moderator pe forumul mostenit de la bunica.
"Clientul nostru, stapanul nostru". Macar pe forumul public oficial. Asta ca sa nu rupem toti SIM-urile Vodafone si sa va lasam singuri pe forum.

Accidentele au loc atunci cand doi oameni incearca sa fie destepti simultan.
Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut,

Ai mesaj privat.

Claudiu

Vizitator
0

[ Editat ]