Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012
0
Soluţie acceptată

Decodare telefon

Am luat un Nokia c1-01 codat pe vodafone, la abonament, de la Proton. Fiindca expira perioada contractuala m-am gandit sa-l decodez. Stiam ca ar trebui sa-l pot decoda pentru 10 euro. Intrebarea mea este: cine ar trebui sa-l decodeze? Personalul de la reprezentanta vodafone au spus ca nu este treaba lor deoarece nu l-am cumparat de la ei. Cei de la Proton au disparut din localitate in locul lor venind Sayphone, care .. nu stiu nimic si tot evita raspunsul pe sistemul "va sun cand voi sti raspunsul". Au trecut deja cateva zile.

Astept un raspuns de la moderatori. Nu doresc raspuns de tipul "Mergi la un service gsm ca este mai ieftin". Am fost deja si am aflat cat doresc pentru decodare.

Multumesc

PS: Daca nu am postat in sectiunea corespunzatoare, imi cer scuze.

Moderator
Postări: 1.749
Înregistrat: ‎12-01-2012

Re: Decodare telefon

Buna sirtius,

Poti solicita deblocarea telefonului prin predarea unei cereri intr-unul din magazinele Vodafone, alaturi de un document care sa justifice achizitionarea terminalului de la Vodafone Romania (de ex. Factura achizitie terminal). Te va costa 10,416 EUR (TVA inclus) daca perioada contractuala s-a incheiat.

Mai multe detalii gasesti aici.

Multumesc,

Irina

Membru cu acte în regulă
0

Multumesc pentru raspuns Irina.

Sunt un pic derutat, insa: banuiesc ca prin magazin Vodafone se intelege reprezentanta Vodafone. Daca este adevarat, de ce am fost trimis de acolo la magazinul de la care l-am cumparat? Daca ma duc la reprezentanta si acolo mi se spune din nou ca nu este treaba lor, cum ar trebui sa procedez?

Membru cu acte în regulă
Postări: 470
Înregistrat: ‎18-06-2012

Buna sirtius,

Te rog sa imi spui din ce oras esti, pentru a verifica reprezentantele unde poti merge si a putea vorbi cu colegii mei referitor la aceasta situatie pentru rezolvarea ei.

Multumesc,

Alina

Membru cu acte în regulă
0

Am trimis mesaj privat cu mai multe informatii, Alina.

Multumesc

Membru cu acte în regulă

Alina mi-a confirmat ca ar trebui sa merg la reprezentanta Vodafone din orasul meu pentru a face decodarea si si-a aratat disponibilitatea de a contacta angajatii tin locatia respectiva in cazul in care mai sunt probleme.

Multumesc.

Membru
Postări: 42
Înregistrat: ‎13-07-2012
0

Buna Alina-Elena

Am si eu o intrebare in legatura cu decodarea unui telefon.

Telefonul l-am achizitionat acum 4 ani impreuna cu serviciile Vodafone. Pentru a decoda telefonul este nevoie de bonul fiscal / factura si C.I. ? Si costa 10 euro ?

Multumesc!

Membru cu acte în regulă

Buna dstoica,

Pentru decodarea telefonului este necesar sa mergi la orice reprezentanta Vodafone cu B.I. si factura de achizitionare a telefonului sau orice document care atesta faptul ca terminalul este achizitionat din magazinele noastre. Taxa de decodare este de 10.42  euro cu tva inclus.

Multumesc,

Alina

Membru
Postări: 42
Înregistrat: ‎13-07-2012
0

[ Editat ]

Vodafone nu are o baza de date pentru a verifica daca telefonul a fost cumparat dintr-un magazin VDF ?? 

De ce taxa este in euro si nu in lei ??? 

Membru cu acte în regulă

Buna dstoica,

Documentele necesare pentru decodarea unui telefon, sunt cele mentionate mai sus. Cu ele este necesar sa te prezinti la reprezentanta, pentru a-ti fi rezolvata solicitarea. Costul este in euro, intrucat toate servicile si produsele(terminale,accesorii)pe care le comercializeaza Vodafone de care beneficiezi sunt exprimate in euro.

Multumesc,

Alina