Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 14
Înregistrat: ‎30-07-2012
0

Lege Decodare telefon dupa terminare contractului...

[ Editat ]

Din ce stiu prin lege compania de telefon este obligata sa decodeze telefon dupa terminarea contractului . Abonamentul meu sa expira in curand si as dori ca telefonul meu sa fie decodat sa mearga sa adaug si alta cartele de alte retele de telefon.

Cum se procedeaza ? sti ca este vorba doar de un cod care trebuie sa il trimitezi pentru a decoda telefonul.

Multumesc.

Spune asta Liviu Nistoran, preşedintele ANC si leagea care a fost data.

Membru veteran
Postări: 659
Înregistrat: ‎17-04-2012

Re: Decodare telefon dupa terminare contractului...

Salutare.

Conditiile de deblocare a terminalelor achizitionate de la Vodafone Romania sunt urmatoarele:

1. Deblocarea unui terminal achizitionat cu abonament se poate efectua in service-ul autorizat Vodafone sau prin cod deblocare, contra taxei de:

a. 52,08 EUR (TVA inclus) daca se doreste deblocarea pana la implinirea a 12, respectiv 24 luni de la achizitionarea telefonului (perioada contractuala).

b. 10,416 EUR (TVA inclus) daca se doreste deblocarea dupa implinirea a 12, respectiv 24 luni de la achizitionarea telefonului.

2. Deblocarea unui terminal achizitionat impreuna cu o Cartela Vodafone se poate efectua in service-ul autorizat Vodafone sau printr-un cod de deblocare, contra taxei de 10,416 EUR (TVA inclus).

3. Deblocarea terminalelor achizitionate independent de serviciile de comunicatii Vodafone se efectueaza gratuit.

Telefonul se poate debloca prin prezentarea certificatului de garantie si a facturii fiscale in orice reprezentanta Vodafone.

Punctele de loialitate nu pot fi utilizate pentru achitarea sumei.

Personal am deblocat un telefon (achizitionat fara servicii) gratuit doar mergand cu el si cu actele de mai sus intr-o reprezentanta Vodafone, iar deblocarea a durat cateva minute.

____________________________________________________________________________________________________
HTC One 32 GB Black
Voucher pentru reducere 1% la orice achiziție de pe PC Garage - OIBYKUOG
Voucher pentru reducere 3% la orice achiziție de pe WatchShop - 858MYXYUVodafone
Highlighted
Începător
0

Si eu care ma aflu ? daca am luat telefon pe abomentul si mi sa termina contractul recent.

Voi suntenti obligati prin lege  sa imi decotati telefon dupa terminare contractului.

Membru de onoare
Postări: 1.027
Înregistrat: ‎21-05-2013
0

[ Editat ]

@bogdan862001 a scris:

Si eu care ma aflu ? daca am luat telefon pe abomentul si mi sa termina contractul recent.

Voi suntenti obligati prin lege  sa imi decotati telefon dupa terminare contractului.

Buna,

Daca se doreste deblocarea dupa implinirea a 12, respectiv 24 luni de la achizitionarea telefonului, costul este de 10,416 EUR (TVA inclus).

Detalii aici.

Multumesc,
Alexandra

Începător
0

[ Editat ]

Sunteti obligati sa imi decodati telefonul gratis dupa terminarea contractului.

Autoritatea Naţională pentru Comunicaţii (ANC) - Liviu Nistoran, preşedintele ANC spune aste si legea .