Altele

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Începător
Postări: 19
Înregistrat: ‎18-03-2013
0
Soluţie acceptată

Status de "Failed" cand incerc sa dau mesaj la un numar

Buna ziua,

Acum cateva luni am vrut sa dau mesaj catre numarul acela de la RATB pentru a cumpara un bilet pe o zi, iar in momentul in care mi-a aparut mesajul acela pe ecran in care sunt informata ca mesajul va fi taxat cu un tarif anume am dat din greseala ca nu vreau si sa imi tina minte alegerea. Acum nu mai pot trimite mesaje catre acel numar si nu stiu cum sa dezactivez acea optiune selectata.Am cautat prin toate setarile telefonului si nu gasesc deloc de unde pot sa modific acea optiune si sa pot sa trimit iar mesaje.

Multumesc

O zi buna

Andreea-Livia Manu

Moderator
Postări: 288
Înregistrat: ‎26-04-2017
0

Re: Status de "Failed" cand incerc sa dau mesaj la un numar

Buna, 

Aceasta setare este direct din meniul telefonului tau. Totusi, inainte de a face modificarile din imaginea atasata, te rugam sa urmezi pasii de mai jos. 

1. Asigura-te ca centrul de mesaje este setat corect. Pentru a face aceasta, te rugam sa intri la Mesaje - Setari mesaje - Numar centru de mesaje, aici trebuie sa modifici numarul astfel incat sa ai +40722006000 (pentru cartela Vodafone) sau +40722004000(pentru abonamente).

2. Daca nu ai abonament, te rugam sa te asiguri ca ai credit alocat pe acea cartela. Numerele scurte sunt de cele mai multe ori tarifate suplimentar. 

3. Pentru a trimite un numar scurt nu trebuie sa folosesti prefixe. Am observat ca in imaginea atasata nu ai pus si prefixul, insa doresc sa ma asigur ca stii si aceasta informatie.

4.Nu trebuie sa fii in roaming. Nu poti trimite un SMS la un numar scurt daca te afli in roaming. 

Daca ai urmat acesti pasi si totul e ok, te rugam sa verifici telefonul. Astfel,  este impoortant sa stii ca daca in aplicatia de mesagerie ai setata optiunea de “Never allow”  pentru trimiterea de SMS-uri la numere scurte taxabile, atunci nu vei putea utiliza aceste servicii niciodata. Pentru a schimba aceasta setare, te rog sa verifici informatiile din imaginea atasata. 

Multumesc,

Madalina

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎20-07-2015
0

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎20-07-2015
0

Imi pare rau doamna/domnisoara Madalina dar este complet eronat ce ati raspuns. @Liviutza89 o sa te rog sa incerci setarea urmatoare. Pe telefonul tau, daca e android intra in Settings->Applications->Application Manager->More->Show system apps->Message Service->Send premium message-> sa fie pe Ask. Asta ar trebui sa rezolve problema
Începător
Postări: 19
Înregistrat: ‎18-03-2013
0

@SataOphonic Intradevar ce a zis doamna/domnisoara nu a mers insa a mers ce mi-ati zis dumneavoastra. In sfarsit pot da si eu mesaje Emoticon foarte fericit Multumesc mult de tot.

Moderator
Postări: 288
Înregistrat: ‎26-04-2017
0

SatanOPhonic, multumesc pentru completare. Intr-adevar, exista anumite diferente. Spre exemplu, pentru un Huawei, setarile recomandate sunt corecte, insa pentru alte modele nu se pot regasi.

In situatia in care nu functiona alternativa oferita de mine, doream sa vin cu aceasta completare. Iti multumesc pentru promtitudine!

Liviutza89, ma bucur ca ai reusit sa rezolvi! Emoticon foarte fericit

Multumim amandurora pentru comentarii!

Madalina