Android

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Highlighted
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎07-04-2012

Digi Oriunde, blocat de Vodafone

[ Editat ]

Digi Oriunde este o aplicatie a RCS & RDS care iti permite sa vorbesti GRATUIT cu prietenii tai, pe smartphone-ul tau, utilizand o conexiune la internet (WiFi sau date mobile).

Detalii despre aplicatie găsiti pe Google Play.

Emoticon LOL

Am instalat Digi Oriunde pe telefon dar nu mă pot conecta cu aplicația pentru că Vodafone filtrează astfel de aplicații (cum ar fi și Skype). Orange și Cosmote permit accesul în rețea al aplicației.

De ce Vodafone blochează accesul în rețea al Digi Oriunde?

Doresc explicații pertinente.Emoticon fericit

Sfătuitor
Postări: 35
Înregistrat: ‎30-09-2012

Re: Digi Oriunde, blocat de Vodafone

Emoticon foarte fericit

Explicatia e foarte simpla, bani in plus pentru voip.

De asemenea Vodafone foloseste proxy apn care pentru Android inseamna ca esti umplut de reclame si trebuie sa patchuiesti fiecare aplicatie ca sa scapi.

Doua motive bune ca sa renuntam la Vodafone.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

GBalan a scris:

Digi Oriunde este o aplicatie a RCS & RDS care iti permite sa vorbesti GRATUIT cu prietenii tai, pe smartphone-ul tau, utilizand o conexiune la internet (WiFi sau date mobile).

Detalii despre aplicatie găsiti pe Google Play.

Emoticon LOL

Am instalat Digi Oriunde pe telefon dar nu mă pot conecta cu aplicația pentru că Vodafone filtrează astfel de aplicații (cum ar fi și Skype). Orange și Cosmote permit accesul în rețea al aplicației.

De ce Vodafone blochează accesul în rețea al Digi Oriunde?

Doresc explicații pertinente.Emoticon fericit

Salutare!

"Pentru a efectua apeluri telefonice pe Internet este necesar sa activati optiunea Internet pe mobil Premium. Aceasta optiune pastreaza caracteristicile optiunii de Internet pe mobil pe care o detii. Costul lunar al optiunii este de 3,13 Eur (TVA inclus)."   link

La cartele prepay ,aceasta optiune nu este disponibila.

Ionut

Vodafone
Moderator
Postări: 2.723
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salut GBalan si bun venit pe forum!

Trimite-mi, te rog, printr-un mesaj privat numarul tau de telefon. Voi verifica situatia contului tau si voi reveni cu un raspuns la tine luni, 29 octombrie.

Multumesc si o seara placuta tuturor,
Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 9
Înregistrat: ‎01-11-2012
0

Din cate imi aduc eu aminte in contract nu se stipuleaza , ca se filtreaza aplicatii, porturi , destinatii......  Cel putin pe contractul meu nu.....

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

[ Editat ]

Salut!

In contractul meu de date cu Vodafone la punctul 9(Durata contractului)  se gaseste scris:"-a citit,a inteles si a acceptat clauzele cuprinse in CCP si TCG si a primit un exemplar din Contract semnat de ambele parti"  (nu cred ca se justifica o scanare a documentului"

Fisierul cu TCG (Termeni si conditii generale) este acesta,unde se gaseste informatia cu privire la restrictia  VoIP.

11. Abuzul și utilizarea inadecvată a produselor și serviciilor Vodafone
.. Serviciile Vodafone sunt destinate utilizării de către Client, în calitatea sa
de utilizator final, pentru nevoi proprii și nu cu scopul de a obţine profit. Utilizarea
cartelelor SIM/serviciilor Vodafone în vederea: intermedierii și/sau transferului de
convorbiri telefonice și/sau date, în reţeaua Vodafone și/sau în alte reţele; testării
unor echipamente; intermedierii și/sau transferului de convorbiri telefonice folosind
ca mediu de propagare Internetul (VOIP); recomercializării serviciului Vodafone către
terţi furnizori este considerată o utilizare abuzivă și nu este permisă în baza prezentului
contract. Efectuarea de apeluri telefonice via Internet (folosind aplicații VoIP precum
Skype, Yahoo Voice, etc) cu un abonament Vodafone Mobile Broadband este posibilă
doar prin activarea extraopțiunii Internet Premium.

IONUT

Vodafone
Vizitator
Postări: 9
Înregistrat: ‎01-11-2012
0

Mda, marfa........Emoticon fericit)

Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎14-08-2012
0

Si daca folosesc Wi-Fi (deci nu 3G de la VDF) de ce nu ma pot conecta la Digi Oriunde?

Ca nu trec prin proxy-ul VDF si nu sunt limitata de optiunea de Internet!

Telefonul este un Vodafone Smart II.  

Moderator
Postări: 2.723
Înregistrat: ‎12-01-2012

Buna cladi!

Suportul pentru aceasta aplicatie este oferit de RCS-RDS. Aici ai mai multe detalii despre aplicatie, iar la pagina aceasta gasesti modalitatile de a-i contacta si a le adresa intrebarea ta. 

Asteptam sa ne spui si noua raspunsul lor.
Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎14-08-2012
0

Buna Tudor,

Multumesc, stiam cine asigura suportul pt. DO.

I-am sunat si au incercat sa ma ajute (dupa cateva insistente). Au verificat contul si la conectare apare in server ceva trafic dar rezultatul este: "conectare esuata".

Daca as putea folosi 3g-ul ar merge (cred), dar cum voi filtrati VoIP-ul...

M-ar interesa daca a putut folosi cineva DO de pe un VDF Smart II, prin Wi-Fi. Poate o fi ceva gresit la mine.

Cladi