Apple

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎13-02-2014
0

Decodare Iphone 4S

Am cumparat un terminal IPHONE 4S in ianuarie 2012 si vreau sa il folosesc intr-o retea din alta tara. Acum problema mea este urmatoarea, inteleg ca trebuie sa platesc 10 euro pt a imi trimite acel cod de deblocare, dar intrebarea este daca se poate face plata si altfel decat cash adica sa platesc cu cardul online sau cu paypal, deoarece nu ma pot deplasa la niciun centru Vodafone  deoarece nu ma aflu in Romania.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Re: Decodare Iphone 4S

[ Editat ]

Nu este necesara prezenta ta in magazinul Vodafone.O poate face altcineva pentru tine.Trebuie sa mearga cu factura de achizitie si certificatul de garantie.Face plata in numele tau si urmezi intructiunile care se comunica. Emoticon care face cu ochiul

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎13-02-2014
0

Multumesc pentru raspuns, dar mi se pare o prostie din partea VDF ceea ce imi spui, in primul rand terminalul are mai mult de 2 ani si daca nu ma insel este iesit din garantie, iar faptul ca imi cereti factura de achizitie a terminalului  in conditiile in care telefonul a fost cumparat de la magazinul VDF, deci banuiesc ca IMEI-ul telefonului se afla in sistemul VDF in momentul cand l-am cumparat.

Al treilea punct este ca, sim-ul cu care incerc sa folosesc telefonul este de la VDF Germania, deci sunt obligat sa imi fac unlock la telefon cumparat de la VDF Romania ca sa il folosesc tot in VDF, dar in VDF Germania.

Iar faptul ca sunt conditionat sa imi folosesc un bun al meu desi am iesit din perioada obligatorie contractuala(iar plata se poate face numai cash la magazin desi in alte tari deblocarea este gratuita si se face pe site-ul operatorului) imi intareste convigerea ca serviciile VDF Romania sunt de o calitate indoielnica si cu aceasta ocazie voi renunta la contractul pe care il am, poate asta se poate face online fara sa prezint vreun contract de acum 13 ani de cand am devenit client?

P.S. multumesc pentru raspunsul prompt, macar pe forum am putut sa gasesc un raspuns deoarece la mail-uri catre Serviciul de Asistenta al VDF Romania nu raspunde nimeni.

Membru VIP
0

Cu placere!

Desi vorbim de aceeasi companie,Vodafone,fiecare subsidiara isi are parametrii ei de retea,motiv pentru care telefoanele blocate in reteau proprie,evident,vor functiona numai in reteaua proprie.

Oricum,ca idee,Vodafone comercializeaza de peste 6 luni telefoane libere de retea.Asa ca neplacerea de acest gen este anulata din start.  Emoticon care face cu ochiul

Vodafone
Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salutare!

Putem aplica procedura de aici.

Poti face plata celor 10.42 euro in unul din conturile de mai jos. Sa notezi la tranzactie numarul de telefon pe care s-a facut achizitia terminalui si mentiunea "taxa deblocare telefon - solicitare forum".

RBS RO11 ABNA 4100 4100 4100 4444
Citibank România RO28 CITI 0000 0008 2482 4444
ING Bank RO23 INGB 0001 0000 0000 0222
BRD RO59 BRDE 450S V066 9770 4500
Transilvania Centrala RO33 BTRL 0000 1601 0062 3500
BCR, Sector 5 RO13 RNCB 0076 0063 8603 0001
UniCredit Þiriac Bank RO97 BACX 0000 0000 3019 3313
Raiffeisen Bank (SMB) RO09 RZBR 0000 0600 0200 2020
Trezorerie DTCPMB RO29 TREZ 7005 069X XX00 0710
Bancpost SA Reprezentanta RO78 BPOS 8500 2717 773R OL01
CEC Bank Lipscani RO38 CECE B315 45RO N220 6884
Piraeus Bank Sucursala Dorobanti RO88 PIRB 4232 7254 0500 1000
GarantiBank RO43 UGBI 0000 1020 0756 8RON

In momentul in care vei fi efectuat plata, sa imi trimiti un extras de cont cu tranzactia respectiva pe adresa forumsupport_ro@vodafone.com. In subiect sa mentionezi in atentia lui Tudor. Sa atasezi si o copie a dovezii de cumparare(factura de achizitie).

Cand totul se va fi terminat vei putea face sincronizare in iTunes cu un microSIM al unei alte retele mobile, urmand ca telefonul sa fie deblocat permanent.

Tudor

Vodafone
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎25-04-2014
0

Buna seara,

Am achizitionat de curand un iphone 4s second hand si este blocat in Vodafone,

dar vanzatorul nu-mi mai raspunde si vreau sa-l decodez pentru a-l putea folosi in alta retea. Cum pot proceda?

Codul de client si IMEI-ul sunt suficiente pentru a-l verifica pentru a sti cat trebuie sa platesc pt decodare?

Pot face plata online in cazul in care este posibila deblocarea?

Multumesc!

Membru VIP
0

[ Editat ]

Salut!

Deblocarea in perioada contractuala obligatorie este 52 euro,TVA inclus,iar dupa este 10 euro,TVA inclus

Fara factura fiscala nu se primeste telefonul in vederea decodarii.S-ar putea reemite un duplicat,dar numai la solicitarea titularului. Vezi cum faci sa dai de client.

In plus,mai ales cand vorbim de telefoane Apple,achizitia se face cu primirea actelor necesare,factura si garanție.

Vodafone
Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012

[ Editat ]

Salut User18,

Ti-am modificat numele de utilizator deoarece acesta contine un numar de telefon care reprezinta o informatie confidentiala.

Asa cum a mentionat Ionuţ, se poate elibera un duplicat al facturii fiscale, doar la solicitarea titularului.

Plata online se poate efectua intr-unul din conturile bancare mentionate anterior de colegul meu, Tudor.

Multumesc,
Adrian
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎22-04-2014
0

Buna seara.

Pe scurt...  am platit taxa de deblocare de 50 de euro miercurea trecuta, pe 30 aprilie si desi, domnisoara de la shop mi-a spus ca dureaza maxim 48 de ore, iata ca a trecut o saptamana si inca nu mi s-a deblocat telefonul.

Am postat aici pentru ca detin exact modelul mentionat in titlul topicului.

Astazi am fost la shop si mi s-a spus ca in maxim 24 de ore se va rezolva... oare ce sa mai cred?

Se poate face ceva?

Daca nu, luati mesajul ca atare din ciclul "romanii se plang pe net"... 

Membru de onoare
Postări: 803
Înregistrat: ‎03-04-2012

[ Editat ]

Salut bulinash1,

Spune-mi, te rog, ai introdus un SIM din alta retea in telefon? Procesul de deblocare se va incheia odata cu prima sincronizare cu iTunes efectuata pe un calculator cu o conexiune de internet.

In cazul in care ai incercat acesti pasi, te rog sa imi oferi, prin mesaj privat, IMEI-ul telefonului pentru a verifica situatia.

Multumesc,
Adrian