Apple

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Nou venit
Postări: 1
Înregistrat: ‎08-01-2013
0

iPhone 4S

[ Editat ]

Buna ziua,

am avhizitionat recent un iphone 4s de pe okazii.ro pe care vanzatorul l-a prezentat ca neverlocked.La achizitionare am observat ca este blocat in vodafone ro. Cum as putea sa decodez telefonul (tinand cont ca nu am acte de provenienta pentru el)?

mentionez ca sunt client vodafone de peste 10 ani (tel: 0723250XXX) iar imeiul telefonului este: 01XXXX00XXXX372.

va multumesc

un an nou plin de fericire!

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Re: iPhone 4S

Buna bmarian1979

In situatia prezentata de tine este necesar sa iei legatura cu cel care a vandut telefonul pentru a-ti oferi certificatul de garantie si factura de achizitie.

Fara prezentarea acestor documente deblocarea nu este posibila.

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎06-11-2012

Salut Tudor,

Asa cum m-ai rugat postez aici.

Am rezolvat problema cu decodarea printr-un update de iOS, cred ca jailbreak-ul bloca ceva si nu vedea SIM-ul cum trebuie.

Multumesc mult pentru sprijinul oferit si pentru intelegere.

Apreciez!

P.S. concediu placut Emoticon fericit

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Ma bucur sa aud asta Emoticon fericit

Toate cele bune si te mai astept pe aici,

Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎10-01-2013
0

Re: Decodare iphone

Salut,

Eu una am luat telefonul - 4S 16 GB - de la prietena mea, care si-a achizitionat intre timp un 5.

Pot veni eu cu el la Vodafone sa il deblochez? Sau trebuie sa vina si ea cu mine?

Factura nu poate sa o mai scoata, intrucat este in contabilitatea firmei...

Din cate am inteles, mai are un an contractual, daca nu mai putin chiar.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

[ Editat ]

@Magos a scris:

Salut,

Eu una am luat telefonul - 4S 16 GB - de la prietena mea, care si-a achizitionat intre timp un 5.

Pot veni eu cu el la Vodafone sa il deblochez? Sau trebuie sa vina si ea cu mine?

Factura nu poate sa o mai scoata, intrucat este in contabilitatea firmei...

Din cate am inteles, mai are un an contractual, daca nu mai putin chiar.

Salutare!

Banuiesc ca telefonul este luat pe firma.In cazul acesta,administratorul firmei este cel care solicita decodarea prin prezentarea telefonului si a facturii de achizitie,intr-un magazin(nu dealer) Vodafone.

Prezentarea telefonului nu este obligatorie. Pentru deblocare este nevoie de modelul telefonului si IMEI, ce se gasesc pe garantia terminalului.

Ionut

Vodafone
Highlighted
Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Buna Magos

Se poate debloca telefonul tau, insa este necesara achitarea taxei de 52.10 euro, care va aparea pe urmatoarea factura a firmei care a achizitionat telefonul. 

Daca este in regula, si prietena ta te poate ajuta, am nevoie de urmatoarele date:

• cerere in scris ca este de acord sa plateasca taxa de deblocare telefon (trebuie semnata de administratorul societatii)
  • factura de plata a telefonului (aici, putem solicita noi un duplicat pentru a te putea ajuta)
  • IMEI telefon
  • Numarul de telefon pentru care s-a facut prelungirea de contract
  • Adresa de e-mail

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg

Nou venit
Înregistrat: ‎12-01-2013
0

Buna ziua . am si eu o nelamurire . Vreau sa cumpar un iphone 5 de la un prieten care il are de la vodafone cumparat la abonament , cu garantie inca 19 luni . telefonul a fost deblocat la vodafone , el zice ca nu are nici o factura nimic ca a deblocat telefonul la vodafone si ca toata treaba a facut-o online. e ok ? adica daca o sa am probleme cu el si il duc la garantie o sa imi ceara si factura de deblocare ? multumesc mult !

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Salut si bine ai venit pe forumul Vodafone!

Pentru garantie ti se cere factura de achizitie a telefonului cat si certificatul de garantie.

Daca nu mai are factura,nu-i o problema,caci se poate reemite alta.Cu certificatul de garantie este mai sensibila problema,in sensul ca acesta se poate reemite doar in primele 14 zile de la achizitia telefonului.

Ionut

Vodafone
Nou venit
Înregistrat: ‎12-01-2013

multumesc mult pentru raspuns