Apple

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎26-10-2012
0

Precomanda Iphone X

Am comandat un Iphone X dintr-un Vodafone Store, in data lansarii (27.10), la prima ora, modelul de 256 Gb, am platit un avans, si nici dupa 10 zile nu stiu nici macar cand am sa il primesc. Nici cei din magazin, nici cei de la Relatii Clienti nu au stiut sa imi acorde o informatie.

Avand in vedere ca este un telefon premium pentru care percepeti si avans - si ca este cel putin al 5-lea Iphone pentru care fac precomanda, ati putea implementa un sistem de urmarire al precomenzilor, sau macar sa oferiti o informatie.

Aceasta abordare de "nu stim" mi se pare extrem de lipsita de profesionalism.

Va multumesc.

Începător
Postări: 10
Înregistrat: ‎02-01-2016
0

Re: Precomanda Iphone X

Sunt in aceeasi situatie si pot confirma ca este o bataie de joc.

S-au putut face precomenzi fara limita.

Eu am solicitat un raspuns scris ca pe vorbe nu poti continua.

Vizitator
0

Ai primit ceva? Am dat 600 de lei avans pe 27.10, la ora 10:16. Pot sa consider ca Vodafone s-a folosit de banii mei pentru mai bine de 2 saptamani, fara ca macar sa imi poata da o data aproximativa cand voi primi telefonul. Am fost in magazin, am sunat la Relatii Clienti de 100 de ori, acelasi raspuns: Nu stim, veti fi anuntat. Te rog sa imi dai de stire daca afli ceva! Nici macar aici nu s-a sinchisit cineva sa raspunda....
Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Buna, amandurora! 

Asa cum se mentioneaza si pe site, o noua serie de telefoane va sosi in jurul datei de 20 noiembrie. Speram ca atunci sa primiti si voi fiecare telefon. 

Tudor

Vodafone
Vizitator
0

SPERAM?

Mersi, Tudor, speram si noi.

Vodafone ar putea sa implementeze un sistem de urmarire al precomenzilor.

De asemenea, sunt curios care e diferentierea intre cei ce plaseaza comenzile online si cele in magazine.

Mi s-a spus mai demult ca cele din magazin - pe care se percepe precomanda - ar avea prioritate.

Poti sa ma lamuresti?

Începător
0

[ Editat ]

Multumesc pentru incurajari Tudor,

De ca la Vodafone s-a putut comanda iphone x 256 Gb si in data de 3.11 (dupa 7 zile) desi nu au putut livra comenzile din prima ora.
La Orange si pe Istyle dupa 3zile a aprut stoc zero si nu s-au mai putut face precomenzi.

Din punctul meu de vedere este o lipsa de profesionalism.

Firmele mari, care-si respecta clienti le iau banii numai in momentul in care le expediaza marfa (daca nu accepta plata ramburs) in cazul precomenzilor, nu in momentul in care ai facut precomanda, iar daca intrebi oficial cand ajunge comanda iti trimit contractul in care e stipulat ca termenul de livrare e 30 zile si poate fi prelungit.

Din punctul meu de vedere Vodafone are un mare minus, lucru la care nu ma asteptam de la ei, pentru mine este o mare dezamagire.

Începător
0

Ai ceva informarii referitoare la iphone x care se livreaza dupa 20 ca eu n-am primit nimic.

Vad ca pe site azi erau la vanzare Iphone X 256, acum atocul este 0. 

Inca comanda nu a fost livrata.

Multumesc

Vizitator
0

Salut.

Povestea asta incepe sa fie din ce in ce mai interesanta.

Azi dimineata am intrat intamplator pe site-ul Vodafone, si spre mirarea mea, erau disponibile noile Iphone X, atat de 256, cat si de 64.

Am lansat o comanda noua pentru unul de 256, mi-a dat eroare, cand am dat iar, a luat-o.... si spre surprinderea mea, cand mi-a venit mail cu confirmarea comenzii, telefonul era de 64.

Am sunat urgent la Relatii Clienti, domnisoara cu care am vorbit mi-a zis ca nu e nici o problema, ma vor suna cei de la Shop in maxim 1,5 ore!!!!! si mi-a confirmat ca exista pe stoc si cele de 256.

Am insistat in a fi contactat cat de repede, nu m-a sunat nimeni, dupa circa 4 ore am sunat din nou - nu aveau vesti si mi s-a spus sa astept sa fiu contactat.

Dupa alte 4 ore am sunat din nou, am dat de o domnisoara foarte amabila, care a fost prima dispusa sa se intereseze - care mi-a zis ca nu mai exista pe stoc cele de 256 Emoticon fericit

Mie imi aparea o alta comanda din 3 noiembrie, pentru unul de 256, care cica n-ar fi fost finalizata - dar nici nu am fost contactat de ei pentru a o finaliza.

Cu precomanda mea si cei 600 de lei (nu ca ar fi o suma mare) de care Vodafone s-a folosit aproape o luna, nu stie nimeni nimic.

Mi s-a spus sa astept pana in Decembrie, ca cel mai probabil atunci vor veni cele de 256.

Sunt D E Z G U S T A T de modul prin care Vodafone trateaza clientii, eram un mare aparator al lor de fiecare data cand venea vorba de rivalitatea lor cu alte retele de telefonie mobila (fiind client de cca 18 ani).

Daca stiam de la inceput intreaga poveste, comandam telefonul din alta parte, platindu-l la pret complet, deoarece consider ca timpul pierdut de mine astept sa fiu bagat in seama de cineva de la Relatii Clienti, era mult mai valoros.

As vrea sa stiu cum pot sa depun o plangere oficiala impotriva modului lor de lucru... si daca are vreun rost.

Poate putina reclama pe Facebook ar folosi! Anti, desigur.

Vodafone, astept vesti! Nu ma asteptam la o asemenea lipsa de profesionalism din partea voastra - repet - e un telefon premium de 6000 de lei!!!

MACAR UN SISTEM DE CONTORIZARE AL PRECOMENZILOR SI UN MAIL IN CARE SA FIU ANUNTAT CAND IMI AJUNGE TELEFONUL!!!!!!!!!

RUSINE, VODAFONE!

Începător
0

Oficial poti sa trimiti un pe mail la adresa persoane.fizice_ro@vodafone.com o reclamatie la care se va raspunde (eu am primit raspuns ca termenul de livrare este de 30 zile dar se poate prelungi).

Eu astept un pic si voi incerca o reclamatie la protectia consumatorului pe tema informatiilor false furnizate pentru precomanda si cred ca merge si una la ANAF pentru ca nu s-a emis factura pentru avans si imediat trec 30 de zile.

Eu le-am promis si o reclamatie la Apple referitoare la seriozitatea reprezentatilor autorizati si la felul in care acestia comunica cu clientii Apple. Probabil ca, cu cat sunt mai multe reclamatii cu atat e mai OK.

Abonamentele care le am in acest moment la Vodafone le voi porta (nu in totalitate,doar 90%) si pentru ca lucrez in domeniul IT ofer consultanta la foarte multi si referitor la telefonia mobila. O sa le dau un sfat.

Cand ai platit de aproape o luna, 2 telefoane Iphone X 256 -pret la liber -si singurul raspuns este, asteptati, se vor livra, se pare ca au un deosebit respect pentru client. Si chiar nu-mi dau seama DE CE!

Poate reuseste cineva de la Vodafone sa-mi explice.

Atata doresc explicatii!