BlackBerry

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎14-02-2012
0
Soluţie acceptată

Definire clara termeni

As dori sa rog un moderator sa defineasca foarte clar termenii folositi in oferta curenta de BB: browsing si streaming.

Conform ofertei browsing-ul e nelimitat, iar streaming-ul e limitat.

Browsing-ul include doar navigarea pe telefon sau si prin tethering?

Streaming inseamna doar video (YouTube) si audio (radio online) sau mai inseamna si altceva?

Se poate combina oferta curenta BB cu o optiune de date? Daca da, este nevoie sa aleg manual APN-ul de iesire?

Merci

Vizitator
Postări: 5
Înregistrat: ‎14-02-2012

Re: Definire clara termeni

Sal,

Iti raspund ca utilizator BB pana cand o va face un moderator:

• streaming = video (youtube sau orice alt site de genu, inclusiv filmulete din facebook de ex. consuma din traficul alocat 250 sau 500 MB depinde de optiune) + audio (radio online) + ma gandesc ca si webcam-urile live, cele instalate pe litoral de ex. tot la streaming le-as incadra,
  • sunt sigur ca te vor lasa sa mai adaugi o optiuniune de date suplimentara, doar e pe bani Emoticon foarte fericit
  • eu unu nu am gasit (BB 9780) aplicatie sa fac telefonul router (tethering). La conectare din BDM (blackberry desktop manager) imi solicita apn, user si pass, caz in care daca introduc setarile de la internet pe mobil (live.vodafone.com) folosesc din cei 250/500 MB din optiune Emoticon trist

PS: daca stie cineva o aplicatie de tethering ptr BB rog sa-mi spuna si mie denumirea ei Emoticon fericit

Salut!

Highlighted
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Salut daniel28.

Din experienta cu un client de acum cateva saptamani, traficul pe care il facea pe o tableta BB Playbook, receptionat prin tethering, se facea prin APN-ul de blackberry.net(de mentionat ca pe telefonul Blackberry pe care il folosea avea versiunea 7.1 a Blackberry OS).

In mod normal, daca nu iti permite browserul sa editezi profilul, cu el si majoritatea celorlalte aplicatii default instalate, te vei conecta tot prin APN-ul de blackberry.net

Silviu ti-a transmis informatia corecta, privind streaming-ul: "streaming = video (youtube sau orice alt site de genu, inclusiv filmulete din facebook de ex. consuma din traficul alocat 250 sau 500 MB depinde de optiune) + audio (radio online) +  si webcam-urile live".

Sunt si aplicatii care iti permit totusi sa setezi manual profilul, acela fiind cel de Vodafone Live, adica:

apn: live.vodafone.com

username: live

password: vodafone

sau cel de Mobile Internet si anume:

apn: internet.vodafone.ro

username: internet.vodafone.ro

password: vodafone

Putem verifica asta mai bine daca imi lasi un numar de contact prin mesaj privat.

Multumesc,

Tudor.

@daniel28 a scris:

As dori sa rog un moderator sa defineasca foarte clar termenii folositi in oferta curenta de BB: browsing si streaming.

Conform ofertei browsing-ul e nelimitat, iar streaming-ul e limitat.

Browsing-ul include doar navigarea pe telefon sau si prin tethering?

Streaming inseamna doar video (YouTube) si audio (radio online) sau mai inseamna si altceva?

Se poate combina oferta curenta BB cu o optiune de date? Daca da, este nevoie sa aleg manual APN-ul de iesire?

Merci

Salut SilviuO.

Din cate cunosc, functionalitatea de tethering e adusa doar de update-ul 7.1 al Blackberry OS.

@SilviuO a scris:

PS: daca stie cineva o aplicatie de tethering ptr BB rog sa-mi spuna si mie denumirea ei Emoticon fericit

Salut!

Vodafone
Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Salut din nou daniel28.

Revin cu completari la mesajul postat ieri si anume ca intre telefonul BB si tableta BB(Playbook) se face o conexiune speciala, BlackBerry® Bridge™ application, care-ti permite sa folosesti inclusiv BB messenger de pe tableta, sa accesezi mesaje, agenda si calendarul. Acesta este motivul pentru care foloseste tot apn-ul blackberry.net.

Daca incerci sa faci o astfel de conexiune intre telefonul BB si o alta tableta, sa zicem un Samsung, nu vei reusi sa te conectezi tot prin apn blackberry.net. Doar traficul pe apn blackberry.net este nelimitat in optiunile noi de BB, restul traficului se face prin apn de live(live.vodafone.com) sau mobile internet(internet.vodafone.ro), depinde de optiunea care o ai activa. 

Multumesc,

Tudor.

Vodafone
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎26-08-2012
0

Salut Tudor, 

Am doar o intrebare: daca pot schimba setarile profilului de internet cu cele de pe vodafone live sau mobile internet, mai trec prin APN-ul blackberry.net?

Mentionez ca detin un Blackberry 9320 (OS 7.1).

Multumesc anticipat.

Adrian

Membru de onoare
Postări: 1.205
Înregistrat: ‎17-01-2012

Buna tiko

In situatia in care reusesti sa schimbi apn-ul de conectare la anumite aplicatii, conexiunea este posibila pe profilul respectiv fara sa mai treci prin blackberry.net, cu precizarea sa fie activa una din optiunile live sau internet pe mobil pe contul tau.

Multumesc, 
Cristina

info_320x37.jpgtc_320x37.jpg