BlackBerry

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Începător
Postări: 15
Înregistrat: ‎17-01-2012

Informatii generale BlackBerry

[ Editat ]

Trebuie sa existe si o astfel de sectiune a forumului, de la informatii generale pana la modificari de soft, va asteptam aici cu probleme si bineinteles solutii! 

Nu exista nu stiu, exista doar nu stiu inca!

Aurelian H.
Începător
0

Re: BlackBerry

[ Editat ]

Aici avem oferta Vodafone care cuprinde terminale cu os Blackberry https://www.vodafone.ro/shop/smartphones-blackberry

Aurelian H.
Highlighted
Începător
0

Probleme validare email din terminal pe BB os 6.

Folosind un BB 9300 care vine cu os 5, la prima conectare in Blackberry Desktop Manager mi s-a prezentat upgrade la os 6. Am mai butonat telefoane cu os 6 si mi-a placut interfata, e mai cizelata si am zis sa fac o astfel de mutare.

Totul a fost in regula cu upgrade pana cand m-am apucat sa imi adaug casutele de mail, le-am adaugat pe mobileemail.vodafone.ro si mai trebuia sa le validez din terminal. Am intrat in meniu->setup->email accounts insa accesarea email accounts nu genera rezultat, nu a aparut eroare ci pur si simplu era o comanda moarta.

Dupa multe sapaturi, am gasit problema, dupa upgrade BDM(Blackberry Desktop Manager) nu s-a "obosit" sa imi instaleze si aceasta functie "email setup". Rezolvarea a fost tot din BDM la sectiunea Applications si am adaugat manual.

In cele din urma a functionat corespunzator.

Tot pentru situatii de genul acesta sau troubleshooting avansat recomand Blackberry Swis Army Knife (BBSAK) o aplicatie pe care o folosesti pe PROPRIA RASPUNDERE dar care te poate ajuta foarte mult. Aici o gasesti www.bbsak.org.

Nu uita, nu exista nu stiu, exista doar nu stiu inca Emoticon fericit

Aurelian

Aurelian H.
Începător
0

Editare/stergere agenda

Cand mi-am adaugat casutele de mail in terminal, am lasat bifata optiunea de sincroniza contactele din mail cu agenda din telefon si astfel m-am trezit cu peste 400 de contacte ce contineau atat numerele care ma interesau cat si id-uri de messenger si id-uri de mail care nu le mai folosisem si de cativa ani. La Blackberry nu ai optiunea sa le marchezi pe toate si apoi sa le stergi direct din telefon, le poti sterge doar una cate una, lucru care la 400 de contacte mi-ar fi luat ceva vreme, astfel am apelat la Blackberry Desktop Manager, acesta permite editarea/stergerea a cam tot ce inseamna aplicatii/functii ale telefonului.

Ai nevoie de telefon conectat la PC prin cablul de date si BDM instalat corect. Trebuie accesat din stanga sus Device, apoi Delete data, dai bifa pe Selected Data si alegi Address Book, mai jos ai optiunea sa faci un back-up inainte de stergere in functie de situatie o poti lasa bifata sau nu, in cazul nu voiam acest lucru si apoi apesi "Delete".

Aurelian H.
Începător
0

Imposibil de adaugat casuta de Gmail

Acum ceva vreme am avut probleme in adaugarea casutei de Gmail in setup-ul de la email account.

Ori de cate ori introduceam user si pass primeam eroare ca sunt incorecte desi pe webmail, mail.google.com functiona fara probleme, la fel si din browser telefon. Aici am gasit solutia, in cazul meu accesul POP nu functiona corect.

Accesand link-ul de Captcha am rezolvat problema.

Aurelian H.
Membru de bază
Postări: 196
Înregistrat: ‎12-01-2012
0

Salut, Aurelian!

Multumim ca ne impartasesti si noua din cunostintele tale. Sunt sigura ca informatiile de aici vor fi utile pentru multi utilizatori de Blackberry. Speram sa ai o experienta placuta pe forumul nostru.Emoticon fericit

Multumesc,

Valentina