Cartelă preplatită

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de onoare
Postări: 791
Înregistrat: ‎17-09-2012
0

Re: Nr.sms1314,etc.posibile fraude?

Buna ZoliV si bine ai venit pe forum!

Iti multumim pentru sugestie si pentru parerile exprimate!

Ele vor ajunge in atentia celor vizati spre a fi analizate.

O zi frumoasa!
Roberta

Înţelept
Postări: 126
Înregistrat: ‎26-02-2012
0

Salut ZoliV

si eu iti multumesc ptr.mesajul tau care promoveaza cateva idei de bun simt si sunt de acord cu orice idee care ar putea demasca acesti escroci de aceea totusi mi se pare suspect ca totusi retelele de telefonie mobila nu fac front comun impotriva lor.Adevarat mai primim cate un sms sa nu raspundem la anumite provocari dar mi se pare putin si pana atunci eu ii suspectez de complicitate,daca nu va rog demonstrati contrariul.Este simplu preluati de pe acest forum ideeile de bun simt ale userilor si sa facem ceva ca sa fie cat mai putine fraude posibil.multumesc.

Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎25-02-2013
0

Salut , am activat din gresala un serviciu in parteneriat cand navigam pe internet (nu am trimis niciun sms ,mi-a alunecat telefonul si am apasat din gresala butonul de acceptare apoi am primit un mesaj care spunea ca beneficiez de serviciile lor pentru 3 euro  pe saptamana sau pentru o saptama nu imim amintesc ) am sters mesajul (prost am fost) iar acum am primit factura cu 40 de roni in plus poti sa ma ajuti sa anulez acest "serviciu" ?Nu imi aduc aminte numarul de la care am primit mesajul. 

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012
0

Salut,

Numarul il poti gasi pe o detaliere a facturii tocmai primite. Dezactivarea serviciului se poate face doar in interactiune cu departamentul partener respectiv, iar pentru a-ti oferi informatii directe catre ei, am nevoie sa stiu ce numar ai apelat sau ce numar apare pe factura taxandu-te. 

Multumesc

Înţelept
0

Buna Claudiu,

imi cer scuze ca intervin din nou dar cand am deschis acest topic stiam clar ca noi userii eram la discretia unor ''smecheri'' care se folosesc din pacate de uni naivi dar repet si cu ajutorul vostru indirect.Pe data de 22-12-2012 in raspunsul pe care l-am primit din partea ta aparea ca o promisiune mai ales ca propunerea mea ti s-a parut legitima infintarea unui feldbak despre fraude si atunci este clar ca Vodafone este alaturi de noi.Ori de cate ori apare o problema cu aceste nr.scurte acestea sa fie verificate si sa se traga semnalul de alarma sa fim toti atenti sa le evitam iar care vrea sa continue este problema lor.Am primit sms de la voi sa nu raspund la provocari dar nu este mai simplu daca undeva pe sait sa apara aceste nr.Daca cineva inchiriaza un nr.scurt si se foloseste de el in lucruri neonorase mi se pare normal reteaua sa ia masuri.Eu daca inchiriez o camera si in acea camera se intampla o frauda nu sant obligat ca proprietar sa anunt?Fraudele se fac prin sms trimise prin antenele telefoniei mobile eu ce sa mai inteleg.Daca de ex.nr.1314 si multe altele ar fi puse la vedere ca potentiale nr.frauduloase noi am fi mai precauti si le-am evita.Cu speranta ca am fost inteles va multumesc si convorbiri placute tuturor.

Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012
0

Este mare nevoie ca toate firmele de telefonie mobilă să configureze posibilitatea restricționării apelurilor către clasa „servicii cu valoare adăugată”, din care categorie fac parte aceste numere din 4 cifre, așa cum au firmele de telefonie fixă.

Nu se ia însă nici o măsură în acest sens, prin care să fie protejați clienții de eventuale greșeli, arătându-se încă o dată dezinteresul manifestat de firmele de telefonie mobilă față de clienți. Dacă se protejează singuri și nu sunt gură-cască la fel ca mine, atunci e OK, dacă nu, să plătească!

Eu dacă tot fâțâi SIM-urile dintr-un telefon în altul, am avut o clipă de neatenție și în loc să formez nr. 1234 de pe telefonul cu SIM Cosmote, am format o dată de pe cel cu SIM Orange, iar altă dată de pe cel cu SIM Vodafone. „M-am numit plătică” de câte 1 euro per apel.

Și câți batrâni amărâți și chiori, care au și ei câte un telefon ca să-i sune pe el copiii aflați la mare depărtare, apasă greșit pe taste și se trezesc cu milioane de plată de la aceste numere și de la trafic de date dacă au abonamente! 

În felul acesta eu nu am mai indicat nimănui care nu se descurcă la utilizarea unui telefon să aibă abonament, ci doar cartelă prepaid, pe care să n-o încarce cu mai mult de 4-5 euro. Deci câștigul firmelor de telefonie de la numerele acestea care sunt pentru jecmănit pe cei neștiutori și pe cei ce visează numai la câștig de bani nemunciți a rămas câștig deplin doar pentru firmele care dețin aceste numere!

Soluții împotriva acestor fraude legale: restricționarea din SIM a apelurilor cu ajutorul telefoanelor compatibile (majoritatea au această opțiune, numită în general „Apeluri fixe”, „Numere permise”, „Contacte numere permise”, „Listă FDN”, etc.) și a codului PIN 2. Această variantă este valabilă pentru cei ce apelează de pe telefonul lor doar câteva numere, cum e de exemplu cazul bătrânilor. Dar ceilalți ce vor face? Emoticon indiferent

Înţelept
0

Buna din nou sarighiol,

multumesc ca esti alaturi de cei care cu voia sau fara voia lor au fost ,,jecmaniti,, de asa zisi ,,binevoitorii,, mai ales ca retelele de telefonie mobila le fac jocul.Aici se invart sume fabuloase din care ei isi trag cota parte,asemanator cum statul roman se foloseste de TVA.Cu cat sunt mai multi cascati sau cei care folosesc cu bunastinta nr.scurte ex.dedicatii muzicale,sondaje de opinie etc.cu atat se rotunjeaza conturile,iar noi visam frumos ca ne va apara cineva interesele,oricum rusinica.Multi spun sa sesizam protectia consumatorului dar suntem in Romania si la cat se fura pe toate planurile mai conteaza si niste cascati,poate cand noi clientii vom gasi o cale de autoaparare,sunt bune ex.tale dar cum am mai scris pe acest forum cheia se afla la serviciul marketing la toate problemele.Oare in numele rentabilitatii calcam in picioare chiar tot.Dupa ce reicarcam sistematic pentru a nu intra in perioada de gratie,ne trezim la un moment dat cu contul golit dar oare cineva ne aude,macar speram,pana atunci convorbiri placute tuturor.

Membru de bază
Postări: 191
Înregistrat: ‎15-03-2012
0

Daca utilizatorul final nu plateste factura companiile din spatele acestor numere cu suprataxa nu isi primesc banii. Vodafone nu este obligat sa plateasca in numele utilizatorului final. Vodafone este obligat sa scada din factura suma contestata si sa dea un raspuns in scris clientului care a depus plangere in acest sens. Daca Vodafone considera ca taxarea este corecta clientul va plati suma contestata si poate merge mai departe cu raspunsul official al Vodafone, in speta la ANCOM, OPC, etc.
Înţelept
0

Buna unukvoi,

problema cu neplata facturii este cam complicata si nu as recomanda nimanui dar ce te faci cand folosesti cartela prepay asa ca eu nu o vad ca o solutie.Oricum multumesc ptr.sugestia ta iar un raspuns ar fi binevenit  si din partea unui moderator,eu oricum astept raspuns din partea lui Claudiu despre promisiunea pe care a facut-o cu privire la infintarea unui feldback special despre virusi si fraude,asa incat toti useri care vor intra pe forum sa fie informati despre ultimele noutati in domeniu.Pana atunci urez tuturor atentie marita si convorbiri placute tuturor.

Înţelept
0

Re:Apel 1234 in Vodafone,jecmaneala!!!!

D"lor moderatori,

in toate este o limita,un bun simt dar nu am crezut ca se merge chiar asa departe.Explicati pe intelesul tuturor cum un nr.de tel.care este folosit in alta retea ptr.a apela serviciul Rel.cu clienti in alta este un serviciu cu suprataxa.Am impresia ca asta este ca o pedeapsa ca folosesc mai multe retele,este ca un tribut pe care trebuie sa-l platesc.Oricum este cusut cu ata alba ca din acesta cauza acesti asa zise servici fac bani frumosi,daca in cazul sms ti se cere acordul aici cand apelezi esti taxat instantaneu de 1euro si ce este cel mai enervant sunteti "complici"ptr.nici acum nu ati deschis pe forum un topic special dedicat impotriva fraudelor de orice tip.Pana atunci asa zise firme si firmulite inchiriaza nr.scurte prin care vor taxa fara voia lor sau din greseala clienti cu concursul tacit al retelelor de telefonie.