Cartelă preplatită

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Înţelept
Postări: 126
Înregistrat: ‎26-02-2012
0
Soluţie acceptată

Perioada de valabilitate vs Perioada de gratie

Salutare tuturor

am deschis acest subiect ''sensibil'' ptr.ca este cel mai greu de inteles de ce dorim unii useri perioada de valabilitate mai mare si are legatura cu alt subiect pe care l-am deschis pe acest forum,mii de minute vs optiunii 1 euro.De aceea am o propunere ptr. cei de la marketing,cei care folosesc optiunii mai mici de 5 euro,la reincarcarii sa zicem de 4 euro sa aiba valabilitate mai mare ptr. ca consumul lor e mai mic si nu are rost acumularea de credit.Iar ptr reincarcarile de 5 si mai mult sa ramana la fel.Astept si alte propuneri si in raport cu acestea sa incercam sa gasim o cale de mijloc ptr.perfectionarea sistemului.Pana atunci convorbiri placute tuturor.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Re: Perioada de valabilitate vs Perioada de gratie

Salutare!

2 luni valabilitate credit  la reincarcarea de 4 euro si 5 luni perioada de gratie.

Ionut

Vodafone
Înţelept

Buna Ionut

excelenta propunere asemanatoare la valabilitate cu cea de la cosmote dar cam ''dura'' la gratie,ce spui daca am primi valabilitate o luna ptr fiecare euro reincarcat in limita 10 euro si gratie o luna,pare mai ''dura'' la gratie dar ai timp destul ca sa-ti reincarci contul.Este o idee si sant sigur ca sar putea gasi si alte variante dar cum am spuso este o problema ''sensibila'' pe care toti operatorii o evita subtil,de ce,simplu la extraoptiunile din ultimul timp s-au ''adaugat'' un nr.in plus de minute plus trafic de internet si automat 1 euro cost suplimentar,logic se prefera clienti care sa reincarce cat mai mult si cat mai des.De acord si stiu ca piata e dura apare si rentabilitatea dar este si un segment de populatie care doreste accesul la un telefon mobil la niste costuri mai mici.Cei care au extraoptiunii cu mii de minute si reincarca lunar nu-i intereseaza si bine fac dar ptr.cei care au activate optiunile cu 100 de min.etc ar mai fi o solutie de ex.o cartela cum era cu centul mai demult de pe care sa-ti activezi numai optiuni cu min.putine si alta perioada de valabilitate,astept si alte propuneri acceptabile weekend placut.

Membru VIP
0

[ Editat ]

@danutzld a scris:

Buna Ionut

excelenta propunere asemanatoare la valabilitate cu cea de la cosmote dar cam ''dura'' la gratie,ce spui daca am primi valabilitate o luna ptr fiecare euro reincarcat in limita 10 euro si gratie o luna,pare mai ''dura'' la gratie dar ai timp destul ca sa-ti reincarci contul.Este o idee si sant sigur ca sar putea gasi si alte variante dar cum am spuso este o problema ''sensibila'' pe care toti operatorii o evita subtil,de ce,simplu la extraoptiunile din ultimul timp s-au ''adaugat'' un nr.in plus de minute plus trafic de internet si automat 1 euro cost suplimentar,logic se prefera clienti care sa reincarce cat mai mult si cat mai des.De acord si stiu ca piata e dura apare si rentabilitatea dar este si un segment de populatie care doreste accesul la un telefon mobil la niste costuri mai mici.Cei care au extraoptiunii cu mii de minute si reincarca lunar nu-i intereseaza si bine fac dar ptr.cei care au activate optiunile cu 100 de min.etc ar mai fi o solutie de ex.o cartela cum era cu centul mai demult de pe care sa-ti activezi numai optiuni cu min.putine si alta perioada de valabilitate,astept si alte propuneri acceptabile weekend placut.

Salutare!

Asta cu perioada de gratie o privesc ca fiind nepractica si de aceea am "redus-o" la 5 luni..Avand in vedere ca am nevoie de comunicare pe cartela,dorinta unei perioade lungi de gratie  este nejustificata...din punctul meu de vedere.

De acord! Pot avea surpriza unor castiguri mai mari,prin achizitia unui numar mult mai mare de cartele,comparativ cu situatia actuala.

Vodafone
Înţelept
0

Buna din nou,

de acord, de aceea eu am mers mai departe,prefer o perioada de gratie de o luna si valabilitate cat mai extinsa iar ultima idee cu achizitionarea mai multor cartele nu vad rostul,mergi pe varianta cea mai avantajoasa,de aceea am propus un alt tip de cartela,simplu si la obiect.Convorbiri placute.

Membru VIP
0

[ Editat ]

Salut!

Prin "achizitionarea mai multor cartele" m-am referit la cresterea numarului de utilizatori.Sunt convins ca deschiderea utilizatorilor catre servicii sub 5 euro cost va fi mai mare.

Ionut

Vodafone
Înţelept
0

Salut

scuze cu privire la sensul ideei tale,am urmarit cu atentie inca de la inceputul forumului parerile userilor despre cum ar vrea ei sa arate Vodafone pe viitor si desigur pararile sant impartite.Eu nu as vrea sa fiu subiectiv dar le-as imparti in doua principale,o parte din useri doresc un Vodafone cu oferte cat mai ''sofisticate'' si bineinteles la un cost mare iar ceilanti cu oferte ptr. toate buzunarele,un user chiar a fost mai''dur'' nu-si doreste un Vodafone al ''saracilor'' de aceea mi se pare  ca ideea aparitei a unei noi cartele sim ar fi oportuna,fie ca piata sa hotareasca cei mai bun ptr. ea.Stiu ca pe vremea cartelei cent cand aveai voie sa vorbesti cent in weekend se blocau linile dar ar fi solutii,limitarea minutelor vorbite etc.Deci domnilor de la marketing cred ca este momentul schimbarii sau asteptati noile mutari ale concurentei?Oricum eu doresc succes Vodafone si convorbiri placute tuturor.

Înţelept

Salutare tuturor,

numai este nici un secret ca RDS&RCS lupta cu toate fortele ptr.spargerea ,,dominatiei,, celor trei ,,colosi,,orange,vodafone si cosmote si timid au scos si ei pe piata cartele prepay,nimic nou dar ceva mi-a atras atentia,perioada de valabilitate care este de 6 luni urmata de 6 luni gratie.Dezavantaj la reincarcare in perioada de valabilitate este ca nu se prelungeste,ramane aceiasi.Am scris aceste randuri in speranta ca cei de la marketing vodafone vor intelege ca concurenta v-a fi din ce in ce mai puternica si vor nu vor dupa cosmote a aparut un nou rival si mai este loc sper de mai bine ptr.noi consumatori,multumesc si convorbiri placute tuturor.

Membru cu acte în regulă
Postări: 325
Înregistrat: ‎09-02-2012
0

Vodafone și Orange au de ceva timp rival la prepaid pe Cosmote. La Orannge și Vodafone, dacă ai încărcat 5 Euro, ai perioadă de valabilitate 30 de zile; la Cosmote dacă ai încărcat 5 Euro, ai perioadă de valabilitate 60 de zile. Adică dublu. Chiar dacă situația a fost așa, Vodafone n-a schimbat nimic, doar a avut pe o perioadă ofertă promoțională în care o încărcare de 5 euro oferea perioadă de valabilitate dublă, adică 60 de zile. Atât.

În ceea ce privește oferta prepaid RDS, cred că nu le pasă absolut deloc din cauză că nu poți încărca aceste cartele decât în punctele de prezență RCS-RDS (așa numesc ei magazinele lor), ceea ce scoate din schemă toate localitățile rurale din România, lăsând doar orașele mari, unde deja RDS oferă abonamente la prețuri foarte foarte mici, mai mici decât la prepaid. De acestea ar cam trebui să se teamă Vodafone și Orange, însă nu mă duce deloc capul de ce nici măcar nu se sinchisesc. De fapt nici Romtelecom nu s-a deranjat deloc atunci când a fost în proporție de aproximativ 75% desființat de RDS în orașele mari. Foarte „ingenioasă” politică de marketing au Romtelecom, Vodafone și Orange. Este pe tiparele economiei capitaliste: decât să ieftenești, mai bine desființezi sau arunci la gunoi!

Highlighted
Înţelept
0

Sunt de acord cu tine,

dar ce zici daca cosmote si rds ar inversa balanta si ar avea ei 9 sau 10 milioane de utilizatori ar mai sta orange si vodafone asa de linistiti,eu cred ca nu.Se pare ca nu s-a ajuns la marja critica in care sa se mearga pe minus,asa ca mai avem de asteptat.Dincolo la mama lor retele ofera niste oferte care la salarile lor te pufneste rasul dar cine este vina oare nu noi care le turnam bani in conturi,vorbim mult si scump si atunci de ce s-ar deranja marketingul sa gaseasca alte soluti.Pana atunci convorbiri placute tuturor.