Feedback şi sugestii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012

Re: Ce imi doresc de la reteaua Vodafone pe viitor?

Scopul este un abonament mai redus ca si cost, nu unul mai mare ca si costuri. Sigur, vrei mai multe servicii, platesti mai mult, e si logic, insa nu e logica discrepanta dintre cartela si abonament, in definitiv costurile companiei sunt aceleasi.

In rest, nu are rost sa comentez, intrucat in Romania inca telefonia (de orice fel, in special cea mobila) inca se bucura de un succes enorm, pe cand in alte parti ale lumii ea e in declin ca utilizare, internetul devenind azi o necesitate.

Highlighted
Membru
Postări: 30
Înregistrat: ‎26-02-2012

@ClausInRo a scris:

Scopul este un abonament mai redus ca si cost, nu unul mai mare ca si costuri. Sigur, vrei mai multe servicii, platesti mai mult, e si logic, insa nu e logica discrepanta dintre cartela si abonament, in definitiv costurile companiei sunt aceleasi.

In rest, nu are rost sa comentez, intrucat in Romania inca telefonia (de orice fel, in special cea mobila) inca se bucura de un succes enorm, pe cand in alte parti ale lumii ea e in declin ca utilizare, internetul devenind azi o necesitate.

Buna,

Aproape de acord in totalitate. Raman la ideea ca operatorii se pot orienta pe diverse clase de clienti, consum si calitate. Privesc diferenta din punct de vedere tip utilizator. Un procent important de clienti inca descopera agenda telefonului si cand doresc sa faca o afacere dau bip. Este tipul specific care dimineata repara o masina, la amiaza un computer si seara chiuveta. Nevoile lui sunt aproape inexistente pe partea de voce iar date complet inutil.

Vine un investitor si trebuie sa stimuleze dorinta de consum a acestui client in conditiile unor nevoi inexistente. De aici diferenta. Unii au ajuns la un nivel altii inca mai cauta codul pin.

Ca piata cu doar 3,5 furnizori suntem la inceput. Mai adaugam ca se si cam inteleg intre ei la pret. Nici aproape gratis nu se poate. Citeam ca in Japonia producatorii de telefoane la aceleasi modele prezente in Europa, adauga multe functii inutile, dar cerute de cumparatori. Observ ca aici suntem la pasul minutelor - toti operatorii se agita sa ofere mii de minute in retea inutile in fond ca fizic este greu sa le consumi daca ai cu cine. Cand incerci sa creezi o oferta bazata pe o medie a consumului cu tarif la depasire redus la jumatate - soc - de ce nu mai am cele x mii de minute? Si atunci zici ca este un abonament scump desi este cel necesar care elimina vrajeala minutelor in reteaua cu 3 prieteni ca restul sunt la alt operator.

Dupa ce o sa scapam de minute o sa descoperim ca un abonament de date de 9 euro cu TVA inclus imi permite sa vorbesc cu oricine, gratuit, nelimitat, oriunde in lume. Cine vrea sa inteleaga.... 

marius.malinescu@aps.ro
0720.052.117
Membru de bază
Postări: 371
Înregistrat: ‎27-02-2012

Da, situatia la noi e cumva de monopol. Ceea ce justifica cumva tarifele mari la abonamente si mai ales lipsa de interes fata de vechii clienti.
Consultant
Postări: 97
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

Sal'tare,

1. Sa existe posibilitatea de a te abona fara perioada contractuala! (in special daca nu vreau telefoane cu preturi promotionale).

2. Fexibilitate in abonamente: sa-mi pot alege cate minute, de ce tip vreau, cate mesaje, etc. si sa mi se calculeze un pret.

3. Servicii de genu 'internet super-premium plus' sa fie ori integrat in toate abonamentele cu pachete de date (si mult mai ieftin de 4 E/luna) ori sa fie scos de tot!

Alex.

Vizitator
Postări: 8
Înregistrat: ‎28-01-2012
0

Salut.

Mi-as fii dorit sa se poata "comasa", "impreuna" 2 tipuri diferite de abonamente pe o singura cartela.

Ex. : 1 abonament de voce de X $ si 1 abonament de internet broadband de Y $ sa fie amandoua pe aceasi cartela.

Totodata, daca se poate, as dori sa-mi explice cineva de ce nu se poate face acest lucru ? Ce nu are Vodafone si are Orange ?

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

Salut Livadaru_Daniel si multumesc pentru propunere.

Am transmis-o mai departe catre departamentul de Marketing si are un termen de rezolvare de 30 de zile lucratoare.

Numarul acesteia este 737, de astazi 14 mai 2012.

In momentul in care voi avea un raspuns, revin aici cu informatii.

Multumesc,

Tudor. 

Vodafone
Vizitator
Postări: 1
Înregistrat: ‎10-05-2012

[ Editat ]

Imi doresc sa existe o optiune Happy night pentru trafic de internet necontorizat intr-un anumit palier orar, sau macar un abonament fara limita de trafic chiar daca la o viteza mai mica dar nu de 128kbps care e de-a dreptul jenanta. De ex. 1,5 sau 3,6 mbps.

Moderator
Postări: 2.729
Înregistrat: ‎12-01-2012

[ Editat ]

Multumesc si pentru ideea ta adriank500.

Am trimis-o mai departe pentru a fi luata in considerare cu numarul 754, de astazi 26 Mai.

Seara frumoasa,
Tudor. 

Vodafone
Membru cu acte în regulă
Postări: 276
Înregistrat: ‎01-02-2012
0

3,6 mbs e broadband,super viteza si daca da Vodafone viteza asta free ,

nimeni n-o sa-si mai faca abonament de date mai mare de 9 Euro Emoticon fericit .

No,nu cred ,dar un 300-500Kb/s ar fi binevenit .

Începător
Postări: 12
Înregistrat: ‎14-03-2012
0

@LUPUSOARA a scris:

@Ramona a scris:

Buna Gabriel.

Comanda pentru telefon a fost anulata, iar punctele ti-au fost returnate in contul tau de client.

As vrea sa clarific diferenta de pret pe care ai semnalat-o intr-o postare anterioara. In acest moment beneficiezi de un abonament Mega 8 cu 80 minute/sms nationale, 800 minute/sms in retea si 80 MB trafic de internet la 8 euro cu TVA, fara sa ai o alta optiunea de internet activata pe cont. Pentru acest tip de abonament pretul telefonului LG Optimus Me este 124 euro (acelasi pret la care ti s-a facut comanda) cu prelungirea contractuala pentru 1 an.

Telefonul beneficieaza pe pretul promotional de 1 Euro la abonamentul Mega 8 + optiunea de 250 MB, pachet care costa 12 Euro cu TVA cu perioada contractuala pe 2 ani. Este exact ce ti-a semnalat micutuljhon, caruia ii multumesc pe acesta cale. Deci pentru a putea beneficia de pretul promotional trebuia sa mai platesti lunar inca 4 Euro pentru optiunea cu 250 MB si sa prelungesti perioada contractuala cu 2 ani. In cazul tau nu a fost vorba de o astfel de modificare, ci doar prelungirea contractula pentru telefon la abonamentul existent (fara o optiune de internet) pe 1 an.

Multumesc,

RamonaNo comment !!!
Nu ati inteles nimic ! Ideea a fost ca am batut palma pentru un aparat si nu v-ati tinut de cuvant. Nu am cpmentat niciodata contravaloarea pe care ar fi trebuit s-o platesc, atat timp cat comanda a fost ferma. Punct. Acum, dupa 5 luni de la incident, inca imi mentin parerea si de abia astept sa se termine perioada cntractuala sa renunt la minunatul contract Vodafone. Alte retele pot oferi mult mai mult decat ofera singura retea a carui client am fost dar nu voi mai fi.
O zi minunata :smileyhappy: