Feedback şi sugestii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Sfătuitor
Postări: 74
Înregistrat: ‎27-01-2012
0

De ce nu exista carte de telefoane in retelele mobile ?

Inainte de 1989 daca aveai telefon (fix, caci nu existau mobile), automat apareai in cartea de telefoane, cu numar, nume, adresa completa.

Acum, vad ca Vodafone, dar si celelalte retele mobile au renuntat la ideea "cartea de telefoane". De ce ?

Colaborator
Postări: 108
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Re: De ce nu exista carte de telefoane in retelele mobile ?

Am vazut ca exista cateva tentative de carti online, unde sunt inregistrate toate numerele de telefon dar fiecare persoana isi completeaza singura datele. Cam dificil sa existe asa ceva pentru ca multi isi schimba cartelele, iar cand iti cumperi o cartela nu trebuie sa iti dai datele proprii. S-ar putea aplica in cazul abonamentelor.

Scytheman
Highlighted
Începător
Postări: 10
Înregistrat: ‎07-02-2012
0

ar merge pt cei de la abonamente aceasta carte,dar la cartele cand toata lumea le arunca cum apar alte oferte nu cred ca merge
Oz
Sfătuitor
Postări: 37
Înregistrat: ‎24-01-2012
0

Intotdeauna a existat cartea de telefoane Connex (ulterior Vodafone). Doar ca nu in format tiparit, ci doar prin apel la un numar cu tarif foarte ridicat. In ziua de azi, vad ca situatia e mai in ceata, dar totusi se pare ca serviciul inca mai exista sub o forma sau alta:

https://www.vodafone.ro/personal/servicii/servicii-personale/alte-servicii/registrul-abonatilor/inde...

Sfătuitor
Postări: 74
Înregistrat: ‎27-01-2012
0

Formatul pe hartie este perimat, dar in format electronic ar fi altceva ! , de dorit  cu acces "free" sau la un pret modic.

Cred ca ar fi de ajuns numarul de telefon , numele, eventual localitatea.

Nou venit
Postări: 3
Înregistrat: ‎12-02-2012
0

pt ca acum lumea vrea viata privata si intimitate,de aceea e democratie
Vizitator
Postări: 6
Înregistrat: ‎11-02-2012
0

daca ar fii existat,toti disperatii isi alegeau numere de telefoane si sunau  pe te mai miri cine,dreptul la viata privata

Membru de onoare
Postări: 1.486
Înregistrat: ‎02-02-2012

Salut "ogeorgian2012",

Au fost numeroase discutii si verificari pe aceasta tema, insa regulile de confidentialitate a datelor personale introduse in baza de date a companiei, prin semnarea contractelor de telefonie mobila si servicii, ingreuneaza implementarea unui asemenea serviciu.

Exact cum s-a raspuns la acest subiect de catre ceilalti membri, o implementare a unei liste de abonati publica ar anula sentimentul de intimitate (si nu numai) al clientului.

Nou venit
Postări: 5
Înregistrat: ‎16-02-2012
0

are dreptate claudiu,nici eu nu as vrea ca nr de telefon mobil sa imi apara intro carte de telefoane
Vizitator
Postări: 4
Înregistrat: ‎11-02-2012
0

ogeorgian2012 a scris:de dreptul la viata privata ati auzit

Inainte de 1989 daca aveai telefon (fix, caci nu existau mobile), automat apareai in cartea de telefoane, cu numar, nume, adresa completa.

Acum, vad ca Vodafone, dar si celelalte retele mobile au renuntat la ideea "cartea de telefoane". De ce ?

de dreptul la viata privata ati auzit?