Feedback şi sugestii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎31-01-2014

Probleme cu abonament de internet

[ Editat ]

Buna seara, am intrebare\problema legata de abonamentul de internet. Am in contract oferta Turbo 100 cu 25giga trafic pe timp de zi si nelimitat noaptea. Problema este in felul urmator, pe abonament scrie ca am 100mbs viteza atunci cand sunt sub acoperire 4g asta insemnand undeva pe la 10 megabytes/sec dar viteza maxima pe care am avut-o sub acoperirea 4g a fost de maxim 700 kilobytes\sec asta insemnand o viteza de 7mbs. Diferenta este mare , si vreau sa stiu cum pot rezolva aceasta problema pentru ca platesc 25 de euro pentru o viteza de nimic. Am sunat la relatii cu clientii dar nu am primit nici un raspuns concret. Deja sunt 4 5 luni de cand am abonamentul si incep sa cred ca e o gluma de prost gust. Am incercat sa schimb modemul pe care il am cu un  k5006 4g(https://www.vodafone.ro/shop/modemuri/vodafone-k5006-4g) pentru care am platit suma de 139 de euro dar nu are nimic in plus fata de cel standard care l-am primit cand am incheiat contractul(viteza de download 7.2mbs cum scrie si in descriptia din linkul de mai sus). Ma repet , platesc 25 de euro pentru o minciuna si prin urmare am tot dreptul sa reziliez contractul in caz de nu se rezolva problema fara sa mai platesc nici o despagubire.

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012
0

Re: Probleme cu abonament de internet

[ Editat ]
Salut,
In primul rand vreau sa atrag atentia asupra faptului ca,promotia standard ofera,impreuna cu Turbo 100,un trafic inclus de 20 GB,pentru care achiti 25 euro lunar.

Din testele care au fost efectuate de mine,cunoscuti si alte persoane mai putin cunocute,au rezultat viteze multumitoare pe reteaua 4G Vodafone.100 Mbps este o viteza teoretica,dar intre 40-85 Mbps este posibil.
Ai verificat in setarile aplicatiei VMB daca nu cumva este bifat 3G Only?

https://forum.vodafone.ro/t5/Modemuri-internet/problema-cu-conexiunea-3G/m-p/71538#M579

In ce localitate utilizezi modemul?

Vodafone
Vizitator
Postări: 2
Înregistrat: ‎31-01-2014

[ Editat ]

Problema este ca lucrez si ma plimb cu laptopul dupa mine in functie de cum imi cere jobul. Da stickul este setat pe 3g, cand sunt in orase cu acoperire 4g sunt in reteaua vodafone rohspa dar viteza dupa cum am spus este de 700 kilobytes per sec. Nu am pretentia ca banda sa fie de 100mbs dar macar undeva la 30 40 mbs. Inteleg ca atunci cand sunt trimis prin zone unde acoperirea este slaba viteza este mica.Acum sunt intr-o zona unde banda merge maxim 7.2 mbs, dar cand sunt la sediu(Ploiesti) nu este nici o diferenta. Dar daca modemul are o limitare de pana la 7,2 mbs cum este posibil ca acelor persoane cunoscute sau mai putin cunoscute sa le sara banda asa de mult? Linkul acela e referitor la reateaua 3g , pe mine ma intereseaza cum sa fac sa beneficiez de 4g.

Membru VIP
0

[ Editat ]

Ca sa beneficiezi de viteze 4G trebuie sa indeplinesti urmatoarelle conditi:

*sa fii in zona cu  acoperire 4G;

"Rețeaua 4G Vodafone acoperă un număr total de 10 orașe mari ale țării, cu viteze de până la 100 Mbps:

1. Arad - 90,3%
  2. Bacău - 98,5%
  3. Brașov - 98,5%
  4. București - 89%
  5. Cluj - 97,7%
  6. Constanța - 58,2%
  7. Craiova - 99,9%
  8. Galați - 83,1%
  9. Iași - 95,6%
  10. Timișoara - 89,8%"             sursa

*sa detii un modem/telefon/tableta/router compatibil 4G;

*aplicatia de gestionare sa fie setata pe 4G Preferred/4G Only.

Împreună cu dispozitivul și cu SIM-ul 4G, vei putea accesa automat rețeaua 4G, precum și rețeaua 3G/3G+, în cazul în care nu ești în zona de acoperire 4G.

In Pitesti este acoperire DC-HSPDA.Asta inseamna viteze teoretice de pana la 43.2 Mbps.

Vodafone
Highlighted
Membru VIP
0

[ Editat ]

Rezultat in Bucuresti

In Poiana Brasov

Cateva teste facute in Iasi pe Vodafone RO LTE, cu modem Huawei E392

Vodafone