Feedback şi sugestii

Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Aţi dorit să scrieţi 
Răspuns
Membru
Postări: 35
Înregistrat: ‎21-03-2012
0

perioada contractuala

[ Editat ]

ma gandisem sa imi schimb tipul abonamentului dupa expirarea perioadei contractuale peste cateva zile pana ii expira contractul si sotiei pt a putea sa portam ambele contracte si am pus cateva intrebari la o reprezentanta vdf.

concluzia este ca daca imi schimb tipul abonamentului chiar daca nu beneficiez de nici o reducere,promotie,bonus sau terminal la reducere totusi voi avea o perioada contractuala de minim 1 an.

poate cineva sa-mi explice cum a reusit o companie internationala cu capital strain sa se romanizeze in halul acesta si sa caute tot felul de brese legale?parca era o lege cum ca nu se poate impune perioada minima contractuala daca nu se ofera reduceri sau beneficii suplimentare la abonare.

Membru cu acte în regulă
Postări: 259
Înregistrat: ‎13-02-2012
0

Re: perioada contractuala

Vodafone (si nu numai ei) considera ca ofera reducere la minutele/sms/mb pe care ii ofera la abonament fata de cazul in care le cumperi/folosesti fara abonament.

O greseala a fost ca ai mentionat portare. A doua greseala a fost ca ai solicitat acest lucru la o reprezentanta (din experientele personale, mai bine le eviti). Mai bine solicitai la *222 si eventual amenintai cu rezilierea contractului.

Membru cu acte în regulă
Postări: 402
Înregistrat: ‎02-08-2012

Salut kmihai,

Modificarea abonamentului existent presupune prelungirea perioadei contractuale intrucat se alege un plan tarifar din promotia curenta.

In cazul in care nu doresti sa prelungesti contractul, poti opta pentru activarea extraoptiunilor.

Detalii despre extraoptiunile disponibile, gasesti pe site la rubrica "Servicii si Tarife"-"Abonamente"-"Extraoptiuni".

O seara frumoasa!

Multumesc,

Cristina

Membru
0

m-ai pierdut...adica ca eu platesc un serviciu si ei considera ca imi fac reducere?

wtf?sa inteleg ca abonamentul il platesc in functie de cate minute folosesc din cele oferite la abonament redus?adica daca abonametul are incluse 2000min si eu folosesc 1000min o sa platesc 50% din abonament?ca daca nu, atunci nu imi dau nici o reducere la costul minutelor pt ca sunt minutele consumate in costul abonamentului sunt mai scumpe, right?

nu are logica...dar gandirea asta ciudata merge in ambele sensuri.

nu stiu ce baza legala este pt genul acesta de prelungire cand nu ti se ofera nimic dar am impresia ca este pt persoanele credule.

voi intreba maine la protectia consumatorului cum sta treaba.

Membru
0

nu am spus ca as vrea sa aleg un plan tarifar din promotia curenta...din ce am vazut sunt abonamente care nu fac parte din promotia curenta.promotia curenta din ce am vazut sunt acele 3 abonamente mega national.
Membru cu acte în regulă

[ Editat ]

Cumperi pachetul. Este o diferenta intre pretul en-gros si en-detail, nu?

Pe de alta parte, poti trece la prepay. Daca nu vrei abonamentul in special pentru partea de date, vei avea costuri mai bune

Membru
0

[ Editat ]

exact "CUMPAR PACHETUL" nu este cadou.mie imi suna a dragoste cu forta sa nu zic viol.eu nu dezbateam optiunile care le am ,daca dezbateam optiunile ma gandeam la ce operator sa ma mut ,nu daca sa trec sau nu pe cartela.

mie pur si simplu mi se pare aberant sa nu ti se ofere nimic dar sa ai perioada contractuala....abonamentul nu este cadou...platesc pt el.

inteleg ca s-au cumparat licente cu multi bani si acum trebuie investit in retea si este nevoie de bani dar oameni buni...cu bun simt ,cu plasa, nu cu sacul!

Membru VIP
Postări: 6.910
Înregistrat: ‎31-01-2012

Salut!

Numai arunca o privire peste oferta promotionala la prepay-uiti ca exista cuvantul abonament.

Ionut

Vodafone
Highlighted
Membru cu acte în regulă

Cumperi pachetul la pret redus, nu?

Pe de alta parte, pretul redus nu a acoperit celelalte disfunctii pe care le are abonamentul si am trecut la prepay.

Am propus trecerea la prepay deoarece, din cate am inteles, vrei o oferta mai buna decat cea pe care o ai in acest moment iar prepay nu obliga la perioada contractuala. In plus, la portare, nu stiu sa existe diferenta (la oferta primita) intre cineva care se porteaza de la prepay si cineva portat de la postpay. Conteaza, din cate stiu, la ce te portezi.

Membru
0

pachetele promotionale sunt National 7,10 si 15 ...restul de abonamente nu sunt promotionale.
nu inteleg la ce te referi la pret redus? asa orice operator ar putea sa zica ca toate abonamentele sale sunt la pret redus si sa impuna perioade contractuale chiar daca nu ofera nimic si atunci legea data cu perioada contractuala nu ar mia avea nici un rost,corect?